Při vaření s pomocí kuchařky můžeme narazit na problém. Máme dvě naplno zaměstnané ruce a kuchařku přečteme jen pod určitým úhlem nebo musíme neustále odbíhat k protějšímu stolu. Tomu je ale konec, protože dnes si vyrobíme na kuchařku jednoduchý a velmi praktický stojan.
Připravte si dřevěné prkno, pokosovou a přímočarou pilu, vrtačku, kolíkovací sadu, truhlářské svěrky, lepidlo, lepicí pásku, smirkový papír. Určitě nezapomeňte tužku a příslušenství na naměření správných délek.

Prvním krokem je naměření. Zaměřte si délku zad stojánku podle velikosti kuchařských knih, případně zde může místo kuchařky stát i tablet, kde je recept v elektronické formě. Kromě zad si naměřte i dvojici prken, která vytvoří přední žlábek, ve kterém bude kuchařka nebo tablet stát. A nezapomeňte také na vhodnou zadní oporu, třeba ve tvaru trojúhelníku.
Řezání neprovádějte ruční pilou, ale nejlépe pokosovou pilou - vybavenou laserem, což zajistí naprosto přesný řez. Neopomeňte použít také ochranné pomůcky, jako jsou brýle a rukavice. Nařežte si všechny čtyři díly.

Pak si rozmyslete a zakreslete na záda stojanu, do jakého tvaru jej budete chtít vytvarovat. Zajímavou myšlenkou je třeba tvar kuchyňského prkénka. Aby se při řezání dřevo netřepilo, nakreslený tvar si oblepte lepicí páskou a tvar vyřežte přímočarou pilou.

Po vyřezání tvaru zbavte prkno lepicí pásky a vezměte si do ruky smirkový papír, se kterým zabruste všechny hrany. Broušení zbaví hrany otřepů i drobných nerovností a kromě toho zabrání drobným poraněním nebo vražením třísek do rukou.
Vzhledem k tomu, že je tloušťka prken pro výrobu stojanu malá, je nutné zkrátit kolíky na polovinu. Rozpůlte je ruční pilkou a pak si vyvrtejte otvory pro kolíky přes přípravek, díky němuž je budete mít přesně uprostřed. Abyste věděli, kde vrtat na dalším dílu vaší skládačky, označte si polohu děr kolíkovacími trny. Sevřete jednotlivé díly truhlářskou svěrkou vůči pracovní desce, aby se vám otvory dobře vrtaly.
Pak přichází na řadu předposlední úkol, a tím je lepení. Lepidlo natáhněte v podobě linky na všechny plochy, kde budou jednotlivé díly držet pohromadě. Pak zatlučte kolíky a všechny části spojte v jeden celek.

Úplně posledním krokem je fixace stojanu svěrkami. Je to z důvodu, aby všechny díly držely po slepení dobře u sebe. Nechte stojánek takto odstát jeden den a pak už se pusťte do vaření s novou praktickou pomůckou. A je hotovo!

Tip:
Hledáte spolehlivé nářadí pro zvládání těch nejnáročnějších kutilských úkolů? Podívejte se například na značku Powerplus, která nabízí ucelený sortiment AKU nářadí, a to nejen pro kutily.
A tak vaše pokosová pila, přímočará pila i vrtačka s jedním společným bateriovým článkem ušetří náklady na pořízení a údržbu, obrovskou výhodou je zároveň velká flexibilita, daná absencí klasického napájení přes přívodní šňůru. 20V akumulátor s kapacitou až 4 Ah zajistí delší akční rádius na jedno nabití a také delší dobu provozu u energeticky náročnějších přístorjů, jako je například pokosová pila.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Podívejte se na video výroby stojanu:
Publikováno: 15. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček
, Profil autora: Radoslav Ptáček