reklama

Minutový manžel Pepa Libický vás naučí, jak zprovoznit nefungující sprchu

Nefunguje vám sprcha? Čas od času se může stát, že se u vanové vodovodní baterie zanese přepínač na sprchu. Vodní kámen či malé zrnko nečistot může mít za následek nechtěné samovolné vypínání sprchy, nebo i kompletně nefunkční přepínač. Vyčistěte jej. Není potřeba hned utrácet peníze za koupi zcela nové baterie. To nejjednodušší řešení bývá zpravidla nejúčinnější. Vyčištění baterie bývá velice účinné a zvládne to naprosto každý.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přepínač sprchy na baterii si jednoduše vyčistíme sami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nefunkční přepínač sprchy vyčistěte od nánosů a vodního kamene

Žádná věc nevydrží věčně, ale co se týká přepínače sprchy, neexistuje nic jednoduššího, než jeho pečlivé vyčištění. Spousta lidí by poruchový přepínač sprchy řešila výměnou celé vodovodní baterie. Každý trochu šikovný kutil však ví, že jednoduché řešení bývá velice účinné. Právě tento problém je vlastně naprostou banalitou. V místě přepínače sprchy na vodovodní baterii velice často dochází k usazování vodního kamene či malého smítka nečistot.

Přepínač pak může začít zlobit a dochází k nechtěnému samovolnému vypínání sprchy. Cílené rozebrání a vyčištění inkriminovaného místa je nutnou údržbou, kterou si vodovodní baterie zaslouží. Díky pečlivému vyčištění budeme mít opět plně funkční sprchu a ušetříme také nemalou částku peněz, která by byla potřeba k zakoupení nového koupelnového zařízení.

Náš problém je sice nepříjemný, ale nejedná se o nic neřešitelného. Systém všech vodovodních baterií je vesměs stejný. Nejprve musíme odšroubovat sprchovou hadici. Pomalu ji sundáme a zaměříme se na zařízení, které je propojením sprchové hadice a těla vodovodní baterie.

Nejprve musíme sundat sprchovou hadici
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve musíme sundat sprchovou hadici

Na místo, kde bývala sprchová hadice, přiložíme hadr a za pomoci sikovek povolíme matku. Vyjmeme spodní díl vanové baterie. Na tomto dílu musíme zkontrolovat veškeré těsnění, jestli je v pořádku. Nyní zkontrolujeme samotný přepínač sprchy. Je nutné, abychom jej sundali z těla baterie. Někdy jde sundat pouhým uchopením rukou, ale v některých případech bývá zespodu těla baterie malý šroubek.

Křížovým šroubovákem přidržíme šroubek směrem nahoru a čepičku přepínače sprchy vyšroubujeme. Nyní si vezmeme k ruce klíč číslo 12 a na místě, kde bývala čepička přepínače sprchy, odšroubujeme matku, která se v tom místě nachází. Vzhledem k tomu, že u vodovodní baterie je obrácený závit, povolování šroubu probíhá po směru hodinových ručiček. Celý vnitřek vyndáme a kompletně jej vyčistíme.

Odšroubujeme matku, která se nachází pod krytem přepínače
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odšroubujeme matku, která se nachází pod krytem přepínače

Z vnitřního mechanismu je nutné vystrčit šroubek a vyndat čep s pružinou. Tento segment vyčistíme pod tekoucí vodou. Nyní zkontrolujeme veškeré těsnění, které se na vnitřním mechanismu nachází, a opět vše propláchneme.

Vnitřní segment se musí pečlivě vyčistit pod tekoucí vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vnitřní segment se musí pečlivě vyčistit pod tekoucí vodou

V tuto chvíli už jen stačí všechny jednotlivé díly vrátit na původní místo a sestrojit opět funkční vanovou baterii se sprchou. Vložíme tedy do těla baterie vnitřní mechanismus a zakryjeme jej čepičkou pro přepínání sprchy. Dále vložíme propojení mezi tělem baterie a sprchovou hadicí. Vše samozřejmě pečlivě zašroubujeme a utáhneme. V posledním kroku přišroubujeme sprchovou hadici a vyzkoušíme vanovou baterii, zda pracuje tak, jak má.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 1. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.