reklama

Jak a čím nejlépe ohýbat plech? Zvládnete to i vy v pohodlí domova

Ohýbání plechu není nic, s čím by si zručný kutil neporadil. V následujícím textu si popíšeme několik způsobů, jak můžete plech v domácích podmínkách ohýbat. Potřebovat budete jen svěrák, kladívko, kus kovového jeklu, případně klempířské kleště. Tvarovat můžete obyčejný ocelový plech i jeho pozinkovanou variantu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ohýbání plechu zvládne každý zručný kutil (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Obecně platí, že doma se snáze ohýbají tenčí plechy, typicky ty s tloušťkou 0,5 mm. Se silnějšími už může být problém. Rovněž dlouhé plechy se doma neohýbají úplně snadno. Dobrou zprávou je, že si můžete pronajmout ohýbačku.

Klasika jménem svěrák

Menší části plechu můžete bez problémů ohýbat pomocí svěráku. Na plechu si označte hranu, kde se bude materiál lomit, v tomto místě si ho upněte do svěráku a jemnými údery ocelovým kladivem plech ohněte. Důležité je, aby byl plech v čelistech svěráku upnut skutečně rovně, jinak se odchylka promítne i do výsledného úhlu.

Pokud budete tvarovat lakovaný plech, netlučte na něj přímo ocelovým kladívkem – mohli byste jeho povrch poškodit. Údery veďte přes dřevěnou lať nebo použijte polypropylenovou paličku. Pokud už lakovaný povrch náhodou poškodíte, chybu napravíte speciální opravnou barvou, která se k lakovaným plechům prodává.

Plech se nejlépe tvaruje na ohýbačce. Doma ale spíš použijete obyčejný svěrák
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plech se nejlépe tvaruje na ohýbačce. Doma ale spíš použijete obyčejný svěrák

Klempířské kleště

Pro tvarování plechu se skvěle hodí i klempířské kleště. Mají zvlášť široké čelisti, které umožňují pohodlnou práci s plechem. Hodí se spíš k jemnějšímu dotvarování plechu, konkrétně hran, také se používají při spojování štítových lišt, střešního lemování a podobně. Na rozdíl od klasických kleští – třeba kombinaček, mají hladké čelisti, které plech nepoškrábou.

To může být problém u lakovaných plechů, kde porušená ochranná vrstva může vést k jejich předčasné korozi. Pokud máte známého klempíře, můžete ho poprosit o vyrobení ohýbací lišty. Jedná se o pomůcku, která vám ohýbání plechů ulehčí. Je vyrobena ze silnějšího plechu a nabízí několik přednastavených úhlů, které její pomocí snadno ohnete.

Menší kousky plechu pohodlně ohnete klempířskými kleštěmi
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Menší kousky plechu pohodlně ohnete klempířskými kleštěmi

Obyčejný jekl nebo lať

Delší plechy na svěráku ani kleštěmi neohnete. Tady je lepší použít ocelový profil nebo lať, o jejichž hranu plech ohnete. Opět si nakreslete lomovou čáru, plech pak k ocelovému profilu či lati upněte pomocí truhlářských svěrek a kladívkem ho ohněte do požadované polohy. Důležité je, aby byl obrobek upnut opravdu pevně. Pokud se vám při ohýbání „sveze“, nedocílíte správného úhlu.

Delší kusy plechu se dobře tvarují pomocí ohýbací lišty
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Delší kusy plechu se dobře tvarují pomocí ohýbací lišty

Variantou postupu je práce s ohýbačkou plechů. Ty jsou ale poměrně drahé a pro občasné použití se je nevyplatí kupovat. Nemusíte ale věšet hlavu, ohýbačku si můžete pronajmout. Službu nabízí každý větší klempířský obchod i některé stavebniny a nákupní centra pro kutily.

TIP: Při práci s plechy vždy pracujte v rukavicích. Plechy mají ostré hrany a snadno vás mohou na rukách pořezat.

Zdroj informací: autor článku

Vyrobte si domácí ohýbačku plechu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč