reklama

Všude, kde se nehodí lustr nebo lampa, využijte moderní LED pásky

Trendy ve vybavení domácnosti se neustále mění. Jednou jsou v módě staré, zdobené kousky, jindy zase moderní a jednoduchý nábytek. A jiné to není ani u domácího osvětlení. Dávno je pryč doba, kdy jste neměli jinou možnost než lustr s klasickou žárovkou. Ta už má dnes silnou konkurenci – například LED pásky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
LED pásky jako osvícení mají spoustu výhod. Snadno se s nimi pracuje a vypadají skvěle (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tento netradiční, avšak úsporný a stylový způsob osvětlení si pomalu, ale jistě hledá cestu do domácností. A není divu, s LED pásky si totiž může doma zařídit neobyčejné osvětlení kdokoliv.

Hlavní výhody LED pásek

Osvětlení do kuchyně, obývacího pokoje, koupelny nebo šatny - všude tam je možné vnést světlo s pomocí LED pásek. Právě variabilita je jednou z největších výhod tohoto druhu osvětlení. Zdaleka ale není jedinou. Je také už dobře známým faktem, že technologie LED je v porovnání s klasickými žárovkami mnohem úspornější.

Po večerech si tak můžete svítit s dobrým pocitem, že navíc šetříte planetu. Třetí největší výhodou je pak variabilita a ohebnost LED pásek. Při rozmístění zdrojů světla se s páskami nemusíte nijak omezovat, dají se ohýbat, stříhat a umístit je tak můžete v podstatě kamkoliv.

V ložnici vykouzlí intimní atmosféru

Hledáte například nenápadné osvětlení, které vám pomůže navodit intimní a příjemnou atmosféru v ložnici? LED pásky jsou tou správnou volbou. Zatímco samotný zdroj světla v podstatě nevidíte, můžete si užívat příjemného osvětlení v intenzitě, která vám bude vyhovovat. LED pásky lze nalepit například na vrchní hranu šatní skříně, na poličku nad postel, nebo dokonce přímo na rám postele.

Intenzitu osvětlení můžete u LED pásek vždy nastavit. Nejen proto se hodí v podstatě kamkoliv v domě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Intenzitu osvětlení můžete u LED pásek vždy nastavit. Nejen proto se hodí v podstatě kamkoliv v domě

Výsledkem bude nevšední hra světel a stínů vytvořená podle vašich představ, která navíc dodá vaší ložnici ten pravý domácí pocit. Jako velmi praktické se navíc LED pásky mohou osvědčit například při využití v úložných prostorách pod postelí.

Posviťte si na vaření

Další místností, kde se LED pásky jako osvětlení běžně využívají, jsou kuchyně. A není divu, LED páska je skvělou volbou pro všechny, kdo hledají osvětlení na spodní hranu pracovních skřínek, díky kterému si budou dobře vidět pod ruce při vaření na kuchyňské lince. Ve spíži můžete zase LED pásky nalepit tak, aby jejich světlo dosáhlo až úplně dozadu do polic, kam běžné stropní osvětlení nemá šanci posvítit.

V obývacím pokoji pak LED pásky snadno nahradí, nebo mnohem spíše předčí mnohé lampy pro příjemné večerní osvětlení. Snadno s nimi nasvítíte televizi a nábytek tak, abyste viděli vše, co je potřeba, a zároveň si mohli užívat příjemné a nerušené večery u sledování filmů.

Potřebujete více světla ve skřínce? S LED pásky máte o dostatečné osvětlení postaráno
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Potřebujete více světla ve skřínce? S LED pásky máte o dostatečné osvětlení postaráno

Vlhkost není překážka

LED pásky jsou také ideální ve spojení se zrcadly, a nejen proto se skvěle hodí jako osvětlení do koupelny. Nahradit s nimi můžete bodová světla nad zrcadlem a nic vám nebrání LED páskou obehnat třeba celé zrcadlo. A pokud chcete například dobře vidět do skřínky s koupelnovým vybavením, ale nechcete přitom neustále svítit lustrem, LED páska ve skřínce problém vyřeší. Pouze nezapomeňte, že do koupelny patří pásky voděodolné, které dobře zvládají vlhké prostředí. Které to jsou, to vám poradí prodejce. Platí ale, že by to měly být pásky označené kódem IP44 nebo vyšším.

Svítí nejen uvnitř

Odolnější verze osvětlení z LED pásek najdou své využití dokonce i venku. Poslouží například jako originální způsob nasvícení schodů nebo jako jemné světlo pod pergolu, kam se kvůli vysoké intenzitě světla nehodí klasické lustry. Nasvícení pergoly, terasy či venkovních říms LED páskami je nejen praktické a nerušivé, zároveň taky představuje originální ozdobu vašeho domu, která ho může zkrášlovat každý den v roce.

Co je třeba vědět při výběru

Už víte, kde všude byste chtěli LED pásky jako osvětlení mít, ale nevíte, které vybrat? U LED pásek se vyskytuje několik základních parametrů, které vám pomohou v orientaci: výkon, index podání barev, provozní napětí, barva a teplota světla a IP krytí

Jednou z možností, jak LED pásku upevnit, je lepicí plocha na zadní straně osvětlení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednou z možností, jak LED pásku upevnit, je lepicí plocha na zadní straně osvětlení
  • Výkon: udává světelný tok LED pásky. Pro běžné používání jsou vhodné pásky od výkonu 1100 lumenů. Tam, kde je třeba intenzivní světlo, vybírejte pásky od výkonu 2000 lumenů výše.
  • Index podání barev: Znamená věrohodnost světla v porovnání se slunečním svitem. Kvalitní LED pásky mají index označovaný zkratkou CRI 80 až 100 jednotek.
  • Napětí: LED pásky potřebují proud zredukovaný na 12 nebo 24 V, proto je nelze zapojit přímo do zásuvky. Běžně dlouhé pásky potřebují 12 V, pásky delší než pět metrů 24 V. Zdroje upravující napětí jsou většinou součástí balení LED pásek.
  • Barva a teplota světla: Běžně se barvy LED pásek dělí na teplé, denní a studené. Novější pásky mají možnost přepínat mezi intenzitou a teplotou barev.
  • IP krytí: Vyznačuje odolnost proti vlhku a mokru. Standardní pásky mají IP 20, 65 jsou vlhkuodolné a IP 68 vodotěsné.

Stříhejte dle libosti

LED pásky se sice obvykle prodávají po metrech, to ale neznamená, že si je nemůžete zkrátit. Na páskách jsou většinou po 2,5 nebo 5 centimetrech vyznačená místa, kde je můžete přestřihnout, nebo naopak později pájením prodloužit. Pásku můžete navíc libovolně ohýbat, pouze myslete na to, že není oboustranná. Zatímco z jedné strany jsou svíticí diody, z druhé obvykle lepící páska. Pokud se rozhodnete pro LED pásku bez lepení, je možné ji při montáži přišroubovat nebo přichytit na místě pomocí nejrůznějších úchytek.

LED pásky se nejen snadno ohýbají, ale můžete je také na vyznačených místech stříhat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
LED pásky se nejen snadno ohýbají, ale můžete je také na vyznačených místech stříhat

Vše v jednom balení

LED pásky si můžete koupit samostatně, ale mnohem častěji toto osvětlení seženete v setu se vším, co budete k zapojení potřebovat. Tedy hlavně se zdrojem a vypínačem nebo dálkovým ovládáním pro zapojení a ovládání LED pásek. A chybět by v balení neměl ani návod k instalaci. Pokud se ale nepouštíte do pájení několika pásků k sobě, stačí vám pásky připevnit na požadované místo a zdroj zapojit do zásuvky.

Osvětlení následně ovládáte buď vypínačem, nebo dálkovým ovládáním, které kromě možností zapnout a vypnout přepíná například intenzitu nebo barvu světla. Všechny LED pásky jsou totiž stmívatelné, a tak by byla škoda této schopnosti nevyužít.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak namontovat LED osvětlení do sádrokartonu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 2. 2022, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec