reklama

Potřebujete rovné a hladké zdi? Roztočte to s houbou, čeká vás tanec snů

Štukování je činnost, na kterou velice často voláme odborníka. Existují však výjimky. V naší společnosti žije nemalá skupina lidí, která si hravě poradí s jakoukoliv výzvou. Šikovní kutilové jsou velice často vyhledávanými společníky pro jejich široké pole působnosti. Dnes si ukážeme, že štukování hravě zvládne každý z nás. Na zedníka již nemusíme čekat dlouhé fronty.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Štukování podle našeho návodu zvládne opravdu každý (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Štukování není žádná věda

Štukování je metoda, kterou chceme docílit krásných a čistých stěn. Jedná se o úpravu omítky v interiéru, používá se jak při renovaci starých zdí, tak i při úpravě stěny zcela nové. Štuk se dá pořídit jako suchá směs, do které posléze přilijeme potřebné množství vody a štuk si namícháme. Nebo můžeme využít vymožeností dnešní doby a koupit si již namíchanou směs v kyblíku.

Pro přípravu štuku tak nepotřebujeme vůbec nic. Okamžitě po zakoupení materiálu můžeme začít se štukováním. Při nanášení štuku na stěnu je důležité nenatahovat příliš velkou plochu. Nanesený štuk by proschl a jeho další zatočení by již nebylo možné.

Jak štukovat

Do ruky si tedy připravíme kovové hladítko a zednickou lžíci. V našem případě budeme štukovat prostor kolem nově zazděného okna. Se štukováním začneme na jedné straně a postupně naštukujeme prostor kolem celého okna. Na hladítko naneseme větší množství štukové směsi, zednickou lžící odebíráme a po malých částech nanášíme na zeď. Nanesený štuk vždy lžící uhladíme. Štuk postupně naneseme na stěnu po celé výšce okna a zároveň na výšku výklenku. Nanesený štuk musíme nyní zahladit.

Štuk nanášíme na zeď po malých částech
Štuk nanášíme na zeď po malých částech (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nanesený štuk se uhladí lžicí
Nanesený štuk se uhladí lžicí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dříve byl jako hladítko znám pouze filc. V dnešní době však existuje na trhu nepřeberné množství pomocníků pro zahlazování štuku. Nejlepší je vyzkoušet, jaké hladítko vám bude vyhovovat. Každému sedí něco jiného. V našem případě je jako hladítko použita houba, kterou musíme jemně navlhčit. Pak ji přiložíme k naštukované stěně. Jemně houbu přitlačíme a postupně točíme, až docílíme po celém naštukovaném místě hladkého vzhledu.

Molitanovým hladítkem štuk opatrně začistěte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Molitanovým hladítkem štuk opatrně začistěte

Začištění rohu

Vzhledem k tomu, že je okno zasazeno do zdi a vznikl zde malý výklenek, musíme štukovat i vnitřní část výklenku. Vždy je nutné štukovat tak, aby vznikl krásný ostrý roh. Nejprve si tedy začistíme stěnu sousedící s oknem a pak přejdeme do výklenku. Houbu vždy točíme od rohu - buď směrem k oknu, nebo od rohu podél stěny. Tímto postupem se roh okna krásně vykreslí.

Ve chvíli, kdy máme štukovaná místa zatočená a začištěná, připravíme si molitanové hladítko, které pouze malinko namočíme. Lehkými pohyby strhneme ze zdi veškeré přebytečné kamínky. První stranu okna máme hotovou. Nyní se pustíme do štukování stěny a výklenku nad oknem. Při štukování postupujeme naprosto shodným způsobem, který zopakujeme i na druhé straně okna.

Po kompletním dokončení štukování necháme celý prostor zhruba jeden den zaschnout. Pak jej napenetrujeme a můžeme se pustit do finální úpravy - malování stěny.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

Na celý postup se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 1. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová