reklama

Máte díru v sádrokartonu? Ukážeme vám způsob, jak ji lehce opravíte

Díra v sádrokartonu dříve nebo později potká každého obyvatele domu či bytu, kde se s oblíbeným „sádrošem“ pracovalo. Stačí převrácená židle nebo hrající si děti a malér je na světě. Vyřešit se naštěstí dá relativně snadno. Potřebovat budete kousek SDK, tmel, výztužnou mřížku a odlamovací nůž. Postup práce závisí na tom, jak velká a hluboká díra je.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Opravit díru v sádrokartonu není nemožné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oprava malé díry v sádrokartonu

Oprava malé díry nebo hlubokých rýh v sádrokartonu se dá vyřešit opravdu snadno. Připravte si sádrokartonářský tmel, kousek výztužné mřížky a pak ještě mřížku brusnou. V prvním kroku zamázněte díru tmelem, který nechte dokonale vyzrát. Tmel se po vytvrdnutí trochu propadne.

V dalším kroku do něj opět naneste slabší vrstvu tmelu, do ní vložte výztužnou mřížku a místo opravy pak znovu přetáhněte sádrokartonářským tmelem. Až dokonale vytvrdne, zarovnejte jej pomocí hladítka s upnutou brusnou mřížkou. Tím je oprava hotova – místa už jen stačí přetřít barvou.

Snadná je také oprava menších vrypů a rýh. V takovém případě nemusíte používat ani výztužnou tkaninu. Místo stačí přetmelit sádrokartonářským tmelem a po jeho vytvrdnutí povrch přebrousit.

Když je poškození jen povrchové, stačí místo přetmelit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když je poškození jen povrchové, stačí místo přetmelit

Jak zacelit velký otvor

Trochu více práce budete mít s opravou většího otvoru nebo praskliny. Zde se musí kus postiženého místa nahradit novým dílem sádrokartonové desky. Na "sádroš" si nakreslete čtverec, jehož rozměr následně překreslete na místo, které budete opravovat. Pomocí odlamovacího nože vyřežte odpovídající otvor – měl by být o kousek větší než kus, kterým ho budete nahrazovat.

Protože náhradní „lata“ musí na něčem držet, přišroubujete ze zadní strany k SDK dva kousky sádrokartonářských profilů nebo dřevěné latě. Šrouby budou zvenku vidět, ale tím se teď netrapte – později je zakryjete tmelem. Na takto vzniklý rastr můžete přiložit vyříznutý SDK a připevnit ho vruty do sádrokartonu.

Do spár vtlačte špachtlí sádrokartonářský tmel a nechte jej vytvrdnout. Pak místo opravy opět přetřete tmelem, vtlačte do něj výztužnou mřížku, zase aplikujte tmel a vše špachtlí srovnejte do roviny. V průběhu tohoto kroku dojde k zakrytí hlaviček vrutů, kterými jste náhradní sádrokartonovou desku připevňovali.

Pokud je porušení sádrokartonu hlubší, musíte ho vyřezat a místo nahradit novým kusem SDK
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud je porušení sádrokartonu hlubší, musíte ho vyřezat a místo nahradit novým kusem SDK

Důležité je, aby byly hlavičky vrutů dotaženy tak, že se lehce ponoří pod povrch sádrokartonu. Pokud vystupují nad jeho rovinu, je to špatně.  Nakonec místo přebruste hladítkem s brusnou mřížkou.

Zdroj informací: www.rigips.cz

Podívejte se, jak do sádrokartonu namontovat lustr:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 3. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč