reklama

Zaměřeno na akumulátory. Jak se o ně v zimě postarat?

Nejen v zahradní technice jsou stále častěji využívány různé typy akumulátorů. Nalezneme je i v elektrokolech, slouží i k pohonu elektrických skútrů nebo čtyřkolek. Akumulátory pohánějí některé elektrické sekačky, pily a další nářadí. Často se jedná o stroje více či méně sezónní, které na zimu uklidíte do garáže nebo kůlny a znovu slouží až na jaře. Jestliže se však zapomenete patřičně postarat o akumulátor, je více než pravděpodobné, že ho zima poškodí. Jak s akumulátory během zimy správně nakládat? Radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Postarejte se přes zimu o akumulátory vaší zahradní techniky (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Dnes se nejčastěji využívají akumulátory olověné nebo modernější lithiové. Je mezi nimi několik podstatných rozdílů. Olověné akumulátory jsou těžké, jsou však levnější než lithiové. Naopak lithiové akumulátory při nižší hmotnosti a menších rozměrech pojmou velké množství energie, jsou proto vhodnější pro pohon elektrokol, drobného aku nářadí apod. Bohužel tyto výhody jsou vyváženy vyšší cenou.

Oba typy akumulátorů však mají jedno společné. Nesnášejí hluboké vybíjení. Olověný akumulátor zpravidla stačí opakovaně hluboce vybít a začnete okamžitě pociťovat, že se do něj nevejde tolik energie jako dříve. Jednoduše řečeno – bude se vybíjet rychleji. A pokud jej necháte vybitý delší dobu, akumulátor už nepůjde nabít vůbec. Nakonec není to nic nového, všichni motoristé dobře vědí, že se snadno akumulátor zničí v autě, které nechají delší dobu někde odstavené. A v zimě to platí dvojnásob.

Dnes se nejčastěji využívají akumulátory olověné nebo modernější lithiové
Dnes se nejčastěji využívají akumulátory olověné nebo modernější lithiové (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Lithiové akumulátory stačí dokonce vybít pod stanovenou hranici jen jednou a dojde k jejich trvalému poškození. Proto jsou často opatřeny elektronikou, která proces nabíjení i vybíjení řídí, a zároveň je odpojí zpravidla dříve, než dojde k vybití pod povolenou úroveň.

„Každopádně oba typy akumulátorů je nutné před uložením na delší dobu plně nabít a uskladnit nabité. Je totiž nutné počítat s tzv. efektem samovybíjení, kdy napětí na akumulátoru pomalu klesá, i když jej nepoužíváte. U lithiových akumulátorů je sice efekt samovybíjení relativně nízký, ovšem i tak jej nedoporučuji podceňovat,“ říká Petr Tichý, odborník z Hechtu.

Akumulátory zásadně skladujte v prostorách, kde nemrzne
Akumulátory zásadně skladujte v prostorách, kde nemrzne (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Nikoho asi nepotěší, když na jaře vyjede například s elektrickým skútrem, který ještě na podzim zvládal na jedno nabití ujet desítky kilometrů, a na jaře s ním vyjedete sotva za vrata.  Pořizovací cena nového akumulátoru se přitom může často blížit i polovině původní ceny celého stroje. Proto se rozhodně vyplatí nic nezanedbat.

Nikoho asi nepotěší, když na jaře vyjede například s elektrickým skútrem, který ještě na podzim zvládal na jedno nabití ujet desítky kilometrů, a na jaře s ním vyjedete sotva za vrata
Nikoho asi nepotěší, když na jaře vyjede například s elektrickým skútrem, který ještě na podzim zvládal na jedno nabití ujet desítky kilometrů, a na jaře s ním vyjedete sotva za vrata (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

„Akumulátory proto zásadně skladujte v prostorách, kde nemrzne. Pokud nemůžete v takových prostorách parkovat celý velký stroj, určitě se vyplatí z něj vyjmout alespoň akumulátor a přenést ho do tepla. Akumulátory alespoň 1x za měsíc zkontrolujte a v případě potřeby je dobijte. Pro nabíjení však vždy používejte pouze nabíječky, které doporučuje výrobce. Zároveň dodržujte doporučené postupy pro nabíjení. Při nabíjení některých typů olověných akumulátorů se totiž mohou uvolňovat nebezpečné plyny, proto se smí nabíjet pouze v dobře větraných prostorách,“ upozorňuje Petr Tichý.

Publikováno: 28. 1. 2022, Autor: HECHT MOTORS s.r.o. (text a foto) , Profil autora: Redakce