reklama

Nevíte, jak nejlépe spojit dřevěné plochy? Vyzkoušejte lepidlo s přidanými pilinami

Čas od času nastane snad v každé domácnosti situace, kdy přijde na řadu potřeba slepit nějakou věc. Jakmile je předmětem lepení dřevo, zkuste sáhnout po lepidle na dřevo s přídavkem pilin.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlo s obsahem přírodních vláken je skvělý pomocník pro lepení dřevěných ploch (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lepení dřevěných ploch

Pokud si netroufnete na truhlářské spoje, můžete ke spojení dřevěných ploch použít lepidlo. Místo běžného univerzálního lepidla zkuste pro změnu sáhnout po lepidle s přidanými pilinami. Jak se s takovým přípravkem pracuje, si ukážeme při výrobě dřevěné vázičky.

Tento typ lepidla obsahuje přírodní vlákna. Díky přidaným pilinám je docíleno ideálního spoje s vysokou pevností. Je odolné vůči vlhkosti a k úplnému zaschnutí spoje dochází během velice krátkého časového úseku. Můžete jej běžně natírat, lakovat, mořit i brousit. 

Jak slepit vázičku

Pro výrobu dřevěné vázičky budete potřebovat čtyři dřevěné díly, které budou tvořit obvod vázy, a jeden menší dílek, jenž bude tvořit dno. Nejprve aplikujte lepidlo na spodní část první bočnice. K tomuto dílu přisunete dřevěný hranolek, který tvoří dno budoucí vázičky. Následně nanesete lepidlo na protilehlou boční stěnu vázičky a opět připevníte ke spodnímu hranolku. Každé dvě slepované plochy musíte nastavit tak, aby spolu perfektně lícovaly.

Po obvodu bočnic i dna aplikujeme lepidlo a přilepíme třetí stranu vázičky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po obvodu bočnic i dna aplikujeme lepidlo a přilepíme třetí stranu vázičky

V dalším kroku musíte nanést lepidlo po odvodu obou bočnic i dna vznikajícího díla. Třetí strana vázičky může přijít na své místo. Naprosto shodný postup použijete i u poslední (čtvrté) strany dřevěné vázy. U tohoto lepidla stačí lepené plochy přidržet zhruba pět minut a materiál krásně zavadne. Pro naprosto pevný spoj vložte vyrobenou vázičku do ztužidla a stáhněte.

Vázičku necháme ve ztužidlu zhruba jednu hodinu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vázičku necháme ve ztužidlu zhruba jednu hodinu

Co je dobré vědět

Námi použité lepidlo má opravdu široké pole působnosti, ale vždy s ním musíte pracovat v rozmezí 5 °C až 35 °C. Přetírání či jiná manipulace s vázičkou je možná zhruba jednu hodinu po lepení. Jakmile tedy po tomto časovém úseku vyndáte vázičku ze ztužidla, můžete se začít realizovat a popustit uzdu fantazie. Při předání hotového výrobku nezapomeňte na vhodnou květinu a každá žena bude žasnout nad šikovností svého muže.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 1. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová