reklama

Bláznivý nápad? Ne, lustr si skutečně můžete vyrobit sami

Soutěžící si v reality show DREAM TEAM – Mistři dílny vyzkoušeli výrobu svítidla do haly hotelu v obřích rozměrech. Vy si do svého interiéru takto velký doplněk určitě nepověsíte. Ale do výroby lustru se můžete přece pustit také. Poradíme, jak postupovat při práci.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Obří šiška se vám do interiéru nevejde, musíte si vymyslet svůj vlastní návrh (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Od nápadu je k rozsvícení světla ještě dlouhá cesta. Zkuste si nejprve své návrhy nakreslit na papír. Tím si ujasníte, co lze ve vašich podmínkách vyrobit, jaký materiál i nářadí budete potřebovat a zda vůbec můžete jednotlivé kroky vlastníma rukama zvládnout.

Důkladné naplánování je základem dobře odvedené práce
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Důkladné naplánování je základem dobře odvedené práce

Jako první je nutné vytvořit kostru celého lustru. Tu složíte z ocelových profilů, takzvané pásoviny, které svaříte do kruhu. Kruhů je celkem pět, jsou soustředné a jejich tvar kopíruje linky borovicové šišky. Skruže jsou vzájemně propojeny ocelovou kulatinou a ve vrcholu nechybí úchyt pro zavěšení lustru. Při výrobě podobného výrobku je důležité myslet na hmotnost – lustr musí být pevný, ale zároveň ne moc těžký. Kovovou kostru lustru kryje kvalitní barva – zajímavý perleťový efekt mohou vytvořit kovářské emaily.

Z pásoviny Pavel vytvaroval obruče
Z pásoviny Pavel vytvaroval obruče (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Adam kontroluje, jak budou obruče k sobě pasovat
Adam kontroluje, jak budou obruče k sobě pasovat (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Tyčky spojí kruhy k sobě
Tyčky spojí kruhy k sobě (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
K obručím se přivaří
K obručím se přivaří (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Sváry musí dobře držet
Sváry musí dobře držet (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Konstrukci nastříkejte vhodnou barvou
Konstrukci nastříkejte vhodnou barvou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nejvýraznějším designovým prvkem šiškového lustru jsou šupiny šišky. Dávají totiž velký prostor kreativitě. Šupiny se dají vyrobit z ocelového plechu, pozinku, nerezového plechu, plexiskla nebo z překližky. Překližku je vhodné nalakovat, aby se zvýraznila struktura dřeva. Zásadním trikem je výroba šupin z plexiskla – plexisklem bude světlo prostupovat z lustru a osvětlovat celou místnost. Všechny šupinky, ať už jsou vyrobené z jakéhokoli materiálu, je důležité řádné obrousit a zbavit hran. Na ocelových lístcích lze vytvořit pomocí brusného kotouče plastickou strukturu. 

Milada vyřezává jednotlivé šupinky
Milada vyřezává jednotlivé šupinky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Z dřevotřísky můžete jednotlivé dílky vyřezat přímočarou pilou jako Pavla
Z dřevotřísky můžete jednotlivé dílky vyřezat přímočarou pilou jako Pavla (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Variabilní je zavěšení šupin na vyrobené ocelové kruhy. Nejjednodušší je jednotlivé šupinky provrtat a přidělat ke skružím měděným drátkem. Jen pozor při vrtání do nerezového plechu – na nerez musíte použít speciální vrták. Šupinky jsou na opravdové šišce rozmístěny pravidelně, a na to je třeba myslet i při rozmístění šupin na lustru. Pravidelný by měl být i tvar šupin – proto je lepší si nejprve vyrobit jejich vzor, podle něhož se pak vyřežou jednotlivé části. Překližka se nejlépe řeže přímočarou pilkou, plech klempířskými nůžkami.

Míra se pustil do stříhání plechu
Míra se pustil do stříhání plechu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Gábina připevňuje šupinky ke konstrukci
Gábina připevňuje šupinky ke konstrukci (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na závěr vás bude čekat zapojení elektroinstalace. Důležitá je opravdu výkonná lampa, nejlépe v provedení LED. Čím silnější osadíte, tím výraznější efekty budou odlesky jednotlivých šupinek vytvářet. K zapojení elektroinstalace je vhodné přizvat elektrikáře. Kdo si chce opravu vyhrát, může si do vlastního svítidla pořídit programovatelnou LED žárovku, která dokáže měnit barvy. 

Elektriku by měl napojit odborník
Elektriku by měl napojit odborník (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Důležité je se u práce bavit
Důležité je se u práce bavit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny

***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.

Dle velikosti lustru zvolte odpovídající počet žárovek
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dle velikosti lustru zvolte odpovídající počet žárovek

Publikováno: 10. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč