Masku čerta, draka, víly nebo dalších pohádkových postav umí vyrobit kde kdo. Co takhle vytvořit ptáka fénixe i s pohyblivými křídly? Soutěžící z reality show DREAM TEAM – Mistři dílny se do nové výzvy pustili s chutí a výsledek ohromil porotu i televizní diváky. Vyrobte si i vy originální masku podle svého vlastního návrhu, která každému vyrazí dech.

Jako děti jste se rádi převlékali do různých masek a chodili na karneval. V dospělosti si už asi nevystačíte s obligátní muchomůrkou, princem nebo kuchtíkem. Zkuste to tentokrát jinak, proměňte se v magického ptáka fénixe. Přinášíme několik zajímavých nápadů, které můžete při výrobě své masky uplatnit. Pánové, počítejte s tím, že budete muset zapojit i své drahé polovičky. Stejně jako svářečka totiž přijde ke slovu tentokrát i jehla s nití.
Vůbec nejdůležitější je vize a dobré naplánování výrobního postupu. Tvar masky si nejprve načrtněte na papír, abyste se vyvarovali případných přešlapů při samotné výrobě. Pokud si nejste jisti, můžete jednotlivé části kostýmu vyrobit nejprve z kartonu a vyzkoušet si, jak na sebe díly pasují. Maska musí být barevná a originální. K výrobě budete potřebovat barevné plátno, korálky, dřevo, polystyren a také několik metrů slabší pásoviny. Korunku vytvoříte z tenkého plechu – třeba hliníkového, který je lehký a dobře se tvaruje.


Začněte nejprve výrobou těla kostýmu. Tady přijde ke slovu šikovná švadlenka a šicí stroj. Oblek fénixe je ušit přímo na míru, takže záleží na přesném rozměření postavy. Pokud chcete kostým věnovat jako dárek, a tedy překvapení, za model si vyberte někoho s podobnou postavou, jakou má obdarovaný. Snažte se využít co nejvíce barev – v případě ptáka fénixe půjde o směsici žlutých, zelených, oranžových a červených odstínů.


Pokud se nemůžete nebo nechcete pustit do šití složitějšího těla masky, vezměte staré triko s dlouhým rukávem, které pošijete látkovými pírky. Ta si vyrobíte jednoduše podle papírové šablony. Vystřihněte si ze čtvrtky či kartonu několik velikostí pírek a podle nich si pak nastříhejte z různě barevných látek peříčka. K tričku je přišijete či přilepíte tavnou pistolí.

Samotná konstrukce křídel fénixe je tvořena několika částmi. Připevněna je na dřevěný rám, který na zádech drží popruhy. Jestli jste na sobě někdy měli starý turistický batoh, kde se dřevěné výztuže používaly, můžete si udělat slušnou představu o tom, jak bude taková opora křídel vypadat.


Konstrukce musí být pevná, ale zároveň i lehká – to platí dvojnásob, pokud kostým vyrábíte pro děti. Mechanismus rozpínacích křídel tvoří několik tenkých prutů ocelové pásoviny, která je spolu spojena pomocí šroubů, jež zároveň složí jako čepy pro ohyb křídel. Pro zajištění šroubů použijte matky s nylonovou vložkou. Jejich výhodou je, že na šroubu pevně drží i bez dotažení – a právě konstrukce křídel obsahuje několik pohyblivých prvků, které musí zůstat na volno, aby se mechanismus perutí nezablokoval.

Opeření „letek“ můžete vyrobit z látky, papíru nebo slabého molitanu. Jednotlivá pírka snadno vystřihnete a ke konstrukci křídel je připevníte nýty nebo šrouby. A podobně jako v případě těla kostýmu i zde platí, že křídla mohou zdobit pestré, možná až křiklavé barvy. Pokud vyrábíte masku pro děti, je jednodušší udělat křídla bez kovové konstrukce buď celé z papíru, nebo nalepením "pírek" na rukávy trička.

Korunku ptáka fénixe, která zdobí jeho hlavu, vytvoříte jednoduše – z papíru nebo tenkého plechu. Papírovou korunku volte spíše pro děti, pokud má kostým něco vydržet a budou ho používat dospělí, je lepší vyrobit ji z tenkého plechu – vydrží déle. Jednotlivá pírka korunky přibodujte k čelence svářečkou. Všechny hrany musí být zabroušené a bez otřepů, aby nedošlo ke zranění. K čelence dále přivaříte nos ptáka. Jak maska sedí, zkoušejte průběžně na modelu.


Na závěr je třeba vyrobit fénixovi nohy s pořádnými drápy. Drápy vyříznete ze dřeva, zabrousíte do tvaru a nalakujete černou barvou. Zaschlé drápy obalíte molitanem, který jste si nastříkali žlutou barvou, sešijete k sobě a ovážete černým provázkem. Prsty pak připevníte k nohavicím, které jste také obalili žlutě nabarveným molitanem a ovázali provázkem. Je lepší toto vytvářet přímo na modelu, aby nohy dobře seděly.


Tím je výroba kostýmu u konce. Dobrou zábavu při jeho tvoření i předvádění!

Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny
***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.
Publikováno: 14. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč
, Profil autora: Jaroslav Kropáč