V sedmém dílu reality show DREAM TEAM – Mistři dílny bylo úkolem pro soutěžící týmy navrhnout a vyrobit dům pro psa. Pokud máte na takový kutilský projekt chuť i vy, vyrobte si svou vlastní originální boudu pro psa podle vašeho návrhu. Podívejte se na následující řádky, kde vám poradíme se stavbou krok za krokem.
Stavbu psí boudy, která bude vypadat spíš jako vysoce funkční dům, nezačínejte bez řádného nákresu a soupisu veškerého materiálu, nářadí a pomůcek. Připravte si vše potřebné. Pro základní rám latě, výplňovým materiálem pro stěny mohou být dřevotřískové desky. Nezapomeňte, že budete potřebovat také molitan a látku pro ušití různě velkých pelíšků.
Stavbu boudy začněte výrobou rámu dna. Ten můžete zhotovit z latí a prken, které nařežete pokosovou pilou na potřebnou délku. Prkna si ještě před sešroubováním vruty do jednoho celku jen tak položte a podívejte se, zda je půdorys opravdu dostatečný, větší plemena by nemusela mít dostatek prostoru a pak obydlí nebudou využívat.
Dno sešroubujte dohromady do jednoho celku. Každé prkno přišroubujte více vruty, protože se pak konstrukce nebude kroutit vlivem vysychání dřeva. Partnerku či manželku můžete požádat, aby se pustila do šití pelíšku. Využije molitan, polštářovou směs a látky. Polstry a polštáře pro pohodlný psí pelíšek je lepší šít na šicím stroji, spoje budou pevnější než při šití v ruce. Použijte ale takový materiál, který je buď omyvatelný, nebo jej můžete vložit do pračky a vyprat.
Výroba domku pro psa pokračuje bočními stěnami. Na rám z latí připevníte dřevotřískové desky, které nařežete maflíkem. Desky upevníte k latím sponkovačkou nebo přišroubujete. Pokud chcete udělat domek dvoukomorový, vsaďte doprostřed příčku. Komora, která bude sloužit pro odpočinek psa, musí být otevíratelná, jednu stěnu (nebo její část) můžete upevnit na panty. Pokud má být bouda celoročně obývaná, přidejte zateplení. Polystyren připevníte na stěnu a zaklopíte slabou dřevotřískou.
Po sesazení všech stěn k sobě vyměřte a nařežte pokosovou pilou základ střechy. Obvodové stěny zvenčí pokryjte palubkami.
Do stěny ve vstupní části si připravte otvory pro umístění okna. Přímočarou pilou vyřežte do stěny předem naměřený rozměr a sestavte okenní rám, který vyrobíte z latí.
Dalším krokem je dokončení střechy. Po usazení dvou dílů střechy, kdy jsou části nad oběma komorami domku mírně přesazeny, je uchyťte na konstrukci, poté si nařežte příčné střešní latě pokosovou pilou a nakonec jako krytinu použijte například střešní bitumenové desky. Nařežte je kmitací pilou na potřebnou délku a na střechu přimontujte vruty. Aby do střechy nezatékalo, vyrobte si ze zbytku bitumenu hřebenáč, který připevníte několika vruty.
Zasklete okno a přimontujte jej k boční stěně, ve které je pro něj výřez. Čelní stěny, které nejsou pokryté palubkami, můžete natřít barvami, které ladí s vaším domem či zahradou. Aby nechyběla zóna pro krmení, vyrobte si držák na misky. Vyřežte do širokého prkna dva otvory, toto prkno připevněte do vstupní části a máte k dispozici vysoce funkční dvojici misek na krmení. A je hotovo!
Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny
***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.
Publikováno: 21. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček