Přemýšlíte, jak vylepšit starý sloup nebo pilíř? Obložte jej cihlovými pásky. Práce jde rychle od ruky a poradí si s ní každý trochu zručný kutil. Je přitom jedno, zda obkládáte pilíř v interiéru nebo například plotový sloupek. Důležité je nepodcenit přípravu povrchu. Ukážeme vám několik tipů a popíšeme dílo, ze kterého budete mít radost.
Pro obklad sloupu je naprostým základem rovný pilíř. Pokud je křivý, drolí se na něm omítka, raději ji otlučte, zdivo napenetrujte a jádrovou omítku naneste znovu. Dejte si záležet na rovinnosti povrchu, ta je totiž pro následné lepení cihlových pásků zásadní. Na hrubou omítku nemusíte nanášet štuk, po vytvrzení ji stačí jen pečlivě napenetrovat. Před nanesením cihlových pásků musí být omítka vyzrálá – záleží na okolní teplotě, ale počítejte s jedním až dvěma týdny.

Pečlivě si pilíř změřte a rozvrhněte si, jak budete cihlové pásky skládat. Ve výsledku by měla skladba imitovat zděnou vazbu – pásky je tedy nutné překládat jako při klasickém zdění. Řezání cihlových pásků jde nejlépe úhlovou bruskou. V tomto případě nemusíte používat silnou a těžkou flexu, stačí průměr kotouče 125 mm. Kotouč musí být diamantový. Při řezání určitě nezapomeňte na ochranné pomůcky – brýle, chrániče sluchu a rukavice. TIP: Pásky si nařežte dopředu, ať se jejich dělením nemusíte v průběhu lepení zdržovat. Například na paletu si tužkou vyznačte rozměr pásku a podle něj pak řežte. Odpadne vám tak rozměřování každého pásku zvlášť.

Na důkladně napenetrovaný a zaschlý povrch můžete začít nanášet flexibilní lepidlo. Namíchejte si ho jen tolik, kolik stihnete v daný časový interval spotřebovat. Poměr lepidla a vody je uveden na obale lepidla. Lepidlo nanášejte zubovým hladítkem, špachtlí ho rozetřete také na cihlový pásek. Dbejte na to, aby první řada pásků byla nalepena rovně – pomoci si můžete kvalitní vodováhou nebo nivelačním laserem. Cihlový pásek je potřeba do lepidla jemně vtlačit a dodržovat spáru zhruba jeden centimetr. TIP: Práci si můžete usnadnit spárovacími terčíky, které zvolenou spárovací mezeru pevně vymezí.

Po obložení celého sloupu nechte lepidlo dokonale vytvrdnout. Teprve pak můžete přistoupit ke spárování pásků. Vybrat si můžete z mnoha druhů spárovacích hmot i barev. Na rustikální zdivo se nejlépe hodí suchá spárovačka – míchá se s menším poměrem vody.
Samotné spárování se provádí pomocí zednické lžíce a spárovací špachtle. Na lžíci si naberte menší množství hmoty, přiložte ke spáře a špachtlí do spáry vpravte hmotu – pak ji zatlačte a uhlaďte. TIP: Pokud používáte řidší spárovací hmotu, aplikujte ji pomocí spárovacího rukávu. Důležité je nenechávat spárovací hmotu mimo spáry, jinak zatvrdne a nepůjde očistit. Zahlazením poslední spáry je obklad sloupku hotový.

Obkladové pásky Klinker nabízí nepřeberné množství barevných variant, které můžete pro obklad zvolit. Využití najdou nejen na pilířích, zděných sloupcích, ale třeba i na zahradních plotech nebo zdech, a to nejen v interiéru, nýbrž také v exteriéru. Jejich výhodou je dlouhá životnost, snadná opracovatelnost a široká nabídka systémového příslušenství od lepidel až po spárovací hmoty.
Úhlová bruska AG 780 skvěle padne do ruky a má dostatečný výkon pro většinu prací v dílně i v okolí domu. Výborně se hodí právě pro řezání cihlových pásků nebo oceli. Oceníte dlouhý napájecí kabel, přestavitelný ochranný kryt kotouče a kovovou převodovku, která zajistí dlouhou životnost a vysokou odolnost stroje.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického
Zde se podívejte, jak na to:
Publikováno: 20. 1. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč
, Profil autora: Jaroslav Kropáč