reklama

Jak obkládat palubkami a čemu se raději při montáži vyhnout

Řešíte obklad z palubek, ale nevíte, jaký postup zvolit? Přinášíme vám několik tipů, které zvýší šanci na to, že výsledek práce splní vaše očekávání. Ačkoli se může palubkový obklad jevit jako prostá záležitost, zcela jednoduchý není. Záleží totiž na mnoha faktorech – zda budete obkládat palubkami v interiéru nebo v exteriéru, jaká je vlhkost dřeva i okolí a podobně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postup při obkládání palubkami závisí na tom, zda obklad realizujete v exteriéru nebo v interiéru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kromě vlhkosti musíte vzít v potaz i rovinnost podkladu, respektive roštu, na který budete palubky instalovat.

Venku nebo uvnitř?

Palubky jsou přírodní materiál, který pracuje. Když si z obchodu dovezete vyschlé palubky a rovnou je namontujete na venkovní stěnu, s velkou pravděpodobností vám nabobtnají a mohou se zkroutit. A naopak – špatně vyschlé palubky, které instalujete jako vnitřní obklad v místnosti s krbem, se smrsknou tak, že mezi nimi budou škvíry.

Důležitým pravidlem proto je nechat palubky na místě, kde je chcete použít, aklimatizovat. Alespoň po dobu čtrnácti dnů. Palubky jsou standardně sušeny na vlhkost kolem 12 až 14 %, ve venkovním prostředí však může jejich vlhkost narůst v některých částech roku až na 20 %.

Dodržujte mezery

Palubky nikdy nepřirážejte silou k sobě a ničím je nestahujte. Pero a drážka slouží mimo jiné k tomu, aby mohly zachytit rozpínání a smršťování dřeva. Snažte se proto palubky sesazovat tak, aby byla v peru a drážce vůle zhruba 1 mm. Když se palubkám zvýší vlhkost, mezera se zatáhne. Pokud byste ji nedodrželi, hrozí, že se palubky vyboulí. Na druhou stranu zase nesmíte dělat mezery mezi drážkou a perem příliš velké. Typicky v místnosti, kde je krb, se palubky vysuší a pero by z drážky mohlo vyskočit.

Optimální mezera mezi palubkami, která umožní jejich dilataci
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Optimální mezera mezi palubkami, která umožní jejich dilataci

Vruty nebo hřebíky?

Připevňování palubek hřebíky je sice pracnější, ale dosáhnete lepšího výsledku. Hřebíky jsou pružnější než vruty, a dokážou se proto pohybu dřeva lépe přizpůsobit. Když navíc použijete kolářské hřebíky vtloukané do pera palubky, bude výsledný spoj neviditelný – hlavičky hřebíčků přikryje drážka palubky.

Pokud už se k použití vrutů rozhodnete, volte kvalitní. A to zejména, pokud se jedná o venkovní instalaci. Použít můžete rovněž speciální palubkové spony – i s jejich pomocí dosáhnete krytého spoje. Jejich plechové provedení ale není moc masivní a hodí se spíš pro vnitřní použití.

Při použití kolářského hřebíku nebude jeho hlavička vidět
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Při použití kolářského hřebíku nebude jeho hlavička vidět

Rošt nepodceňujte

Palubky musí na něčem držet. Standardně se montují na dřevěný rošt. I ten musí být samozřejmě z proschlého dřeva – nemá smysl dávat vysušené palubky na mokré řezivo. Latě roštu by měly mít rozteč od 30 do 50 centimetrů. Záleží na tom, zda obkládáte stěnu, strop nebo vyrábíte venkovní fasádu. Rošt musí být rovný, protože na jeho rovinnosti záleží i rovinnost výsledného palubkového obkladu.

Pozor na vodu

Zvlášť při venkovní instalaci palubek je nutné chránit je před vodou. Obklad nesmí začínat přímo u země – to je častá chyba. Palubky by měly být nad terénem alespoň 40 cm a jejich spodní hrana musí být zaříznuta tak, aby umožňovala odkapávání vody. Rovněž orientace palubek musí být taková, aby nebránila odtoku deště. Pokud tedy budete palubky instalovat na rošt vodorovně, měla by jejich drážka směřovat dolů, aby do ní nezatékalo.

Při venkovní instalaci je důležitá kvalitní povrchová úprava lazurou. A když bude palubkový obklad proveden tak, aby měl zadní provětrávanou mezeru, jeho životnost zvýšíte. Vnitřní palubkový obklad stačí jen nalakovat.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak použít speciální kartáč na dřevo:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč