reklama

Vyrobte si krmítko pro ptactvo ze staré formy na bábovku

V zimě nezapomejte na krmení drobných opeřenců. A pokud nemáte krmítko k dispozici, projděte se na půdě. Třeba tam najdete starou formu na bábovku i s poklicí. Ukážeme si, jak z nich takové krmítko za pár minut vyrobit.

Krmítko ze staré formy na bábovku si vyrobíte za pár minut (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Co budete k výrobě krmítka potřebovat?

Připravte si vše potřebné. Kromě staré formy na bábovku a pokličky ze starého hrnce budete pro výrobu krmítka potřebovat ocelový řetízek, štípací kleště, kroužky na klíče a vrtačku. A abyste mohli vyrobit směs pro ptactvo, k tomu je zapotřebí sádlo a různá semínka, jako je slunečnice, proso, oves a další.

Materiálu a pomůcek nebudete potřebovat mnoho
Materiálu a pomůcek nebudete potřebovat mnoho (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pracovní postup:

Nejprve si poměřte, zda má poklička přibližně stejný průměr jako forma. To je z důvodu, aby do krmítka během nevlídného počasí nepadal sníh. Pak vyvrtejte tři otvory, a to rovnoměrně od sebe, jak do pokličky, tak formy.

Dalším krokem je navlékání kroužků na klíče do vytvořených otvorů. Poté, co máte kroužky na svých místech, vezměte si řetízek a připravte z něj tři kusy o stejné délce. Na jejich spodní konce upevněte formu, nad ni pak připevněte pokličku. Nezapomeňte na dostatečnou mezeru.

Vyvrtanými otvory protáhněte kovové kroužky, na které upevníte řetěz
Vyvrtanými otvory protáhněte kovové kroužky, na které upevníte řetěz (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Poslední procedura spočívá v přípravě krmné směsi pro ptactvo. Do roztaveného sádla přidejte semena, jako je slunečnice, proso nebo oves. Nechejte řádně vychladnout a zavěšte ven, třeba na strom. 

A co do krmítka nepatří?

Nikdy nedávejte do krmítka to, co vám zbyde v kuchyni. Ptactvu škodí jídla slaná, smažená, kořeněná, uzená a především zkažené potraviny. Nejen, že byste opeřeným jedincům způsobili zažívací problémy, ale ptáci mohou i uhynout. A co tedy můžeme z kuchyně použít? Určitě se nebojte vloček, nasypte do krmítka strouhanku z neslaného pečiva, vyzkoušejte trochu vařené rýže nebo brambor. 

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, www.birdlife.cz

Podívejte se, jak v zimě přikrmovat ptáky a lesní zvěř:

Publikováno: 30. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček , Profil autora: Radoslav Ptáček