reklama

Na řezání překližky nepotřebujete víc než vhodný nástroj

Nevíte, čím uřezat překližku tak, aby byl řez rychlý a kvalitní? Rádi byste použili běžný kotouč na dřevo, ale nejste si jisti výsledkem? Pak jste na správném místě. Poradíme vám, čím překližku nejlépe uřezat a jaký pilový kotouč zvolit. Právě ten je totiž pro kvalitní řez důležitý – mnohem víc, než je třeba výkon pily nebo hloubka prořezu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při řezání překližky dbejte na pár zásad, ušetříte si tím spoustu zbytečné práce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K řezání překližky můžete samozřejmě použít jakýkoli běžný pilový kotouč na dřevo. Jistě s ním překližku naformátujete, ale výsledek řezu vás patrně neuspokojí. Klasické kotouče řežou výborně masiv, při dělení překližky nebo OSB desek ale vytváří nekvalitní řez. A to může být hlavně u drahé truhlářské překližky velký problém.

Jaký kotouč je ten správný

Jak poznat správný pilový kotouč na překližku? Jednoduše – vhodnost k dělení dýhovaných materiálů uvádí výrobce kotouče na jeho obalu. Zpravidla se jedná o kotouče, které mají více zubů ve srovnání s těmi, co se používají k dělení masivu. Zuby mají také jinou geometrii, která zajišťuje plynulejší řez. Přesný počet zubů kotouče zde nemá smysl uvádět – liší se totiž v závislosti na průměru kotouče, a ten může mít každý jiný. Opravdu je proto jednodušší řídit se údaji uvedenými na prodejním obalu.

Špatně zvolený kotouč udělá takto otřepený řez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Špatně zvolený kotouč udělá takto otřepený řez

Na překližku i na masiv

Pilové kotouče na překližku a OSB desky jsou dražší než klasické provedení. Je to dáno hlavně větším počtem zubů, které jsou vybaveny SK plátky. Investice se vám ale určitě vyplatí. S kotoučem na překližku totiž můžete řezat i masivní dřevo a možná vás překvapí, jak čistého řezu dosáhnete. Při řezání masivu kotoučem na překližku musíte ale počítat s vyšší zátěží pily – i ta je dána větším počtem zubů pilového listu.

Co když nemáte kotoučovou pilu

Pokud nemáte kotoučovou pilu, ale jenom přímočarku, nevadí. I kmitací pilou se dá překližka relativně snadno řezat. A podobně jako u mafla platí, že důležitý je výběr řezného nástroje – v tomto případě řezného plátku. Výrobci nabízí speciální listy na řezání překližky. Stejně jako u kotouče se liší počtem zubů a jejich geometrií. Přímočarka se nicméně hodí spíš pro tvarové řezy v překližce, na podélné a příčné řezání je vhodnější maflík.

Odřezávaný konec materiálu si přidržte, aby se nevylomil
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odřezávaný konec materiálu si přidržte, aby se nevylomil

Použijte vodicí lištu nebo obyčejnou lať

Řezat překližku jen pomocí narýsované čáry sice jde, ale málokdy bude řez rovný. Proto je lepší upnout mafl nebo přímočarku na vodicí lištu. Pokud ji nemáte, nevadí. Řezat můžete pomocí rovné latě (nebo palubky), kterou si na překližku upnete truhlářskými svěrkami. Pozor, aby se při dělení překližka neprohnula a nesevřela pilový kotouč – proto si ji podložte dřevěnými hranoly.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak řezat multifunkčním kotoučem jakýkoli materiál:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.