reklama

Nedokážete si v obchodě s nábytkem vybrat ideální pohovku? Vyrobte si ji na míru

Pokud procházíte obchody s nábytkem a stále si nemůžete vybrat, nemusíte mít zrovna špatný vkus. Možná to je proto, že výrobci ustrnuli na designových variantách, které nejsou zrovna tím správným šálkem kávy pro vás. V podstatě máte následně pouze dvě možnosti. Zadat si výrobu konkrétního druhu nábytku u truhlářů nebo se pokusit opravdu stylovou pohovku vyrobit sami.

Jestliže máte problém si vybrat pohovku, vyrobte si ji (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hledání a nenacházení

Nejste nijak nároční, ale přesto si v obchodech a e-shopech nedokážete vybrat mezi nabízeným nábytkem. Nejspíš to bude tím, že móda a nejrůznější módní vlny nás provází téměř od dob, kdy si neandrtálci začali zařizovat své jeskyně. Je přirozené, že co se líbí jednomu, nemusí se zákonitě líbit i ostatním.

Právě proto na vás nábytek v obchodě může působit kýčovitě, nevkusně, příliš dramaticky, nebo naopak nudně. Při výrobě nábytku se také často stává, že bytoví designéři kopírují styly, takže si je nábytek až na maličkosti velmi podobný. Velmi viditelné to je třeba u pohovek, které se jedna druhé podobají téměř jako vejce vejci.

Máte nějakou představu o tom, v jakém stylu si chcete zařídit byt a vybavit jej nábytkem, ale nemůžete ten správný kus najít? Můžete si samozřejmě takový designový kousek nakreslit a donést ukázat truhláři a čalouníkovi. Bude to také nejspíš znamenat poměrně hlubší zásah do vaší peněženky, protože originální kousky nábytku prostě levně nepořídíte, pokud nevyznáváte styl upcyklace a místo pohovky vám nestačí vyřazená postel po babičce.

Projděte si prodejny a zalistujte ve vzornících potahových látek
Projděte si prodejny a zalistujte ve vzornících potahových látek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Když jste rukodělně zdatní, je tu druhá možnost - můžete si zkusit podle nakresleného plánku takovou stylovou a zajímavou pohovku vyrobit sami.

Výroba pohovky

Zní to složitěji, než to ve skutečnosti je. Pohovka je v podstatě několik poskládaných a zpevněných kousků dřeva a celá tato konstrukce je vypolstrovaná a potažená vhodným materiálem. Vaše první pohovka nebude možná zrovna výstavní kousek a spoustu materiálu zničíte, než tomu přijdete na kloub, ale ne nadarmo se říká - zlaté české ručičky a co Čech, to kutil.

Základem je, abyste měli představu, co vlastně chcete. Potom svou představu hoďte na papír a připište rozměry. Pokud se do podobného projektu budete pouštět poprvé, vymyslete si jednoduchý design. Až budete zkušenější, můžete se věnovat i složitým návrhům a ohromit své přátele opravdu dokonalou a originální pohovkou.

Na výplň matrace pohovky použijte pevnější a hustší molitan
Na výplň matrace pohovky použijte pevnější a hustší molitan (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Použité nářadí a pomůcky:

  • přímočará pila
  • vrtačka
  • kladivo
  • bruska (nebo smirkový papír)
  • vruty
  • čalounické hřebíky s kulatou nebo ozdobnou hlavou
  • lepidlo na látky
  • sponkovačka

Návod na výrobu jednoduché pohovky

Dřevěnou kostru si můžeme nechat vyrobit u truhláře. Jestliže nebudeme bazírovat na složité konstrukci, můžeme se do stavby pustit sami. Budeme potřebovat desku o délce cca 170 cm a šířce cca 70 cm. Vhodná je spárovka nebo lepené velkoplošné desky z tvrdého dřeva o tloušťce minimálně 20 mm. K tomu budeme potřebovat 4 kousky hranolku jako nožičky pohovky a další desku na záda. Při spojování desek musíme počítat s tím, že spoj by neměl svírat úhel 90 °, protože pak by pohovka nebyla pohodlná. 

Sklon opěradla pod úhlem 120 ° bude asi nejvhodnější. Pohovka může být bez bočnic (područek), ale neuškodí, pokud s nimi budeme počítat. Jejich tvar si vyřízneme ze spárovky pomocí přímočaré pilky - můžeme vyrobit i dekorativní a složitější tvar. Nezapomeneme všechny hrany desek, hranolků a bočnic obrousit a zahladit. Neuškodí ani ochranný nátěr dřeva.

Na stavbu pohovky nemusíme ani nutně kupovat pneumatické kladivo nebo nastřelovačku, docela pohodlně si vystačíme s vrtačkou, kladivem a ruční sponkovačkou. I tak lze pracovat čistě a precizně. 

Rozmyslete si, jak by měla vaše pohovka vypadat a jaký použijete potahový materiál
Rozmyslete si, jak by měla vaše pohovka vypadat a jaký použijete potahový materiál (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakmile je kostra sestavená (ať už od truhláře nebo námi), nastane důležitá fáze výroby pohovky, a tou je polstrování. Aby posezení na sedačce bylo příjemné, použijeme molitan. Ne ovšem ledajaký, ale pevnější a hustší, aby posezení bylo příjemné a naše sedací partie se nepropadly až k desce. 

Připravte si molitan na sedací i opěrnou část pohovky
Připravte si molitan na sedací i opěrnou část pohovky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Začneme sedací částí. Desku potřeme silnou vrstvou lepidla a na ni položíme molitan. Pevně přitiskneme. Jakmile lepidlo zaschne, odřízneme všechny přečnívající části molitanu. Přes molitan přetáhneme druhou vrstvou, kterou může tvořit duté vlákno, rouno, filc nebo netkaná textilie, ale i další materiály. Cílem je vytvořit ochrannou vrstvu, která zamezí rychlejšímu opotřebovávání molitanu. 

Potáhněte molitan ochrannou vrstvou
Potáhněte molitan ochrannou vrstvou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nyní bude následovat nejtěžší fáze - potahování molitanu čalounickou látkou. Budeme potřebovat opravdu pořádný kus pevné látky. Výběr materiálu, vzoru i barvy je zcela na vás, ale neuškodí poradit se s čalouníkem. Potahování provedeme tak, že plochu látky rozprostřeme na molitanovou vrstvu a uhladíme, aby nikde nezůstaly záhyby. Na každé straně pohovky by měl zůstat dostatečný přesah, abychom mohli látku přetáhnout i přes okraje molitanu a upevnit zespodu desky.

Jakmile máme látku dobře napnutou, obrátíme desku a začneme pomocí sponkovačky látku upevňovat. Upevňujte nejprve uprostřed všech 4 stran desky a od středových sponek postupně pokračujte na obě strany. Látka se tím vypne. V rozích vytvořte záložky, látku přehněte a opět připevněte k desce. Sklady v rozích matrace nevadí a budou působit dekorativně. 

V rozích vytvořte sklady a látku upevněte
V rozích vytvořte sklady a látku upevněte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stejným způsobem můžeme vyrobit záda pohovky. Bude to pracnější, ale udělat je lze opravdu elegantní. Především musíme do desky navrtat vykružovací hlavicí na dřevo otvory. Otvory musí být v pravidelných rozestupech, je dobré si na to nakreslit diagram a propočítat vzdálenosti mezi otvory. Tytéž otvory se potom vytvoří i do molitanu.

Molitan opět přilepíme k desce, zde ovšem tak, aby otvory na sebe přesně "pasovaly". Potáhneme ochrannou vrstvou a položíme vrchní potahovou látku. Nyní si připravíme čalounické knoflíky a speciální prošívací smyčky (všechny tyto čalounické potřeby včetně potahového materiálu i molitanu seženeme ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech). Do knoflíků upevníme smyčky a začneme je prošívat jednotlivými otvory.

Látku pod knoflíky můžeme nechat napnutou, ale můžeme také vytvořit okolo každého otvoru sklady, čímž opěradlo pohovky získá dokonalý vzhled.

Na opěrnou část natáhněte potahovou látku a připravte si čalounické knoflíky
Na opěrnou část natáhněte potahovou látku a připravte si čalounické knoflíky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zastavíme se také u bočnic. Ty můžeme rovněž polepit molitanem a očalounit látkou, ale můžeme je kvůli zachování efektu dřeva nechat i volné. Postup při čalounění bude obdobný jako u potahování zadní části pohovky. 

Látku upevněte ke dřevu pomocí sponek nebo hřebíčků
Látku upevněte ke dřevu pomocí sponek nebo hřebíčků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakmile je pohovka očalouněná, sestavíme ji dohromady a na spodní stranu sedací části přišroubujeme připravené nožky z hranolků. Nožky lze v hobby marketu nebo specializovaném obchodě koupit jako hotový výrobek. Tím nám odpadne práce s řezáním, natíráním a vymýšlením vhodného ukotvení k desce. 

Nožky upevněte pomocí vrutů do dřeva
Nožky upevněte pomocí vrutů do dřeva (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud nám spodní stranu pohovky bude tvořit pouze deska, máme v podstatě hotovo. V rámci elegance ale můžeme tuto spodní stranu a také zadní stranu opěrné části potáhnout krycí látku, kterou lze buď jednoduše přisponkovat sponkovačkou nebo připevnit čalounickými hřebíčky s kulatou hlavou.

Nezapomeňte na zadní část a zakryjte desky potahem
Nezapomeňte na zadní část a zakryjte desky potahem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Celou pohovku bude potom dobré důkladně vyluxovat, abychom ji zbavili prachu a nečistot. Pokud vaše první pohovka nebude dokonalá, nevěšte hlavu. Základ již máte a každý další výrobek bude jen a jen krásnější. Přejeme vám pohodlné posezení.

Zdroj informací: naseinfo.cz, calounicke-potreby.cz, baumax.cz

Starou pohovku můžete zrenovovat:

Publikováno: 22. 2. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová