reklama

Dřevěná kočka vám doma škodu neudělá

Kočičky všeobecně jsou považovány za milá a přítulná stvoření. Ovšem občas si dělají, co chtějí, a také při jejich hrách zůstává mnoho škody v našich květinách, na záclonách a porcelánu. Pokud si doma nemůžeme z nejrůznějších důvodů dovolit živou kočičku, můžeme si pořídit takovou, která zůstane sedět tam, kam ji posadíme.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyrobte si podle našeho návodu dekorativní dřevěnou kočičku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Návod na výrobu dekorativní kočičky

Jste nadšenými milovníky koček - a to jak těch živých, tak i dekorací? V tom případě by vám doma neměla chybět dekorativní dřevěná kočička, kterou si zvládnete vyrobit doslova na koleni a za opravdu levný peníz.

Taková dekorativní kočička vám může dělat společnost nejen doma, ale i na zahradě, na terase nebo na balkóně. Můžete jí postavit ke krbu, na chodbu, na schodiště, může vám hlídat venkovní dveře, poštovní schránku, sloužit jako plašička na záhonech či se stát vtipným dárkem pro někoho milého. Zkrátka, možností je nepočet. Vy si jistě poradíte a dřevěnou kočičku umístíte tam, kde bude hezky vidět a udělá parádu.

Co budeme potřebovat:

  • několik odřezků z prken, zbytky palubek apod.
  • přímočarou pilu
  • brusku nebo smirkový papír
  • vrtačku
  • barvy na dřevo a štětce
  • vruty
  • tavnou pistoli
  • mašli ze slámy, dřevité vlny nebo látky
Na výrobu použijeme zbytky prken
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na výrobu použijeme zbytky prken

Postup výroby dekorativní kočičky

Použijeme větší odřezky z prken, nezáleží na tom, jak jsou široká nebo dlouhá. Přizpůsobíme tomu velikost kočičky. Kočičky mohou být velké třeba jen 30 cm, ale také klidně 1 m. Na jeden konec prkna si tužkou a pravítkem vyznačíme výseč ve tvaru písmene V. Tu potom pomocí přímočaré pily odřízneme a vytvoříme tak kočičí uši.

Z prkna si odřízneme potřebný kus a na jednom konci vyřízneme výseč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z prkna si odřízneme potřebný kus a na jednom konci vyřízneme výseč

Následně bude potřeba všechny hrany dobře obrousit a zahladit. Pokud nemáme elektrickou brusku, jednoduše si vezmeme kus smirkového papíru a brousíme ručně. Druhý konec, který bude tvořit tělo kočičky, pro lepší stabilitu zpevníme malým kouskem latě nebo hranolku.

Naměříme si potřebnou délku (podle šířky prkna), uřízneme a oba konce opět zahladíme smirkovým papírem. Vrtačkou si předvrtáme do "podstavce" dvě dírky a spojíme vruty s prknem. Kočičku můžeme také použít jako zápich třeba do záhonu, v takovém případě zezadu na prkno připevníme delší laťku, kterou zapíchneme do záhonu.

Zadní stranu zpevníme kouskem latě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zadní stranu zpevníme kouskem latě

Použijeme metodu suchého štětce - jde o techniku překrývání dvou, ale i více odstínů barev. Výsledkem je efekt patiny, kde nesourodá vrchní barva jakoby v některých částech nezakrývala spodní (starou) barvu. Také to vypadá, jakoby se barva slupovala.  Kočičky natřeme vybranou barvou. Pokud si nejste jisti, zda se vám bude tato technika zamlouvat, použijte běžnou barvu na dřevo a natírejte klasicky. Kočičky můžete též namořit nebo nalakovat, případně použít vosk a olej. 

Na nátěr použijeme metodu suchého štětce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na nátěr použijeme metodu suchého štětce

Jakmile je barva zaschlá, namalujeme kočičkám oči. Pokud chcete, nakreslete celý čumáček a vousky. Jako poslední krok pomocí tavné pistole přilepíme kočičkám na tělo mašli ze slámy, dřevité vlny nebo papíru. Použít můžete i jakýkoliv jiný materiál, která se vám líbí. Kočičky potom vystavíme na předem vybrané místo a máme krásnou dekoraci, která nám nic nezničí, ale nadělá hodně parády.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Podívejte se, jaké originální dekorace si můžete vyrobit ze samorostu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová