reklama

Vodní mlýn můžete mít i u vás na zahradě!

V osmém finálovém dílu reality show DREAM TEAM – Mistři dílny dostali soutěžící za úkol vytvořit vodní dílo. Chcete si také na své zahradě vytvořit zajímavou vodní fontánu podle vlastního návrhu? Nebudete k tomu potřebovat ani partu řemeslníků, pusťte se do stavby sami. Přinášíme několik tipů, jak při práci postupovat.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pusťte se do stavby vodního mlýna u vás na zahradě, poradíme vám pár vychytávek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nejprve si vytvořte návrh. Pokud se pouštíte do výroby vodního mlýna, je lepší výrobu rozdělit na několik samostatných kusů, které pak budou v kompletu tvořit vkusný celek. Rozkreslete si návrhy spodní části, vodního kola, holubníku a domku, který poslouží i jako krmítko pro ptactvo. Na základě rozkresů jednotlivých dílů si vytvořte seznam materiálu, nářadí a pomůcek, bez kterých se neobejdete.

Svou představu o konečném vzhledu zkonzultujte
Svou představu o konečném vzhledu zkonzultujte (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nákresů si vytvořte co nejvíc
Nákresů si vytvořte co nejvíc (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Prvním krokem je výroba vodního kola. Jednotlivé části si velmi přesně zaměřte z důvodu, aby byly dodrženy veškeré úhly a vodní kolo fungovalo. Pokosovou pilou nařežte díly bočnic kola. Pak si díly položte tak, aby byly dodrženy všechny úhly a  spojte je  hřebíky do jednoho celku. Pro urychlení práce využijte nastřelovačku hřebíků. Následně obě identické bočnice propojte mezi sebou prkny a vložte i lopatky, které určí, na jakou stranu se celé kolo bude otáčet. Na závěr ještě spojte jednotlivé kusy vodního kola přes desky a šrouby.

Mlýnské kolo nesmí ve vodním díle chybět
Mlýnské kolo nesmí ve vodním díle chybět (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyrobit kolo lze několika způsoby
Vyrobit kolo lze několika způsoby (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pak ještě vyrobte z latí vhodný stojan, do kterého celé kolo usadíte. Použijte opět pokosovou pilu, nařežte si latě na přesnou délku a spojte je šrouby, aby po usazení bylo celé vodní kolo v rovině. Následně ještě celý komplet vodního kola se stojanem natřete nátěrem určeným pro styk s vodou.

Kolo musí mít pevný podstavec
Kolo musí mít pevný podstavec (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Podstavec i kolo je dobré ošetřit vhodným nátěrem
Podstavec i kolo je dobré ošetřit vhodným nátěrem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Aby voda mohla na kolo téct, je zapotřebí vyrobit nohu s vrchním žlabem, to vše z nařezaných prken. Noha je jako uzavřený celek, který v sobě povede trubku od čerpadla vody. Po nařezání prken vše spojte vruty a následně natřete.

Holubník vyrobte z  dřevotřískové desky. Podobně jako u vodního kola, i zde vše řádně rozměřte, části nařežte pokosovou pilou a spojte vruty do jednoho celku. Nezapomeňte na vstupní otvor. Velmi zajímavou dekorací je jeho potažení betonem. Aby beton na dřevotřísce držel, upevněte sponkovačkou na celý holubník perlinku a na ní pak zednickou špachtlí natáhněte betonovou směs. Po zaschnutí ještě upevněte na spodní část dvojici latí, které poslouží jako stojny.

Vendy s Pavlou se pustily do betonové fasády domku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vendy s Pavlou se pustily do betonové fasády domku

Stavba pokračuje výrobou domku, který bude zároveň i jako krmítko pro ptactvo. Po nařezání latí vytvořte rám, ale pro spojená vruty je nutné si předvrtat otvory. Spojení tak, aby všechno, včetně rámu střechy, byly ve správném úhlu, proveďte za využití truhlářských svěrek. Pak nařežte a přišroubujte prkna na střechu, na boky a pod střechu. Závěrečným krokem výroby domku je jeho natření ochranným prostředkem.

Lexa staví základnu pro další domeček
Lexa staví základnu pro další domeček (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ivana připevňuje latě na střechu
Ivana připevňuje latě na střechu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Připravte si vhodnou nádrž s vodou. Jako rám zvolte latě, ty si nařežte pokosovou pilou, stejně tak jako prkna, která k rámu upevníte hřebíkovačkou. Vnitřní výstelka bude provedena ze silnější černé folie. Jako základna stojanu pro čerpání vody použijte betonové tvárnice. Do nich jednoduše stojan vložíte, obložíte kamínky pro lepší stabilitu. Do jezírka nainstalujte vodní kolo, domek, holubník a nezapomeňte na natažení vodní cesty, umístění čerpadla a jeho regulace. Důležité je ověřit funkčnost vodního díla.

Sestavit vodní mlýn chce už trochu zručnosti
Sestavit vodní mlýn chce už trochu zručnosti (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Je dobré si funkčnost vyzkoušet nanečisto
Je dobré si funkčnost vyzkoušet nanečisto (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Každé vodní dílo by mělo mít kolem sebe živé rostliny. Umístěte tedy do jezírka a jeho okolí vhodné vodní rostliny. Holubník také můžete opatřit vhodnými dřevěnými maketami ptáků, které si vyřežete přímočarou pilkou a zabrousíte pásovou bruskou. A je hotovo!

Vodní fontánu v podobě mlýnského kola rozhodně doplňte živou zelení
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vodní fontánu v podobě mlýnského kola rozhodně doplňte živou zelení

Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny

***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.

Nevíte, jak se vysazují vodní rostliny? Poradíme vám:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček