reklama

Chlapci a děvčata, pěstujte prasata... Co ale obnáší chov prasat?

Velkochov prasat je u nás na sklonku své působnosti vzhledem k tomu, jaké lahůdky se na nás valí z nejrůznějších nařízení Evropské Unie. Co bude dál, zda se u nás vůbec znovu chovy pašíků obnoví, je ve hvězdách. Ten, kdo chce mít zásobu kvalitního vepřového masa, se snaží si čuníka či dva doma odchovat sám. Jistě, namítnete, že to stojí velké peníze, ale ta chuť... Víte, co potřebujete vědět o chovu prasat u nás?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poradíme, jak na chov prasat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co potřebujeme vědět o chovu prasat?

Prase domácí patří mezi hospodářská zvířata, která chováme pro užitek, především na maso. Označení prase je ovšem poněkud obecné. Prasata rozdělujeme podle plemen:

  • plemena užitkovosti - anglické bílé ušlechtilé, Duroc, Hampshire, Landrase, Mangalica, Přeštické černostrakaté a další
  • plemena podle geografie - Ashanti (Afrika), Gloucestershire Old Spots (Anglie), Simaské prase (Asie), Bakoňské - Bagoun (Maďarsko)

Mezi českými plemeny dominuje bílé ušlechtilé nebo přeštické, dále česká landrase nebo české významné masné plemeno. Označení landrase vyjadřuje plemena, která se vyznačují dlouhým tělem a klopenýma ušima. Jejich původ je v Dánsku.

Výhodou uzavřeného chovu je minimalizace nemocí a nákaz
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výhodou uzavřeného chovu je minimalizace nemocí a nákaz

Pokud jsme se rozhodli, že si založíme chov prasat, především si musíme zodpovědět otázku, za jakým účelem budeme prasata chovat. Jestliže chceme chovat tato zvířata na maso, budeme se poohlížet právě po plemenech, která dosahují vysoké užitkovosti a zmasilosti. Když chceme spíše plemena ušlechtilá, která je možné křížit za účelem dosažení kvalitnějších vlastností prasete, musíme vybírat uvážlivě a zajímat se především o rodokmeny jednotlivých druhů.

Krmení prasat

Prase je zvíře inteligentní a chytré. Patří mezi všežravce a sudokopytníky. Krmení pro prasata obsahuje převážně průmyslově vyráběné granule, v domácím prostředí potom brambory, obilný šrot, kukuřici a kuchyňské přebytky. Některá plemena jsou schopna i pastvy jako doplňku své potravy. 

Krmivo pro prasata musí být výživné a plnohodnotné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Krmivo pro prasata musí být výživné a plnohodnotné

Prasata, chovaná na výkrm, jsou-li správně a dostatečně krmena, přibývají rychle na váze, která se v porážkové počítá od 80 do 120 kg živé váhy. Tuto váhu jsou prasata schopna dosáhnout během prvního roku života, poté již nepřibývají na objemu svaloviny, ale pouze na tuku. Delší "životnost" mají pouze chovné prasnice, u nichž se počítá s několika vrhy mláďat, a plemenní kanci.

Prasnice jsou schopny dvakrát do roka rodit mláďata
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prasnice jsou schopny dvakrát do roka rodit mláďata

Chcete-li mít skutečně šťastné prase, rozhodně jej nechovejte samotné. Prase je vysloveně společenské zvíře a bude mít spokojenější život, pokud se bude mít přes den čím zabavit. Prasata jsou dokonce schopna se naučit i základní povely jako pes. V některých zemích jsou prasata pro svou inteligenci využívána jako hledači drog nebo proslulých lanýžů (ovšem vzhledem k jejich žravosti je potřeba jim nalezené lanýže ihned odebrat). 

Mini plemena

Miniaturní plemena nebo některé vybrané odrůdy asijských plemen (vietnamské prase) jsou chovány jako domácí mazlíčci. Mít doma v obýváku prasátko velikosti čivavy je momentální módní vlna. Pro všechny potenciální chovatele těchto šlechtěnců máme jednu dobrou radu - velmi pečlivě  si vyberte chovnou stanici, kde se věnují právě miniaturním plemenům prasátek, a při převzetí malého čuníka požadujte certifikát a průkaz původu.

Nákup takového domácího mazlíčka na internetu od neprověřeného chovatele se vám může totiž lehce změnit v noční můru, když vám z kapesního vydání prasátka vyroste příšera s porážkovou váhou. Nejznámějším plemenem mini prasátek je Göttingenské miniprase nebo také Göttingenské zakrslé prase. Tato prasata se využívají také pro biomedicínské účely. Jsou vhodná k chovu i pro alergiky. Některé tuzemské zoologické zahrady mini prasátka také chovají.

Prase je velmi chytrý a společenský tvor
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prase je velmi chytrý a společenský tvor

Styl života

Prasnice jsou schopny dvakrát do roka porodit mláďata, v jednom vrhu je možné mít až 14 selat. Ačkoliv je prase považováno za špindíru, opak je pravdou. Jeho oblíbené válení v bahně má za účel odstranit parazity, které prase obtěžují (ovádi, komáři). Dalším účelem je zejména v létě ochlazení jejich těla, neboť prasata nemají potní žlázy. Prasata jsou v některých zemích symbolem blahobytu. Například muslimské země prasata považují naopak za nečistá zvířata a konzumace jejich masa je striktně zakázaná. 

Ustájení musí být dobře větratelné a čistitelné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ustájení musí být dobře větratelné a čistitelné

Při chovu prasat je nutné dbát na jejich správné ustájení. Prasata jsou citlivá zejména na změny teplot a čerstvý vzduch. Nevětraný a studený chlívek nebude vaše prase mít vůbec rádo. Vadí jim jak nízké teploty, tak i vysoké, zejména letní teploty. Ačkoliv jsou velkochovy prasat koncipovány jako kotcové či přepážkové a bezpodestýlkové, prasata se velmi ráda uloží do čisté podestýlky ze slámy nebo pilin. Není pravdou, že by prasata do pelíšků kálela nebo je jinak znečišťovala.

Prasata jsou naopak ojedinělá zvířata v tom, že svůj záchod v chlívku striktně oddělují od postele. Pokud jste se rozhodli začít s chovem prasat a hodláte se vypracovat až k velkochovu, nepodceňujte přípravu a zázemí pro ustájení prasat. Také budete potřebovat mít vyřešený problém s odpadem, zejména výkaly, které společně s živočišnými plyny znečišťují životní prostředí. V neposlední řadě je nutné pravidelně kontrolovat zdravotní stav prasat.

Prase je nejen zdroj vepřového masa, ale také skvělý společník
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prase je nejen zdroj vepřového masa, ale také skvělý společník

Prasata jsou náchylná na přenos nakažlivých chorob. Mezi ty nejzávažnější patří červenka prasat, slintavka a kulhavka, mor prasat a další. Choroby a nákazy lze eliminovat uzavřeným chovem. Je-li však prasečí život příliš stereotypní, dochází zde k nejrůznějším deprivacím, a dokonce až kanibalismu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak na chov miniprasátek:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová