reklama

Starý sud nevyhazujte, využijte jej pro rostliny nebo na koupání v létě

Zahradní sud využijte nejen jako zásobárnu vody pro rostliny. S trochou šikovnosti z něj vytvoříte místo pro koupání v horkém létě, prostor pro rostliny nebo zajímavou zahradní dekoraci.

Starý zahradní sud - využitý pro rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Využití zahradního sudu nespočívá pouze v tom, že slouží jako zásobárna vody pro zálivku zahrádky. Pokud si koncepci koupacího místa dobře promyslíte, pořiďte si silnostěnný plastový typ s kapacitou 500 litrů. Ten už dokáže zchladit nejednoho pracanta ze zahrady v horkých letních dnech, kdy jsou teploty na hranici vaší únosnosti.

A nezapomeňte, že tak velkou nádobu využijete i na podzim, když už teploty seskočí směrem dolů. Solární panel s přečerpávací jednotkou z tohoto místa umí vytvořit příjemnou záležitost, i když už je venku chladno. Šikovný kutil tento sud dokáže obložit prkny nebo palubkami a vytvořit bezpečnou vstupní zónu.

Velký sud využitý jako koupací zóna
Velký sud využitý jako koupací zóna (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sud využijte i jinak. Náročné nádobové rostliny jako palmy mají rády dostatek prostoru, proto velký sud ocení. Seřízněte je dle potřeby a zasaďte do kvalitního zahradního substrátu z kompostu. Nezapomeňte samozřejmě na ochranu proti poranění rukou. V 50l sudech můžete vyzkoušet třeba pěstování batátů, ty mají rády také dostatek místa a pěstování v nádobě je účinně ochrání před poškozením hrabošem nebo hryzcem.

Jestliže je sud vybaven víkem a jeho vršek zúžený, o tuto část jej zkraťte. Velmi dekorativní jsou nejen na zahradě sudy ze dřeva. I ty je možné využít pro pěstování rostlin, ideální je sudy podélně rozpůlit.

Dekorativní aplikování dřevěného sudu v zahradě
Dekorativní aplikování dřevěného sudu v zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pak v sudu porostou nejen kvetoucí letničky, ale třeba také skalničky. U náročnějších rostlin si dejte pozor na pravidelnou zálivku, kontrolujte možné přemokření. Velký dřevěný sud lze použít také jako malé zahradní jezírko. Osaďte dno rostlinami a po naplnění vodou do něj pusťte ryby, které budou tahákem nejen pro oči vašich dětí. Důležité je nezapomenout na filtraci, která vodu zbavuje nečistot.

Zdroj informací: jezirka-zahrada.cz; rady-kutilum.com

Podívejte se, jak pěstovat květiny v netradičních nádobách:

Publikováno: 10. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček