reklama

Čím formátovat dřevo? Dodržujte tyto 4 zásady!

Pod pojmem formátování dřeva se neskrývá nic světoborného – jde zkrátka o dělení velkých částí desek na menší celky. Nejlépe a nejsnáze se tak děje na formátovacích pilách. Jenže formátku nemá v dílně každý, navíc je dosti drahá. Nemusíte ale věšet hlavu – obstojně se dá dřevo naformátovat i pomocí běžného maflíku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K formátování dřeva se skvěle hodí maflík s vodicí lištou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zásada č.1

Dobře si rozmyslete, jaký druh desek vůbec potřebujete naformátovat. Zatímco překližku, fošny, desky, spárovky a další materiál na bázi masivního dřeva můžete naformátovat docela snadno, problém nastává s laminem.

Formátování lamina tak, aby za něco stálo, vyžaduje speciální pilové kotouče, ponornou pilu nebo pilu formátovací. Právě lamino se proto doma formátuje špatně, lepší je si přímo zaplatit formátovací službu – každý lepší obchod pro kutily nebo řemeslníky vám formátování řeziva nabídne jako součást prodejního servisu.

Každé formátování dřeva začíná jeho přesným rozměřením
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Každé formátování dřeva začíná jeho přesným rozměřením

Zásada č. 2

Základem úspěchu je výběr správného kotouče do maflíku. Masiv sice můžete formátovat i běžným kotoučem, čistějšího řezu však dosáhnete použitím kotoučů, které mají více zubů a speciální tvar ostří. Typicky se jedná o kotouče, které se používají pro formátování překližek, OSB desek a podobně. Informaci o tom, zda je kotouč vhodný na formátování deskového materiálu, zjistíte na jeho obalu nebo by vám ji měl sdělit prodejce. Kotouče na řezání překližky jsou dražší, ale určitě se jejich pořízení vyplatí.

Základem úspěchu je ostrý kotouč
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Základem úspěchu je ostrý kotouč

Zásada č. 3

Řežte podle pravítka nebo vodicí lišty. Nikdy se nespoléhejte na řez od ruky jen podle nakreslené čáry. Zároveň si přeměřte pravoúhlost překližkové plotny nebo spárovky. Občas se totiž stane, že už z výroby naformátované panely nemají zcela pravý úhel. Řezaný materiál si položte na podložku, třeba ze zbytků OSB desky.

Na maflíku si nastavte takovou hloubku řezu, aby kotouč materiál prořezal, ale aby zároveň neprořízl také podložku. Lištu, podle které budete řezat, si můžete připevnit pomocí truhlářských svěrek nebo ji na koncích přišroubujte malými vruty. Nejpřesnější je práce s vodicí lištou – jde o speciální hliníkový profil, do něhož se maflík zasadí.

Pila s vodicí lištou – záruka rovného a čistého řezu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pila s vodicí lištou – záruka rovného a čistého řezu

Zásada č. 4

Během řezání použijte odsávání. Lépe uvidíte na řez a práce bude daleko příjemnější. A nezapomeňte ani na další bezpečností prvky – zejména na ochranu zraku a sluchu. Pilu držte při řezu oběma rukama a řeznou rychlost volte tak, aby byly otáčky motoru (pokud možno) plynulé.

Během řezu nezastavujte, a když ano, vraťte se s pilou kousek zpět – jinak hrozí, že roztočený kotouč nechá na hraně dřeva vypálené stopy. Pro řezání si můžete vzít pomocníka, který vám oddělovaný kus materiálu přidrží, aby se neodlomil a nevyštípl.

Tip:

  • Při formátování si materiál dobře rozměřte a zkontrolujte, zda je ryska, podle které budete řezat, v pravém úhlu ke hraně materiálu.
  • Používejte pilové kotouče s SK plátky a větším počtem zubů.
  • Lamino si raději nechte naformátovat v prodejně. Řez na formátovací pile je nesrovnatelně kvalitnější než ten, který byste udělali v domácí dílně.

Zdroj informací: autor článku

Pro řezání lamina vyberte tu správnou pilku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč