V pátém dílu reality show DREAM TEAM – Mistři dílny týmy dostaly za úkol vymyslet a vyrobit originální pojízdný stánek na občerstvení. A pokud máte chuť se do takového projektu pustit také, pak podobný postup výroby vám přinášíme na následujících řádcích.
Připravte si vše potřebné. Jako u každého většího projektu i zde si nejprve vše rozvrhněte, sepište seznam potřebného materiálu a toho, co je třeba nakoupit. Aby nebyla konstrukce tak složitá, zkuste si pomoci tím, co můžete mít doma už léta nepoužívané v kůlně - jízdní kolo a káru na dřevo.

Tyto dva základní komponenty, tedy staré kolo a káru, nejprve připravte na spojení. Z jízdního kola odřízněte rozbrušovačkou přední kolo i s celou vidlicí. Z káry pak odmontujte jen rukojeť, která je uchycená dvojicí křídlových matic (pokud je rukojeť navařená, také jí odřízněte). Na káru svářečkou přivařte dvojici jeklů, které v jejich horní části spojíte dohromady ještě kouskem ocelové desky. Do této destičky si provrtejte otvory vrtákem na kov, přes které spojíte kárku s upraveným jízdním kolem.


Na kárce bude umístěn stánek. Jako dno můžete použít silnou dřevotřískovou nebo MFD desku. Tu uřízněte na přesný rozměr okružní pilou, případnou nepřesnost upravte pilou přímočarou. Nezapomeňte, že musíte při měření počítat s roztečí kol kárky, využijte maximum možného prostoru. Boky stánku vyrobíte z dřevěných hranolů. Můžete použít i trubky, ale pak si musíte každý otvor předvrtat a počítat s upevněním na podlážku. Dřevo je v tomto případě tvárnější a lépe se s ním pracuje. Vyměřte si, jak vysoko bude umístěna pracovní deska ve stánku. Hranoly uřízněte na požadovaný rozměr a začistěte smirkovým papírem. Přišroubujte vruty ke spodní desce. Dále nařežte příčky, které upevněné po obvodu poslouží i pro uchycení horní desky.


Na hotovou spodní desku s rámem přijde připevnit deska vrchní, kterou si vyrobíte z dřevěných prken. Nařežte je na potřebnou délku pokosovou pilou, začistěte hrany smirkovým papírem a upevněte vruty ke konstrukci. Pak vyřízněte otvor pro nerezovou mísu, která bude sloužit jako dřez pro mytí. Aby nechyběly úložné prostory, vyrobte pod stůl alespoň jeden šuplík. Ten zhotovíte jednoduše z několika prken, na dno použijete slabší dřevotřísku. Na čílko přišroubujte vhodný úchyt.


Na podlážce si vyznačte otvory, kterými protáhnete oj kárky při nasazování na podvozek. Vyřízněte je přímočarou pilou. Pokud zjistíte, že jste přeci jen někde špatně měřili a podlážka je větší než šířka kol, seřízněte hrany a případně také vyřízněte okénka pro vedení rámu kol.


Jakmile máte sestavené kolo s kárkou a vše pasuje i s nástavbou, můžete se pustit do povrchové úpravy kovové základny i dřevěné konstrukce. Barvy vymyslete tak, aby zaujaly kolemjdoucí. Cílem prodejního stánku je nalákat co nejvíce zákazníků. Nebojte se tedy ani křiklavých barev či výrazných prvků. Kovovou konstrukci nezapomeňte před nanášením barvy odmastit. Použít můžete barevné barvy ve spreji.


Důležité je také zastřešení, aby byl prodávající i jeho zboží chráněn před deštěm i ostrým sluncem. Na stříšku můžete ohnout dvě slabší trubky, využít můžete to, co najdete doma. Vhodný může být třeba starý nepoužívaný rozkládací sušák na prádlo, který jste ještě nestihli vyhodit. Pouze z něj odstraňte výplň. Ze stran přišroubujte k trubkám dřevěné výplně, napříč natáhněte omyvatelný plast nebo kousek plechu a opět přišroubujte.


Nakonec vše sestavte, přidejte vhodné dekorace, vybavte stánek vším potřebným a vzhůru do prodeje. Nezapomeňte, pro prodej zboží musíte vlastnit veškerá potřebná povolení!!!
Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny
***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.
Publikováno: 7. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček
, Profil autora: Radoslav Ptáček