reklama

Vrtání otvorů do dlažby už nebude s touto vychytávkou problém

Vyvrtat otvor do dlažby je otázka několika málo vteřin. Díky speciálnímu vrtacímu nástavci upnutému v úhlové brusce to zvládne každý kutil. Řez je nejen čistý, ale také rychlý. Vykružovací korunka najde uplatnění všude tam, kde potřebujete vyvrtat otvor pro vedení vodoinstalace nebo elektriky. V následujícím návodu vám ukážeme, jak postupovat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyvrtat otvor v dlažbě pomocí úhlové brusky není nic těžkého (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejdříve si musíte vybrat průměr vrtací korunky. Zvolit si můžete průměry od 14 mm až po 68 mm. Menší otvory se hodí pro vrtání otvorů na trubky, větší například pro elektroinstalační krabičky. Řešíme vrtání pomocí úhlové brusky, takže při výběru nástroje pozor – vrtací korunky se dají upnout i do vrtačky, ty ale mají stopku k upevnění do sklíčidla. My sáhneme po korunce, která má vnitřní závit, a to velikost M14. Právě takový závit je totiž na hřídeli úhlové brusky. Pro jistotu si velikost závitu na svém stroji zkontrolujte.

Vykružovací korunky mají různé průměry
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vykružovací korunky mají různé průměry

Než začnete vrtat, dobře si rozmyslete, kde otvor vykroužíte, a hlavně zkontrolujte, zda ve zdi nevedou trubky vody, plynu nebo elektroinstalace. Především v koupelně je takových nástrah spousta. Buď máte od vedení instalace zákres, nebo si to zkrátka pamatujete. Musíte mít ovšem jistotu. TIP: Použít můžete speciální detektory, které umí ve zdi odhalit vedení elektroinstalace i kovového potrubí. Na plastové trubky nefunguje.

Pozor na to, kde budete vrtat. Vedení elektroinstalace a kovových trubek můžete zjistit pomocí detektoru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pozor na to, kde budete vrtat. Vedení elektroinstalace a kovových trubek můžete zjistit pomocí detektoru

Jak vrtací korunku na flexu nasadit? Jednoduše – z hřídele úhlové brusky odstraňte upevňovací přírubu, vrtací korunku na hřídel našroubujte, zajistěte hřídel proti otáčení a korunku pevně dotáhněte. Korunka má na těle vyfrézovaný zářez, do kterého snadno nasadíte klíč k jejímu upevnění. Ještě před montáží se ujistěte, že použití vrtací korunky je v souladu s použitím konkrétního modelu flexy – tuto informaci naleznete v jejím návodu. Pokud ne, doptejte se výrobce či prodejce.

Z flexy odstraňte upevňovací přírubu, vykružovací korunku jednoduše našroubujte a pevně dotáhněte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z flexy odstraňte upevňovací přírubu, vykružovací korunku jednoduše našroubujte a pevně dotáhněte

Samotné vrtání jde snadno. Nejdříve flexu spusťte a v momentě, kdy dosáhne provozních otáček, můžete začít pracovat. Důležité je nepřikládat korunku celou plochou – to by vám na povrchu ujela. Korunku proto přiložte na materiál jen částí a pod úhlem asi 45 °.

Jakmile se korunka zařízne do materiálu, můžete ji začít pomalu pokládat tak, aby řezala celou svojí plochou. Pozor – používejte ochranné brýle! TIP: Při používání vykružovací korunky se hodně práší. K flexe proto můžete pomocí speciálního adaptéru napojit průmyslový vysavač. Po vyřezání otvoru brusku vypněte a vyvrtaný materiál z korunky odstraňte. Tím je práce hotová.

Vrtací korunku zavádějte do řezu pod úhlem. Až se „chytne“, můžete řezat celou plochou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrtací korunku zavádějte do řezu pod úhlem. Až se „chytne“, můžete řezat celou plochou

Diamantová vykružovací korunka má velikou výhodu v trvanlivosti nástroje a rychlosti řezu. Otvor s ní vyvrtáte bez toho, aniž byste museli použít další pomocné přípravky. Vrtat s ní můžete nejen do dlažby, ale i do kamene, žuly nebo mramoru. Korunky menších průměrů je potřeba mezi jednotlivými vrty chladit, a to buď krátkým ponořením do vody, nebo proudem vzduchu.

Mezi další příslušenství úhlových brusek patří například hrncové ocelové kartáče, kotouče na broušení dřeva a podobně. Vždy je důležité zjistit, zda použití rozšířeného příslušenství výrobce brusky umožňuje. A také zkontrolovat, zda otáčky brusky uvedené na jejím těle odpovídají maximálním otáčkám, které jsou přípustné pro daný nástroj.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

Na podrobný postup se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 1. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč