reklama

Staří mistři by se nestačili divit, k čemu se hodí nepotřebné noty

Renovací staré skříňky získáte originální kousek nábytku. Vyhodit ji by byl velký hřích. Každý trochu šikovný domácí kutil si s touto výzvou hravě poradí a skřínce vdechne zcela nový život. Zrenovovaný kus nábytku pak čeká dalších pár let života. Nejenže nám přinese spoustu užitku, ale stane se také nápaditým doplňkem každé místnosti.

Starou skříňku můžete jednoduše zrenovovat (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nápaditou renovaci skřínky zvládne každý

Stále více roste obliba nábytku v rustikálním či vintage stylu. Přesně takový kousek si můžete nyní sami vyrobit. Žádný strach. Nejedná se přímo o výrobu, nýbrž o renovaci staré skřínky, která pod našima rukama rozkvete a stane se z ní nápaditá vintage komoda, jež zkrášlí prostor nejedné předsíně. Nemusíte se bát žádných složitostí. Tuto renovaci zvládne opravdu každý. A jestliže popustíte uzdu vaší fantazie, vykouzlíte skřínku, kterou vám bude závidět naprosto každý.

Co budeme potřebovat?

Pro renovaci naší skřínky budeme potřebovat pouze pár věcí a většinu z nich nalezneme snad v každé domácnosti. Elektrickou bruskou zbrousíme a zahladíme jak horní desku celé skřínky, tak i veškeré hrany. Dále budeme potřebovat obyčejný štětec a černou barvu. Jediné, co musíme koupit, je lepidlo na tapety a samozřejmě nové úchytky pro otevírání dvířek a šuplíků. Našli jste na půdě archy starých not? Využijte je. A pokud je nemáte, ale tento motiv se vám líbí, poohlédněte se v antikvariátu.

Potřebujete starou skříňku a pár dalších pomůcek
Potřebujete starou skříňku a pár dalších pomůcek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

V první řadě si vezmeme do ruky elektrickou brusku, abychom mohli zbrousit horní desku skřínky. Naprosto stejnou údržbu vyžadují i veškeré hrany komody, neboť zub času je neúprosný, takže se řádně na skřínce podepsal. Obroušená a začištěná skřínka nyní volá po novém nátěru.

Zcela nový kabát dá komodě obyčejný štětec. Přetřeme všechny hrany komody, dvířek i šuplíků černou barvou, a to metodou suchého štětce. Vzhledem k tomu, že při této metodě použijeme malé množství barvy, je opravovaná skřínka suchá během pár minut.

Metoda suchého štětce je pro renovaci skřínky ideální
Metoda suchého štětce je pro renovaci skřínky ideální (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

V tuto chvíli přijde na řadu notový papírl. Lepidlo na tapety si připravíme přesně podle návodu. Polepíme oba šuplíky, část dvířek (která není vystouplá) i boky komody.

Notový papír je unikátní designový prvek
Notový papír je unikátní designový prvek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nyní už jen stačí ošetřit horní desku skřínky. Vzhledem k tomu, že na desku bylo použito světlé dřevo, použijeme pro povrchovou úpravu bezbarvý vosk, který za pomoci houbičky naneseme na dřevo. Zvýrazní se tak léta dřevěné desky. Posledním bodem renovace a třešničkou na dortu jsou nové úchytky. Připevníme je na místa k tomu určená. 

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Podívejte se, jak na oblíbený vintage styl:

Publikováno: 16. 1. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Beata Boháčová