reklama

Jak udělat krmítko pro ptáky? Díky našemu návodu to zvládnete hravě

Zima se blíží, a pokud myslíme na obyvatele svých zahrad nejen ve chvíli, kdy nám pěkně zpívají, měli bychom jim připravit krmítka, kde najdou vždycky něco do zobáčku.

Proč vyrábět krmítka pro ptáky?

Většina krmítek pro ptáky má velmi nízkou životnost a za dva nebo tři roky se rozpadnou. Věnujeme-li ale jeho výrobě jen o málo více času, a hřebíky, které se postupně pohybem dřeva uvolní a začnou se vytahovat, nahradíme vruty a na stříšku použijeme voděodolnou překližku, životnost krmítka bude několikanásobně delší.

Rozměry jsou orientační a je možné si je přizpůsobit podle potřeby. Celé krmítko je vyrobené ze smrkového dřeva o síle 20 mm, které je kvalitně povrchově upraveno, i tím je prodloužena jeho životnost.

Jak budeme při výrobě krmítka pro ptáky postupovat

1. Díly k výrobě stříšky
i (Zdroj: Pavel Zeman)

Nejprve si vyrobíme díly potřebné k výrobě stříšky nad krmítkem. Jedná se vlastně o čtverec 18x18 cm, který je úhlopříčně přepůlen. Ke vztyčení štítů si připravíme čtyři laťky o délce 15 cm a profilu 2x3 cm.

2. Předvrtáme otvory pro šroubky
i (Zdroj: Pavel Zeman)

Na jejich konci vyrobíme 2 cm od kraje poloviční vybrání. Osazení nařízneme a z obou stran dočistíme pomocí dlátka a pilníku. Předvrtáme otvory pro šroubky a provedeme zahloubení pro jejich hlavy.

3. Při vrtání kontrolujeme kolmost
i (Zdroj: Pavel Zeman)

Stojky přišroubujeme ke štítům stříšky 2 cm od kraje, aby byly později stojky překryty. Základem krmítka je podkladová deska tvořící podlahu krmítka. Ta má rozměr 22 x30 cm. Spojený díl položíme na podlahu krmítka a označíme stojky a jejich středy. Ze spodní strany pak stojky se štíty delším vrutem připevníme. Otvory pro ně si však nejprve předvrtáme menším vrtáčkem, aby nám dřevo stojky neprasklo. Při vrtání kontrolujeme kolmost, abychom neprošli bokem stojky.

4. Přesah stříšky pro snadnější vlet
i (Zdroj: Pavel Zeman)

Jeden štít se stojkami je připevněn 0,5 cm od hrany základové desky, druhý 10 cm. Tím vznikne přesah stříšky pro snadnější vlet a nasypávání stejně jako pro zavěšení ptačích pamlsků.

5. Zvýšené lemování přichytíme několika vruty do dřeva
i (Zdroj: Pavel Zeman)

Aby sypání z krmítka nepadalo a to nejen díky větru, ale i díky hašteření se ptačích strávníků, vyrobíme do krmítka zvýšené okraje. Přesně a pod úhlem je zakrátíme v dřevěné pokosnici pomocí ostré pilky. Ohrádka je vyrobena z laťky profilu 2x3 cm stejně jako stojky u krmítka, jenom jsme jí zakulatily dvě hrany. Stejným způsobem jako u stojek přichytíme i zvýšené lemování ze spodní strany několika vruty do dřeva.

6. Hotovou konstrukci krmítka natřeme
i (Zdroj: Pavel Zeman)

Takto hotovou konstrukci krmítka opatříme dvěma až třemi nátěry kvalitní barvou určenou pro exteriér. Jednotlivé vrstvy necháme pořádně proschnout. Tím podstatně prodloužíme životnost celého krmítka. Konstrukce bez střechy se nám bude natírat mnohem jednodušeji.

7. Pomocí malých vrutů díly připevníme ke konstrukci
i (Zdroj: Pavel Zeman)

Na střechu chránící krmítko použijeme 6 mm silnou voděodolnou překližku. Pomocí malých vrutů díly připevníme ke konstrukci krmítka. Jeden střešní díl je širší o sílu materiálu, jak se jednotlivé části ve hřebenu stříšky přes sebe překrývají, tedy o 6 mm.

8. Lišty připevníme pomocí pevných kolářských hřebíčků
i (Zdroj: Pavel Zeman)

Pro hezčí vzhled celého krmítka střechu pokryjeme tenkými 2- 3 cm širokými lištami. Ty připevňujeme pomocí pevných kolářských hřebíčků. Takto postupně pokrýváme celou stříšku zespoda až téměř k hřebenu stříšky. Jako hřeben stříšky nám poslouží rohová lišta, u které přesně s pokrytím stříšky zakončíme. Latě na stříšce také natřeme barvou nebo lazurou.

9. Vyrobíme ozdobné dekorativní štítové lišty
i (Zdroj: Pavel Zeman)

Pro dokončení a zakrytí střešních latí a zkrášlení krmítka si vyrobíme ozdobné dekorativní štítové lišty – jejich tvar si vyřízneme podle papírové šablony. Aby bylo možné krmítko zavěsit a nedostal se k němu nezvaný host, opatříme je dvěma háčky s okem.

Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman

Publikováno: 5. 8. 2024, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman