reklama

Bojíte se vrtat do skla? Poradíme vám pár dobrých tipů

Vrtat do skla není jako vrtat do dřeva. Zejména z toho důvodu, že sklo je materiál křehký, takže při jakékoliv neopatrné manipulaci rádo praská. Lze ale vůbec do skla vrtat tak, aby sklo nepraskalo? Ano, lze. Je jen potřeba vědět, jaké nástroje použít.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Naučit se vrtat do skla chce šikovnost a hlavně to správné nářadí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Vrtání do skla

Vrtání do skla je skoro věda. Málokterý kutil by mohl říci - nic na tom není. Je na tom a mnoho. Především bychom měli vědět, čím do skla lze vrtat, a čím rozhodně ne. Sklo, jak všichni víme, je materiál sice tvrdý, ale také velmi křehký. Stačí jeden neopatrný pohyb a můžeme sbírat střepy. Také víme, že sklo je možné řezat, a to diamantovým sklenářským řezákem, můžeme jej dokonce brousit po okrajích, vybrušovat ornamenty a nejrůznější tvary do plochy skla.

Speciální vrtací korunky do skla jsou potaženy vrstvou diamantového prášku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Speciální vrtací korunky do skla jsou potaženy vrstvou diamantového prášku

Jaký vrták použít?

Na sklo platí jen a pouze diamant. Než se budeme pokoušet o jakoukoliv improvizaci s přibrušováním vrtáků do betonu nebo železa, dojdeme si raději do obchodu a koupíme si vrták do skla. V nabídce je několik velikostí, stejně jako je tomu u jakýchkoliv jiných vrtáků. Vrtáky do skla se liší nejen tvarem, ale i materiálem. Tvar vrtáku nám může připomínat středověké kopí nebo jadernou hlavici v miniaturním provedení. Hrany tohoto vrtáku jsou potaženy právě diamantem. Další možností je speciální vrták do skla, který má zabudovanou břitovou destičku z tvrdokovu. 

Pro vrtání do skla použijte speciální vrták z tvrdokovu nebo vrták diamantový
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro vrtání do skla použijte speciální vrták z tvrdokovu nebo vrták diamantový

Do čeho takový vrták upevníme?

Ideální by byla stojanová vrtačka. Ne každý ale takové nářadí doma má. Výhodou je, že lze použít i klasickou vrtačku nebo akuvrtačku. Nezáleží totiž vůbec na kvalitě vrtačky, ale zejména na vrtáku samotném a na způsobu vrtání. Vrtačka tak nemusí mít ani silný výkon, ani vysoké otáčky. Právě naopak, při vrtání do skla budeme potřebovat velmi nízké otáčky. 

Jak vrtat do skla?

Sklo především odmastíme, aby vrták neklouzal. Položíme sklo na rovnou plochu a upevníme. Rozumí se, že s citem, aby nám sklo neprasklo už při upevňování. Ideální bude, pokud pod sklo položíme gumovou podložku, která vyrovná případné nerovnosti pevné plochy a sníží otřesy. Nasadíme vrták do vrtačky a nastavíme co nejnižší otáčky. Vypneme příklep.

Vrták do skla je opatřen špičkou potaženou diamantem, a ta by se měla sama "zabodnout" do skla, čímž se nám vyznačí přesné místo, kde se bude vrtat. Zapneme vrtačku a pomalu vrtáme. Vrtačku (nemáme-li stojanovou) držíme stále kolmo ke sklu. Nijak s vrtačkou nepohybujeme. Každý neopatrný pohyb by mohl znamenat prasknutí skla. 

Při vrtání do skla jsou důležité otáčky a použitý vrták
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Při vrtání do skla jsou důležité otáčky a použitý vrták

Důležité je materiál během vrtání chladit. Nepoužíváme vodu, protože ta by se sama během vrtání zahřívala, a tím by zahřívala i sklo. Použijeme strojní olej, terpentýn nebo případně ocet. Během vrtání vždy přidáme trošku kapaliny. Je také dobré po chvilce vrtání přestat a nechat ochladit samovolně i vrták. Při vrtání nikam nespěcháme, pracujeme pomalu a obezřetně.

Velmi důležité je sklo a vrták po celou dobu vrtání chladit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Velmi důležité je sklo a vrták po celou dobu vrtání chladit

Pokud potřebujete vytvořit dokonalý a hladký otvor, vrtejte do skla z obou stran. Jen tak zajistíte, že se sklo nebude ve vrtaném otvoru vyštipovat. Vrtat stejným způsobem můžeme i do keramiky, takže například keramické obkladačky na zeď už nebudou žádnou překážkou. Pokud potřebujeme vyvrtat otvor do skla oblého (např. láhev), oblepíme sklo kouskem kartonu nebo silnějšího papíru a vrtáme přes něj. Budeme tak mít jistotu, že nám vrták nebude po hladké ploše skla klouzat. Snažíme se také při každém vrtání do skla dodržovat minimální vzdálenost, a to 3 cm od okraje. V menší vzdálenosti sklo rozbijeme.

Hotový otvor ve skle raději zabruste, bude plný drobných skleněných střípků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hotový otvor ve skle raději zabruste, bude plný drobných skleněných střípků

Které sklo vrtat nelze? Sklo kalené, označované také jako sklo bezpečnostní. Toto sklo byste při jakémkoliv pokusu o provrtání roztříštili. Pokud na takové sklo potřebujete něco připevnit, spolehněte se na lepidlo. Kalené sklo naleznete také pod označením sklo temperované. Abyste měli jistotu, že vámi vybrané sklo není právě kalené, dobře si jej prohlédněte. Výrobce vás značkou musí upozornit.

Zásady bezpečnosti práce

Při práci se sklem VŽDY používejte minimálně ochranné pogumované sklenářské rukavice. Tyto rukavice jsou navrženy tak, aby při manipulaci s ostrými střepy skla nedošlo k jejich proříznutí a poranění ruky. Nevhodné jsou klasické kožené nebo obyčejné gumové rukavice. 

Při broušení a vrtání do skla bychom také měli používat ochranné brýle. Miniaturní úlomky skla, které vyletují do vzduchu, nám mohou nebezpečně poranit oči. 

Vždy používejte ochranné pracovní pomůcky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vždy používejte ochranné pracovní pomůcky

Mějte na paměti, že sklo je sice pevné, ale křehké. Jeho střepy jsou při rozbití velmi ostré a pořezání může být dílem okamžiku.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak při vrtání dosáhnout té správné hloubky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová