reklama

Poradíme vám, jak řezat masivní dřevo i jakou techniku použít

Masivní dřevo – tedy desky, fošny, hranoly a trámy patří mezi základní materiál, se kterým se setká každý kutil. Jak masiv řezat? Která pila je nejvhodnější a jakou techniku řezu použít? Na co si dát pozor a jak správně řez rozrýsovat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řezání masivu není žádná věda, je ale třeba vědět, jak na to, aby byl výsledek kvalitní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co patří mezi masiv

Mezi masivní dřevo patří veškerý přírodně rostlý materiál, tedy prkna, fošny, hranoly, trámy, spárovky. V tom je rozdíl od velkoplošného materiálu, jako jsou dřevotřísky, MDF plotny a podobně, které se vyrábí z pilin. Jednoznačnou výhodou masivu je jeho čistě přírodní charakter a snadná opracovatelnost. Na rozdíl od plošných materiálů je ale dražší a také podléhá sesychání a bobtnání, na což je potřeba při práci s masivem myslet.

Zde jsou krásně vidět letokruhy dřeva. Když podle nich budete řezat, bude řez kvalitní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zde jsou krásně vidět letokruhy dřeva. Když podle nich budete řezat, bude řez kvalitní

Základem je přesné orýsování

Může se to zdát jako triviální poučka, ale skutečně platí, že základem kvalitního řezu je jeho dobré rozměření. Linie řezu se na masivu označuje měkkou tužkou. Zapomeňte na fixy nebo různé značkovače - ty se do dřeva vpijí a nepůjdou odstranit.

Pro řezání hranolů se nejlépe hodí orýsování pomocí úhelníku. Ještě než samotnou čáru narýsujete, přesvědčte se, že jsou strany hranolu v pravém úhlu. U zkrouceného dřeva to tak zpravidla nebývá, pak je potřeba hrany srovnat na hoblovce.

Když úhelníkem narýsujete čáru na první straně hranolu a pak od konce čáry budete měřit pravé úhly i na zbývajících stranách obrobku, musí se vám ve výsledku obě čáry spojit. Pokud tomu tak bude, rýsovali jste přesně a hranol je pravoúhlý. Spárovky a další plošný materiál z masivu rozměřujte metrem a vyznačené čáry spojte pomocí latě nebo hliníkového profilu.  

Podélný a příčný řez

Je důležité rozlišovat, jak budete masiv řezat – jestli podélně, tedy ve směru vláken, nebo příčně – napříč vlákny.

Podélný řez je rychlejší, pilový kotouč nemusí překonávat tak velký odpor materiálu. Navíc je to i řez čistší, protože kotouč řeže podél vláken, které nevytrhává (na spodní straně řezu téměř vůbec). Naopak příčný řez vytrhává vlákna jak na horní, tak i na spodní straně dřeva. S tím je třeba počítat a myslet na to, že řezné hrany bude třeba zabrousit.

Nejčastější nástroj pro řezání masivu – kotoučová pila
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejčastější nástroj pro řezání masivu – kotoučová pila

Jaký zvolit list a který plátek

Výhodou řezu masivu je, že nepotřebujete tak kvalitní a drahé kotouče, jako je nutné například pro dělení lamina. I zde ale platí, že kotouč s jemnějšími zuby umí udělat čistší řez než třeba takzvaný rozmítací kotouč. Pořídit se dají také speciální kotouče pro příčné řezání masivu, které omezují vytrhávání materiálu, o čemž jsme mluvili v předchozím odstavci. Pokud chcete řezat nahrubo fošny nebo trámy, stačí vám k tomu běžný kotouč s tvrdokovnými zuby.

Podobné zásady platí také při řezání s přímočarkou nebo ocaskou – čím jemnější zuby pilový plátek má, tím je řez čistější, na druhou stranu ale déle trvá.

Masiv můžete řezat i přímočarkou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Masiv můžete řezat i přímočarkou

Čím řezat

Ponechme stranou řetězovou pilu. Masiv s ní pochopitelně uříznout jde, ale řez je extrémně hrubý. Desky, hranoly a fošny můžete řezat klasickým maflem, tedy okružní pilou nebo stolní pilou - tou se ale v tomto článku zbývat nebudeme. Menší tloušťky materiálu jdou dělit také přímočarou pilou, která se ale víc hodí pro tvarové řezy.

TIP: Pokud chcete dosáhnout opravdu rovného řezu, řežte vždy pomocí přiložené latě nebo alespoň paralelního pravítka, které se k pilám v základu dodává. Nejpřesnějšího řezu dosáhnete použitím speciálních vodicích lišt, které někteří výrobci pil nabízí. Na ně se stroj jednoduše usadí a pak klouže po hliníkovém profilu. Pro řezání trámů přijde vhod větší maflík. Snadné a komfortní je použití pokosové pily.

Jak na čistý řez

Jak už bylo zmíněno výše, základem čistého řezu je vhodný a ostrý kotouč. Při řezání masivu představuje největší problém vytrhávání vláken na hraně řezu. S tím je třeba počítat. Vlákna vytrhává pilový kotouč na horní hraně materiálu. Proto by měla být strana s vytrhanými vlákny nepohledová – tedy taková, která nebude vidět. Pokud to jde, snažte se preferovat podélné řezy masivu, aby příčné řezy byly co nejkratší. U nich je totiž vytrhávání vláken největší.

TIP: Při krácení různých latí na pokosové pile často pomůže, když si řezaný materiál opřete o kousek desky, kterou proříznete zároveň s opracovávaným materiálem. Řez na hraně, kde se materiál opírá o desku, bude takto daleko čistší a bez otřepů.

Když si při práci na pokosové pile řezanou lať opřete o další kus dřeva, bude zadní řezná hrana materiálu bez otřepů
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Když si při práci na pokosové pile řezanou lať opřete o další kus dřeva, bude zadní řezná hrana materiálu bez otřepů

Při řezání delších latí je dobré zapojit pomocníka, aby vám odřezávanou část latě přidržel. Jinak se často těsně před koncem řezu lať odlomí a vyštípne i kus materiálu. Pokud pomocníka nemáte, tak si lať alespoň podložte tak, aby při odřezání nespadla na zem. Dlouhý materiál musí být řádně upevněn a podložen ještě z jednoho důležitého důvodu. V okamžiku, kdy pila dojede do středu desky, může se nepodložený materiál prohnout a sevřít pilový list, a ten má pak tendenci vrhnout stroj proti obsluze!

Další tipy a triky při používání pil naleznete v naší kutilské přípravce.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak řezat multifunkčním kotoučem jakýkoli materiál:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč