reklama

Stačí jediný pohyb a světlo se rozsvítí jako mávnutím kouzelného proutku

LED světlo s pohybovým čidlem je báječný pomocník, pokud nechcete ve tmě zakopnout a obdivovat svůj trávník nebo příjezdovou cestu z polohy vleže. Rozsvítí se vždy, když zaznamená pohyb, a to do vzdálenosti několika metrů. Žádná věc však nevydrží věčně. Čas od času i takovýto pomocník potřebuje buď nutnou opravu, nebo kompletní výměnu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výměnu LED světla s čidlem pohybu zvládne úplně každý (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výměna LED svítidla s pohybovým čidlem není tak složitá, jak by se mohlo zdát

LED světla s pohybovým čidlem jsou stále častěji vyhledávaným pomocníkem. Ovšem čas od času se musí vyměnit. Jejich klady jsou nepřekonatelné. Rozsvítí se pouze tehdy, když zaznamenají pohyb, a sama se opět zhasnou. Bezesporu velká úspora elektřiny. Tato světla se dají pořídit jak na zahradu, tak i do vnitřních prostor, kde hrozí nebezpečí úrazu či pádu, jako jsou např. schodiště. Každou věc však čas od času čeká drobná oprava nebo kompletní výměna. Myslíte, že se jedná o nadlidský výkon? Nikoliv. S výměnou LED osvětlení s pohybovým čidlem si poradí i kutil amatér.

Drobná oprava nemá cenu, lepší je kompletní výměna LED světla
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Drobná oprava nemá cenu, lepší je kompletní výměna LED světla

Jak na to?

LED světlo, které dnes spočinulo v našem hledáčku, má jisté potíže. Svítí, kdy nemá, a naopak, když čekáme, že by mělo zareagovat a rozsvítit se, nedělá vůbec nic. Dané světlo by se dalo opravit, ale proč mrhat drahocenným časem. Vzhledem k dnešním cenám LED světel je výhodnější starý kus vyhodit a nahradit jej novým.

Ve chvíli, kdy se rozhodneme vyměnit LED světlo, musíme nejprve zkontrolovat, že jsme vypnuli přívod elektrické energie do zařízení. Poté se pustíme do hledání krabičky, do které je světlo zapojené. Krabičku rozděláme a najdeme potřebný kabel. Z kabelu vedou do krabičky celkem tři dráty, které musíme vyndat ze svorek, aby bylo LED světlo bezpečně odpojeno.

Příslušné dráty musíme vyndat ze svorek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Příslušné dráty musíme vyndat ze svorek

V tuto chvíli se můžeme pustit do sundání světla ze zdi. Většinou bývá přišroubováno dvěma šroubky na kovové vidlici. Šroubky odšroubujeme a sundáme světlo ze zdi. Nesmíme zapomenout, že společně se světlem taháme i přívodní kabel, kterým bylo světlo zapojeno k přívodu elektrické energie. Nyní už jen odšroubujeme kovovou vidlici pro uchycení světla a můžeme si připravit nové LED osvětlení.

Ze zdi sundáme i kovovou vidlici
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ze zdi sundáme i kovovou vidlici

Nové LED světlo s čidlem vyndáme opatrně z krabice a vzhledem k tomu, že se jedná o nový typ světla, nemusíme jej ani sundávat z kovové vidlice. Světlo se jednoduše sklopí a vidlice se přišroubuje dvěma šrouby do hmoždinek, které zde zůstaly po starém světle. Nyní už jen stačí protáhnout přívodní kabel skrz zeď a umístit jej do plastové krabičky.

Světlo se přimontuje do hmoždinek po starém LED světle
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Světlo se přimontuje do hmoždinek po starém LED světle

Kabel protažený do krabičky se opět skládá ze tří drátů - fáze, nuláku a uzemnění. Všechny tři dráty obnažíme od bužírky a opatrně je připevníme do správných svorek. Pak už jen stačí plastovou krabičku zakrýt, nahodit pojistky a zkontrolovat, zda jsme výměnu LED světla provedli správě. Ve chvíli, kdy zjistíme, že jsme odvedli poctivý kus práce a světlo svítí, nastavíme ještě pohybové čidlo tak, aby se sepnulo přesně ve chvíli, kterou od něj vyžadujeme. Práce je hotová a my se můžeme pochlubit zbytku rodiny, aby věděli, jakého mají doma šikulu.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Návod krok za krokem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 1. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová