Ve čtvrtém dílu reality show DREAM TEAM – Mistři dílny bylo úkolem týmů vyrobit dětský koutek do jednoho z oddělení v nemocnici. Ani vy nezůstávejte pozadu. Popusťte uzdu své fantazie a vyrobte svým ratolestem v pokojíčku prostor, kde budou trávit čas při svých hrách a zábavě. Přinášíme pár tipů, jak koutek vytvořit.

Připravte si vše potřebné. Důležité je si nejprve vše rozvrhnout a nakreslit, nezapomeňte, že na výrobu máte dostatek času. Udělejte si seznam všech pomůcek a potřebného materiálu, který při stavbě dětského koutu využijete. Poohlédněte se po domě, dílně či půdě a zkuste využít materiál, který zde naleznete.

Raketa může stát na zemi, jako by se připravovala ke startu. Začněte tedy vyříznutím podstavce, vhodná je třeba dřevotřísková deska. K tomu použijte přímočarou pilu. Aby byla základna přesně ve tvaru kola, a vám se nedaří nakreslit kolečko, zkuste jednoduchý fígl. Doprostřed natlučte malý hřebíček, na něj přichyťte za očko provázek, na druhý konec tužku, držte provázek neustále napnutý a tužkou obkružte tvar kola. Takto si připravte dvě kola. Hrany vyříznuté základny obruste smirkovým papírem.

V jednom překližkovém dílu vyřízněte čtyři otvory pro uchycení latí. Pod tyto otvory přišroubujte L profily. 4 latě zařízněte na potřebnou délku kotoučovou pilou a obruste jejich konce. Na spodní kolo je kolmo připevněte vruty. Druhý díl základny nasaďte na latě a přes profily připevněte. Horní mezikruží rakety, které je vyrobené ze stejné dřevotřísky jako podstavec, připevněte vruty k latím.


Aby hrany nebyly pro děti nebezpečné a nezranily se, na vnitřní okraj připevněte sponkovačkou pěnový chránič, který se používá jako izolace vodovodních trubek. Sponkovačkou dále upevněte plášť rakety - použijte omyvatelný materiál, ušetříte si práci při údržbě.


Vršek rakety, který může zůstat otevřený, bude ve tvaru jehlanu. Pilkou nebo maflem uřízněte 4 prkna na stejnou délku. Na jednom konci je spojte mezi sebou do špičky pomocí profilů. Opačné konce připevněte rovnoměrně po obvodu těla rakety. Použijte opět profily a vruty. Do pláště vyřízněte ostrým nožem dostatečně velký vstupní otvor. Přidejte další otvory pro napojení umělohmotných hadic, do kterých budou moci děti házet míčky, raketu ještě dolaďte hezkými detaily, jako jsou hvězdy vystřižené z papíru.


Vnitřek rakety by měl být měkoučký, aby se dětem pohodlně sedělo. Můžete našít dostatek menších polštářků, použít nepotřebné polstry ze zahradního nábytku nebo potáhnout molitan pevnou látkou. Na špičku ještě upevněte čepičku z plastu a na jutový provázek zavěste zeměkouli.

V pokojíčku počítejte s prostorem, kam umístíte herní raketu. Ideálně zvolte roh místnosti, stěnu zde natřete vhodnou barvou. Barva používaná v dětském pokoji by měla být vždy k tomuto účelu určená. Je dobré zvolit barvu tabulovou nebo omyvatelnou. Nebudete padat do mdlob, pokud se na stěně dítě pokusí vytvořit obraz ve stylu Pabla Picassa.

Inspirujte se vesmírem, vytvořte na stěnách další interaktivní prvky. Z překližky či dřevotřísky vyrobte různé planety, malé raketky, hvězdy. Pro nejmenší můžete na stěnu upevnit kuličkové počítadlo, další trubku pro vkládání míčků či hodiny.


Do prostoru umístěte malý dopravní kužel, na který se hází polystyrenové kruhy. Staré nepotřebné kýble poslouží pro sběr míčků. Vyhrajte si s obyčejnými věcmi, které v dětském světě budou tou nejlepší hračkou. Vše opatřete veselými barvami.


Pokud máte zkušenosti s napojováním LED světel, použijte je k osvětlení rakety. Můžete světelný pás umístit po obvodu rakety, uvnitř těla, aby zde děti viděly i za soumraku na své hry, vyzkoušejte si sami, kde by bylo světlo vhodné.


Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny
***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.



Publikováno: 6. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček
, Profil autora: Radoslav Ptáček