reklama

Montáž bitumenové střechy je skvělou volbou pro vaši peněženku i malé dřevěné stavby

Montáž bitumenových střešních desek je ideální volbou pro malé stavby a stavby, které neunesou příliš velkou váhu střechy, nebo tam, kde potřebujeme nutně ušetřit. I v případě, že potřebujete dočasně rychle vyřešit jenom část poškozené střechy, je bitumen skvělou volbou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Montáž bitumenových desek je snadná i díky nízké hmotnosti jednotlivých dílů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezatíží peněženku, montáž je opravdu snadná a rozhodně je vhodnější než provizorium v podobě igelitu. Nejčastěji se montáž bitumenové střešní krytiny využívá pro menší či neobytné stavby, jako jsou  stáje, hospodářské budovy, přístavby, verandy, chatičky či altánky. Vývoj všech stavebních materiálů se ale samozřejmě posouvá, a tak už i bitumenové vlnité desky splňují podmínky a hodnoty pro použití na domy a rodinné vily.

Velmi snadno se tato střešní krytina pokládá i demontuje. Je vhodná i na dřevěné a lehké stavby, které vyžadují co nejnižší zatížení. Bitumenové desky jsou totiž velmi lehké a obstojí tak i u starší dřevěné chatičky po prarodičích. Zajímavou alternativou je pak tento materiál při opravě části střechy narychlo nebo při nutnosti dočasného zastřešení na pár let, protože vám nijak zvlášť nezatíží peněženku. Jedná se totiž o hodně dostupný materiál.

Dokonce jej můžete použít i v případě, že by sundání původní střešní krytiny bylo problematické, například u staré eternitové střechy. Nutností je jenom zajistit stabilní a dostatečný laťkový základ, na který se jednotlivé díly přidělají. Při přepočtu ceny na m² (nebo pro celou střechu) nezapomeňte zohlednit i šířku vybrané desky. Cena se aktuálně pohybuje kolem 250 až 400 korun. Užší desky se šířkou 95 cm jsou levnější. Seženete je běžně v hobby marketech.

Bitumenová vlnitá střecha se perfektně hodí na malé a dřevěné stavby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bitumenová vlnitá střecha se perfektně hodí na malé a dřevěné stavby

K dispozici bývají desky obyčejně u výrobce a dodavatele až ve čtyřech odstínech, kromě cihlově červené a klasické černé můžete sehnat i desky v zeleném či hnědém odstínu. Skvělou výhodou díky nízké hmotnosti je i fakt, že nepotřebujete speciální přepravní auto. Materiál zvládnete odvézt v kufru osobního auta nebo na klasickém přívěsném vozíku.

Manipulace pak také není nijak složitá ani těžká. Zručný kutil si hravě poradí i sám. Nicméně pomocník se hodí vždy a nikdy nepodceňujte a nezanedbávejte bezpečnost při práci. Jednotlivé desky si pak na potřebné rozměry můžete nařezat pilou a na konstrukci ze střešních latí je upevníte jednoduše speciálními hřebíky s plastovými krytkami. K montáži tedy potřebujete jen kladivo, pilu, žebřík, pracovní a ochranné rukavice a jeden či dva páry šikovných rukou.

Pokládka bitumenových desek je jednoduchá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokládka bitumenových desek je jednoduchá

Montáž bitumenových desek

Položení střechy z bitumenových vlnovek je velmi snadné, ale i přesto vždy dodržujte doporučený postup od výrobce konkrétního produktu. V případě nejasností se poraďte u prodejce nebo kontaktujte přímo zástupce dané značky. Rozhodně nešetřete na laťovém základu a potřebném počtu speciálních hřebíků s krytkami. Na tomto typu střechy je bohužel zřetelně vidět jakékoliv nerovnosti, podfouklá místa či jiné nepřesnosti. Práce u pokládky bitumenové střechy je sice snadná, ale vyplatí se pracovat precizně. Zvýšíte tak její odolnost, trvanlivost i vzhled.

Důležité je dodržet:

  • správné rozteče latí
  • správný přesah desek
  • počet a rozmístění hřebíků
  • správně určit laťování
  • správně určit průřez kontralatí a latí
  • zohlednit plochu střechy
  • zohlednit účel objektu
  • zohlednit rozteče krokví
  • zohlednit místní klimatické podmínky
Při pokládce bitumenových desek nepodceňujte základní kostru střechy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při pokládce bitumenových desek nepodceňujte základní kostru střechy

Výrobci na tyto střešní krytiny poskytují všeobecně kratší záruční dobu, ale zároveň prohlašují, že jsou vhodné a ověřené i ve velkém vedru a v drsných podmínkách, jaké má Skandinávie nebo Severní Amerika. Záruční doba se poskytuje obyčejně na 10 až 15 let, záleží na konkrétní značce. Ve ztížených podmínkách je nutné laťování vždy zhustit, aby se zajistilo dobré ukotvení desek k základu střechy a nedocházelo k její deformaci.

Za určitých podmínek je možná i pokládka na bednění, ale jenom v případě nízkého sklonu střechy a se zajištěním volného proudění vzduchu pod konstrukcí. Potřebné odvětrávání střešního pláště u okapu, v ploše a hřebeni zabezpečíte pomocí kontralatí, latí a systémových větracích prvků. Kondenzaci nežádoucí vlhkosti můžete zabránit vložením vhodné hydroizolační fólie pod krytinu. Zároveň doporučujeme ošetřit všechny latě vhodnou impregnací, například proti škůdcům a plísni.

Před pokládkou se nebojte oslovit techniky samotného výrobce, kteří vám zvolený postup překontrolují a poradí případně vhodnější postup. Proberou s vámi, zda jste něco neopomněli. Často podobnou službu může nabízet i prodejce. Mějte po ruce kontakt, abyste mohli vzniklou situaci obratem řešit, pokud by se vyskytly potíže při pokládce.

Zdroj informací: chatar-chalupar.cz

Ze střešních latí vyrobte houpačku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 2. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Silva Pokorná