Na řezání plexiskla není nic těžkého, pokud tedy víte, jak na to. Upřímně řečeno - postup se nijak zvlášť neliší od řezání dřeva nebo jiných materiálů. Zásadní je výběr vhodného pilového plátku nebo kotouče.
Plexisklo můžete řezat jak přímočarou pilkou, tak i maflíkem. Důležité je, aby měly stroje regulaci otáček. Za chvíli se dozvíte, proč na tom tak záleží.
Řez přímočarkou
Asi nejčastěji se v domácích podmínkách používá při řezání plexiskla přímočará pilka. Má ji skoro každý kutil a je levná. Relativně dobře s ní zvládnete jak přímé řezy, tak hlavně vyřezávání různých křivek.
Zapomeňte ale na to, že byste pro řezání plexiskla použili stejný list, jaký máte na dřevo. Pro řezání umělých hmot (plexiskla zvlášť !) si musíte pořídit k tomu určený plátek. Má jemné zuby a speciálně tvarované ostří.
Na pilce si vypněte předkmit a zvolte nižší počet otáček – to proto, že plexisklo nesnáší teplo a rychlý pohyb pilového plátku by řezné hrany mohl spéct. Samotná technika řezu se pak už nijak zvlášť neliší od běžného řezání dřeva. Řežte tak, aby pilový list materiál plynule odebíral, na pilu netlačte.
Pořád je třeba myslet na bezpečnost, takže řežte s ochrannými brýlemi – i z plexiskla totiž mohou odlétávat ostré špony. Řeznou hranu můžete nakonec začistit jemným brusným papírem. Stačí s ním v ruce několikrát přejet po kraji plexiskla.
Použijte maflík
K dělení plexiskla můžete stejně tak použít i ruční kotoučovou pilu, ale měla by být kvalitní (bez vibrací na hřídeli) a vybavena regulací otáček. Navíc si musíte opět pořídit speciální kotouč s jemnými zuby, který je neporovnatelně dražší oproti zmiňovaným listům do přímočaré pily.
Po nasazení pilového kotouče si na maflíku snižte počet otáček a můžete začít řezat. Kvalitního a rovného řezu dosáhnete pomocí vodicí lišty. Pozor si dávejte při řezání tenkého plexiskla – to se totiž může prohnout, prasknout nebo sevřít pilový kotouč, což povede ke zpětnému vrhu stroje. Pokud tedy řežete tenké plexisklo, je vhodné si ho podložit třeba OSB deskou.
TIP: Ať už budete umělou hmotu řezat přímočarkou nebo maflíkem, vždy je dobré vyzkoušet si techniku řezu i jeho kvalitu na menším kousku plexiskla. Když něco pokazíte, nebude vás to tak mrzet.
Plexisklo se dá jinak docela dobře vrtat běžnými vrtáky na železo. Podobně jako v případě řezání ale platí, že musíte nastavit nižší počet otáček, aby se plast při vrtání netavil. Chce to kvalitní vrták s ostrou špicí a vrtat na dřevěné podložce, předejdete tím vyštípnutí materiálu na rubové straně.
Zdroj informací: autor článku
Podívejte se, jak si poradit s řezáním lamina:
Publikováno: 11. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč