reklama

Jaké jsou výhody OSB desek a jak je řezat?

Pod zkratkou OSB desky se ukrývá moderní stavební materiál, který by čeština nejlépe popsala jako vícevrstvou desku z dřevěných třísek. Jaké má takový materiál vlastnosti, kde ho lze využít a jak s ním manipulovat, když ho chcete například nařezat? To vše se dozvíte v článku, který jsme tomuto v současnosti populárnímu materiálu věnovali.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
OSB desky jsou unikátním stavebním materiálem, pokud si umíme poradit s jejich řezáním (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co znamená OSB?

OSB desky (oriented strand board) jsou relativně tenké dřevěné desky nejrůznějších formátů, které jsou nejčastěji vyrobené z tenkých třísek kvalitního jehličnatého dřeva, například z borovice. Třísky se za vysokého tlaku a teploty lisují spolu se speciální emulzí. Tento proces jim dodává jejich specifické vlastnosti. OSB desky mají všestranné využití, a to jak uvnitř domu, tak na zahradě. Navíc jsou cenově snadno dostupné. Právě to z nich dělá téměř ideální stavební materiál, s jehož řezáním a úpravou si bez větších obtíží poradí i domácí kutilové.

OSB desky mají spoustu výhod. Jsou pevné, odolné a zároveň se s nimi dá skvěle pracovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
OSB desky mají spoustu výhod. Jsou pevné, odolné a zároveň se s nimi dá skvěle pracovat

Dlouhý výčet výhod

Proč při výběru sáhnout zrovna po OSB deskách? Kromě nízké ceny v porovnání s ostatními stavebními materiály jsou desky z dřevěné třísky tvarově stálé, až překvapivě pevné v tlaku i tahu a také odolné proti vodě a vlhkosti. Kromě toho, že jsou velmi pevné, jsou také značně ohebné.

Další nespornou kategorií výhod je nenáročná manipulace s deskami – lehce se opracovávají, snadno řežou, montují a fixují na místě. Fakt, že mají dobré tepelně-izolační vlastnosti a jsou šetrné k životnímu prostředí, už je pak jen malou třešničkou na dortu.

Kdy vybrat desku z dřevěných třísek?

Ještě než si povíme, jak OSB desky řezat, podíváme se na několik příkladů jejich vnitřního i venkovního využití. V interiérech se dřevěná tříska hodí na stěny dřevostaveb, příčky zděných domů nebo jako podbití a uzavření střech, podkroví a půdních prostor.

Nařezané OSB desky mají spoustu využití, a to nejen jako základní stavební materiál pro dřevostavby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nařezané OSB desky mají spoustu využití, a to nejen jako základní stavební materiál pro dřevostavby

Desky se dají využít také na podlahu, k výrobě nábytku nebo jako designový interiérový prvek. Venku zase můžete z OSB desek postavit nejrůznější zahradní domky a boudy. Poslouží dobře také jako dočasné zakrytí nejrůznějších rozpracovaných staveb a otvorů.

Vzhled OSB desek má své kouzlo, a proto se můžou stát i designovým prvkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzhled OSB desek má své kouzlo, a proto se můžou stát i designovým prvkem

Ruční řezání jen v nezbytných situacích

Na první pohled se může zdát, že OSB desky snadno nařežete ručně - bez použití nějaké speciální techniky nebo nástrojů. To je sice možné, ale rozhodně to není nejvhodnější postup. Na OSB desku sice stačí zubatý nůž nebo pila, ale při špatném zacházení hrozí, že desku při ručním řezání poškodíte, čímž můžete nejen zhoršit její vzhled, ale hlavně zkrátit její životnost a kvalitu.

Pokud ale opravdu nemáte po ruce žádný z elektrických přístrojů vhodných k řezání lepených desek z dřevotřísky, sáhněte po pile s jemnými zuby a při řezu postupujte pomalu a plynule.

Vodorovná poloha OSB desky a dostatek prostoru jsou základ

Velký formát OSB desek může být pro manipulaci s nimi a jejich řezání překážkou. Počítejte tedy s tím, že na řezání OSB desek budete potřebovat dostatek místa, ať už na ponku v dílně, nebo na zemi na stavbě. Posloužit vám může také improvizovaný podstavec, například z lešenářských koz.

Pokud nemáte po ruce nic, z čeho byste podstavec vyrobili, položte desky alespoň na stejně vysoké dřevěné špalíčky. Mezi deskou a podlahou vznikne potřebná mezera pro řezání. Špalíčky samozřejmě nesmí být zrovna tam, kudy následně povedete řez. Řezejte plynule a bez přestávek uprostřed řezu, tím se vyhnete případným zubům a nerovnostem.

Kotoučová pila dá OSB deskám formu

Asi nejlepším nástrojem pro řezání OSB desek je takzvaný mafl neboli kotoučová pila. Kotoučová pila se neztratí v žádné dílně. Podle kotouče, který použijete, s ní totiž můžete řezat nejrůznější materiály, samozřejmě včetně OSB desek. Mafl může být stolní nebo ruční, jeho základem je ale vždy kulatý řezný kotouč a jeho pohon.

OSB desky se vždy nejlépe řežou ve vodorovné poloze, která je vhodná také pro práci s kotoučovou pilou. Ideální kotouče jsou pak ty s větším počtem zubů, které jsou určené přímo pro práci s OSB deskami nebo dřevem. Kotoučovou pilu držte při práci vytočenou na vysoký výkon. Ten snižujte pouze, když se pila začne příliš rozpalovat – poté také snižte tempo práce. Po dokončení řezu kotouč vyjměte vždy až potom, kdy se zcela zastaví.

Jedním z nejlepších přístrojů pro řezání OSB desek je univerzální kotoučová pila
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jedním z nejlepších přístrojů pro řezání OSB desek je univerzální kotoučová pila

Listová pila dořeší detaily

Dalším nástrojem vhodným pro práci s OSB deskami je listová nebo také přímočará pila. I ji lze využít na mnoho různých materiálů – ne nadarmo se přímočará pila řadí mezi nejuniverzálnější elektronářadí. Zatímco pila kotoučová se hodí zejména pro dlouhé rovné řezy, listová pila vám pomůže soustředit se na detaily, a to jak rovné a přímé, tak i na zaoblené tvary. Práce s listovou pilou už vyžaduje o něco větší soustředění a přesnost, pořád ale není třeba žádný expertní výkon. Stačí pevný úchop a předem narýsované linky, po kterých povedete řez.

Jakmile se pak přímočará pila zakousne do dřeva, jde to už snadno. A jedna rada na závěr. Ať už OSB desky řežete ruční pilou, stolovou kotoučovou pilou nebo elektrickou listovou pilou, nezapomeňte desku před řezáním upevnit. S tím vám pomůžou nejrůznější svorky. A někdy stačí desku prostě zatížit, aby se během řezu nepohnula.

Zdroj informací: autor článku

Postavte si dřevník:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 2. 2022, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec