reklama

Kutilská přípravka: Multifunkční nářadí je takový univerzální ptakopysk

Broušení a řezání dřeva, kovů, plastů nebo textilu – tak široké je využití multifunkčního nářadí. Dost možná vám dosud nechybělo, ale pokud si ho pořídíte, rychle mu přijdete na chuť. V následujícím textu si stručně popíšeme, jak s multifunkčním nářadím pracovat a k jakým operacím ho můžete v dílně nejčastěji využít.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využití multifunkčního nářadí je široké – od řezání dřeva, plastu, kovů až po sádrokarton (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Multifunkční nářadí, někdy označované jako multitool, pracuje na principu oscilačního pohybu. Je tedy jedno, jakou značku si pořídíte, protože všechny mají stejný základ. Vybírat si můžete z různých výkonů motorů, ze strojů napájených ze sítě nebo pomocí akumulátoru.

S výkonem souvisí i rozsah oscilace – čím je větší, tím je řez rychlejší. Stroje se liší také upnutím nástrojů, které na multitoolu můžete používat. Nejrozšířenější jsou dva základní systémy upnutí, a to OIS a Starlock. Oba by měly být vzájemně kompatibilní, druhý uvedený je novější a zajišťuje pevnější a rychlejší výměnu nástrojů.

Starší systém upínání pilového listu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Starší systém upínání pilového listu

Čím řezat dřevo

Do multitoolu můžete upnout širokou škálu listů, které slouží k řezání dřeva. Samozřejmě, že na dělení velkých desek použijte klasickou pilu. Oblast, ve které oceníte výhody multitoolu, je vyřezávání různých otvorů ve dřevě – například pro protažení kabelů. Se silnými stroji můžete vyrábět také tesařské dlaby.

Skvěle se multifunkční nářadí hodí například na odřezávání dřevěných kolíků nebo při pokládání plovoucí podlahy – tam, kde potřebujete udělat otvor třeba pro potrubí od radiátoru. Řezný list vnořujte do materiálu pod úhlem, až se ozubení „zakousne“ do dřeva, můžete začít řezat celou šířkou listu. Rychlejšího řezu dosáhnete, když budete s pilou pohybovat kolébkovým způsobem.

Talířový kotouč – hodí se na masivnější dřevo
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Talířový kotouč – hodí se na masivnější dřevo

Broušení dřeva

Multifunkční stroje umožňují také broušení dřeva, a to především v místech, kde se s klasickou pásovou nebo vibrační bruskou nedostanete. Jde například o broušení falců v oknech, dveřích nebo v rozích nábytku. S bruskou můžete brousit až úplně ke krajům. Při práci je vhodné pracovat s odsáváním – zaprvé tím ochráníte svoje zdraví a zadruhé prodloužíte životnost brusného papíru. Vybrat si samozřejmě můžete z různých hrubostí smirku.  

S multifunkčním nářadím můžete i brousit, a to hezky až ke krajům
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
S multifunkčním nářadím můžete i brousit, a to hezky až ke krajům

Jak na řezání kovu

Multitoolem lze stejně tak řezat i kov. Pilka upnutá v nářadí samozřejmě nemůže konkurovat například flexe. Skvěle se ale hodí třeba při odřezávání hřebíků, vrutů nebo měděných trubek při instalaci topení. Speciální pilky umožňují řezat zároveň dřevo i kov. Při řezání kovů je důležité list mazat olejem, aby se jeho ostří příliš brzy neotupilo.

Nástroj si můžete natočit tak, jak potřebujete
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nástroj si můžete natočit tak, jak potřebujete

Řezání dlažby a sádrokartonu

Do multitoolu můžete stejně tak upnout i pilky pro řezání dlažby. Využití najdou při rekonstrukci koupelny – pohodlně můžete vyříznout celou dlaždičku nebo jen malý otvor. Opět platí, že nástroj povedete do řezu až poté, co jeho kmity dosáhnou maximálních otáček. Začněte řezat jen rohem pilky, až se do materiálu zanoří, můžete začít používat celou plochu nástroje.

Snadno se řeže také sádrokarton – na jeho dělní můžete využít pilky k řezání dřeva. Při dělení sádrokartonu se hodně práší, proto vždy používejte odsávací adaptér napojený na vysavač.

Do sádrokartonu můžete řezat například otvory pro elektroinstalaci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Do sádrokartonu můžete řezat například otvory pro elektroinstalaci

Multitool místo špachtle

Další z rozsáhlého příslušenství, které můžete na multitool připojit, je škrabka nebo špachtle. Tou odstraníte zbytek lepidla pod obkladačkami nebo přebytečnou zaschlou maltu. Jinými připojitelnými noži můžete řezat polystyren, silikon nebo třeba tlusté koberce.

Zdroj informací: autor článku

Vyrobte si šikovný organizér do dílny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč