reklama

Kutilská přípravka: Jak řezat pilou ocaskou

Řezání ocaskou si oblíbíte hlavně kvůli univerzálnosti stroje. Díky rozličným typům pilových listů totiž můžete řezat téměř vše od dřeva, kovů, plastů i stavebních materiálů. Je dobré dodržovat několik zásad, aby vám pilka dobře a dlouho sloužila. V následujícím textu si některé z nich probereme podrobněji a také je zdůvodníme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řezání ocaskou přijde ke slovu všude tam, kde je potřeba rychle dělit dřevěné hranoly (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pilka ocaska, někdy přezdívaná mečovka, najde uplatnění na stavbě i v domácí dílně. Je jedno, kterému řemeslu se věnujete, ocasky jsou totiž naprosto univerzální. Stroje se liší hlavně výkonem motoru a někdy také velikostí zdvihu pilového plátku – čím je zdvih větší, tím vyšší je také řezný výkon.

Některé ocasky disponují funkcí předkmitu, která zrychluje řez hlavně ve dřevě. Praktickou pomůckou je upínací sponka na ocasku nebo hák k jejímu zavěšení. Kromě strojů poháněných ze sítě si můžete pořídit také akumulátorové verze. Jejich výhodou je velká mobilita, nevýhodou pak kratší doba chodu stroje na akumulátor.

Upnutí pilového pásku

Starší nebo levnější typy ocasek uchycují pilové plátky pomocí imbusového klíče. Takto uchycený nástroj drží dobře, ale jeho upnutí je pracnější, nemluvě o tom, že imbusák budete vždy někde hledat. Dnes se proto častěji používá beznástrojové upnutí pásku – hřídel pily má upínací kolečko, kterým stačí otočit, posunout k sobě, vložit pilový list, povolit upínací kolečko a počkat, až se slyšitelným cvaknutím dojde k zapadnutí čepu.

Nejčastěji budete pilový list upínat zuby dolů, ale v některých případech je vhodná obrácená montáž – tedy zuby nahoru. Samotné povolení listu je snadné – upínací kolečko přitáhněte k sobě a list z pily sám vyskočí. Těsně po řezání na něj nesahejte holou rukou, spálili byste se.

Systém beznástrojového upínání pilového plátku. Kolečkem stačí pootočit a plátek zasunout
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Systém beznástrojového upínání pilového plátku. Kolečkem stačí pootočit a plátek zasunout

Řezání dřeva

Při řezání jakéhokoli materiálu je důležité držet ocasku oběma rukama. List pilky musí být předtím, než ho na dřevo položíte, v pohybu. Při řezu se především musí o materiál opírat opěrná patka, jinak vám bude pilka v ruce „tancovat“. Při větších průměrech materiálů je vhodné pohybovat pilkou kolébkovým způsobem – podobně, jako je tomu při práci s řetězovou pilou. Opět ale platí, že opěrná patka musí být neustále v kontaktu s řezaným materiálem. TIP: Skvělým pomocníkem jsou pilové listy umožňující řezání dřeva i kovu – výborně se hodí pro dělení palet se hřebíky nebo při demoličních pracích, jako je například odstraňování okenních rámů.

Ať už řežete dřevo nebo kov, opěrná patka se musí vždycky dotýkat materiálu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Ať už řežete dřevo nebo kov, opěrná patka se musí vždycky dotýkat materiálu

Řezání kovů

List na řezání oceli má mnohem jemnější zuby než list na dřevo. Při řezání oceli (typicky různých jeklů) si opěrnou patku opřete o materiál a zapněte pilu – list do řezu ještě nevkládejte. Menšími otáčkami stroje si nejprve na hraně jeklu naznačte místo, kde chcete řezat. Až se list do materiálu chytne, můžete otáčky zvýšit (ne příliš) a začít řezat naplno. Opět můžete listem pohybovat kolébkovým způsobem. A pozor – při řezání oceli bezpodmínečně platí, že list mažete nástrojovým olejem nebo tukem. Jinak se brzy otupí a spálí.

Řezání dalších materiálů

Kromě železa nebo dřeva můžete řezat i umělé hmoty, cihly a v omezené míře také beton. Pro řezání keramických cihel se používají speciální pilové plátky. Postup dělení cihelných bloků je stejný jako při řezání dřeva. Pro toto použití je ale nutná výkonná pila – bloky mají tloušťku přes 30 cm a stroj musí mít sílu, aby se materiálem „prokousal“ a aby jeho řezání zároveň netrvalo neúměrně dlouho.

Ponorný řez

S ocaskou můžete provádět i takzvaný ponorný řez, tedy takový, kdy se list pilky vnoří do plochy materiálu. Využijete například při vyřezávání velkého otvoru v OSB desce. Jak ponorný řez provést? Pilu pevně položte na řezaný materiál, spusťte ji na maximální otáčky, lehce naklopte, aby se špička listu začala dotýkat řezaného materiálu. Pak opatrně špičku listu ponořte do řezu a současně nástrojem pohybujte k sobě – nikdy ne směrem dopředu! Po pár centimetrech se list začne prořezávat přes materiál. Až projede úplně, můžete bez potíží pokračovat v řezu dál.

Ponorný řez vyžaduje trochu cviku
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Ponorný řez vyžaduje trochu cviku

Jakýkoli řezaný materiál musí být buď pevně zastavěn, upnut ve svěráku nebo uchycen svěrkou. Pilu můžete používat pouze k takovým účelům a způsobem, jaký uvádí výrobce v návodu ke stroji. Při řezání dávejte pozor na to, aby vám odřezávaný materiál nesevřel list pily. Pokud k tomu dojde, okamžitě přestaňte řezat, pilu zastavte a plátek uvolněte.

V některých případech je lepší mít při řezání pomocníka, který bude na odřezávaný konec materiálu tlačit, a tím znemožní sevření listu – týká se to zejména velkých trámů, kulatiny nebo zkrouceného dřeva.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak vyvrtat otvor do dlažby pomocí úhlové brusky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 1. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.