reklama

Moderní pes potřebuje moderní boudu. Vyrobte mu ji

K modernímu domu patří moderní pes, a i ten chce bydlet, stejně jako jeho páníčci, v moderní boudě. Inspiraci nám přinesli soutěžící z reality show DREAM TEAM – Mistři dílny, kteří příbytek pro chlupáče pojali jako designovou záležitost. Ukážeme vám, jak si váš vlastní příbytek pro domácího mazlíčka vyrobíte svépomocí.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Váš čtyřnohý kamarád ocení nový moderní příbytek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výsledek se bude líbit vám i vašemu hafanovi. Boudu můžete vytvořit jednoduchou, a hlavně účelnou díky zateplené konstrukci. V jednoduchosti je síla. Pusťte se do výroby boudy tvarem obyčejného kvádru se šikmou střechou. Hlavním stavebním prvkem jsou dřevěné hranoly, překližka a latě. 

Adam se pustil do krácení hranolů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Adam se pustil do krácení hranolů

Nejdříve si vytvořte dobrý plán stavby – nákres. Kostru mohou tvořit dřevěné hranoly. V rozích je můžete spojit přeplátováním nebo si práci ulehčete tesařským kováním – to se k hranolům přišroubuje vruty a vytvoří tak pevný spoj. Tloušťka samotných hranolů by měla odpovídat tloušťce plánované izolace – polystyrenu, který by měl mít alespoň 5 až 6 cm.

Základem je nákres, jak bude stavba vypadat
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Základem je nákres, jak bude stavba vypadat

Opláštění vnitřku boudy tvoří překližková konstrukce. Překližka musí být voděvzdorná, aby odolala vlhku. Překližku můžete k hranolům připevnit sponkovačkou. Nezapomeňte na to, že kvalitní bouda musí mít předsíň – také ji můžete vyrobit z překližky. Ve chvíli, kdy je interiér boudy pobitý, můžete mezi trámky vložit izolaci. Skvěle se pro tento účel hodí obyčejný fasádní polystyren.

Roman řeže desky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Roman řeže desky

Snadno ho nařežete ostrým odlamovacím nožem nebo pilkou. Izolaci nemusíte dovnitř lepit, stačí ji jen vtlačit mezi dřevěný rám. Venkovní opláštění budovy odpovídá moderním trendům. Spodní část podlahy můžete uzavřít podbitím z palubek nebo voděvzdornou OSB deskou. Obvodový plášť boudy doplní dřevěné latě s několikacentimetrovými rozestupy.

Kostru boudy můžete vyrobit z hranolů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kostru boudy můžete vyrobit z hranolů

Aby do izolace boudy nezatékalo, musíte ještě před montáží latí aplikovat na rám pojistnou hydroizolaci, která zabrání stékání vody do polystyrenu a zároveň umožní odvádění přebytečné vlhkosti z boudy. Dbejte na správnou orientaci membrány – označení rubové a lícové strany je na ní vyznačeno. A pokud ne, najdete tuto informaci v přiloženém technickém listu nebo v návodu.

Latě je vhodné vyrobit z modřínového dřeva – v exteriéru dlouho vydrží. Použít můžete samozřejmě i smrk, ten má ale mnohem kratší životnost a musí se pečlivě ošetřit nátěrem. Latě natloukejte tenkými hřebíčky a pozor, aby se nerozštíply – na konci je proto lepší předvrtat je tenkým vrtákem.  Pokud si chcete s konstrukcí opravdu vyhrát, můžete latím zkosit hrany, lépe z nich pak bude odtékat dešťová voda. Skosení vyrobíte na stolní pile s nakloněným řezným kotoučem.

Další důležitou částí stavby je střecha, která musí být odnímatelná, aby se bouda dobře čistila. Stejně jako v případě konstrukce stěn boudy i tady bude hlavním stavebním prvkem dřevo. Pomocí hranolů vytvořte rám pultové střechy, vnitřní část pobijte překližkou, vzniklý prostor vyplňte polystyrenem a zákop proveďte opět překližkou nebo OSB deskou.

Vnitřek boudy je rozdělen na několik částí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vnitřek boudy je rozdělen na několik částí

V případě, že bude bouda stát na otevřeném dešti, je nutné střechu doplnit krytinou – můžete zvolit třeba tu, kterou máte na rodinném domě. Střechu vybavte panty, aby se dala snadno odklápět. A aby držela v otevřené poloze, doplňte ji distančními popruhy.

Určitě je dobré, když střechu navrhnete tak, aby měla přesah. Voda bude odváděna mimo boudu, kde by neprospívala ani hafanovi, ani dřevu. Samotná povrchová úprava boudy má vícero variant – vnitřek by měl být natřen omyvatelným lakem, ale zároveň takovým, který neuvolňuje nebezpečné látky.

Boudu je lepší natřít, vydrží déle
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Boudu je lepší natřít, vydrží déle

Navenek můžete použít jakoukoli lazuru – modřínové dřevo klidně nechte bez úpravy, počítejte ale s tím, že časem získá šedivou patinu. Aby měl psík uvnitř pohodlí, můžete boudu vybavit matrací a polstrováním. Při jeho výrobě opět pozor na funkčnost – polstrování musí být vyjímatelné a omyvatelné, abyste dostáli základním hygienickým podmínkám pro chov psa.

Lída s Pavlou se pustily do šití polstrů, ať má pejsek pohodlí
Lída s Pavlou se pustily do šití polstrů, ať má pejsek pohodlí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pokud můžete, šijte na stroji
Pokud můžete, šijte na stroji (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dobře si rozmyslete umístění boudy. Měla by být v místě, kde bude mít pes dobrý výhled k domu, ale zároveň na něj nebude foukat vítr. A dřevěná bouda by zásadně neměla stát přímo na zemi, jinak její podlaha brzy uhnije. Postavit ji můžete třeba na čtyři tvárnice ztraceného bednění nebo plotovek.

Nechybí jídelní zóna
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nechybí jídelní zóna

Hodně zdaru při práci i při výchově domácího mazlíčka.

Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny

***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.

Publikováno: 21. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč