reklama

Za posuvné dveře nemusíte utrácet tisíce. Snadno si je vyrobíte

Za kování na posuvné dveře nemusíte utrácet tisíce korun, můžete si ho totiž podle našeho návodu snadno vyrobit. Potřebovat budete několik kousků kvalitní překližky a novodurovou trubku. Dále vrtačku, vykružovací vrták, lepidlo, brusku a akuvrtačku. Následující návod popisuje kování pro lehké nábytkové posuvné dveře. Pojďme na to.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Návod na výrobu dřevěného kování posuvných nábytkových dvířek (Zdrpj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kování posuvných dveří bude vyrobené kompletně ze dřeva. K jeho výrobě použijeme odolnou překližku. Vyberte si překližku v truhlářské kvalitě. Sehnat se dá i takzvaná obalová překližka – je levnější, ale málo kvalitní – obsahuje totiž hodně suků a dalších kazových prvků. Tloušťka překližky by měla být zhruba 15-20 mm. Ze dřeva bude také kolejnice, ve které se bude kování, respektive dveře pohybovat. Posuvné kování se hodí tam, kde kvůli nedostatku místa nemáte prostor pro otvírání dveří klasickým způsobem. Je potřeba zmínit i nevýhody posuvných dveří – někdy mohou být hlučné při zavírání a nezabrání průniku prachu.  

K vyřezání kladek musíte použít děrovku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K vyřezání kladek musíte použít děrovku

K výrobě kladek budete potřebovat alespoň dvoudílnou sadu vykružovacích vrtáků neboli děrovek. Prvním větším vrtákem vyřežte tělo samotné kladky. Měla by mít průměr zhruba osmdesát milimetrů. Potřebovat budete dva kusy. Vrtejte s citem, děrovky jsou náchylné k vypalování dřevěného materiálu. S děrovkou je lepší pracovat ve stolní vrtačce – důležité je obráběný materiál pevně držet nebo ještě lépe – upnout si ho do svěráku. Pokud stolní vrtačku nemáte, můžete použít klasickou ruční vrtačku – nastavte si nižší rychlost vrtání. Po vykroužení otvoru máte připraven základní tvar klady. Teď ji zbývá dobrousit brusným papírem. Stačí zrnitost 100 až 120.

Místo kluzného ložiska použijeme plastovou trubku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Místo kluzného ložiska použijeme plastovou trubku

Na každou kladku přijdou dva kusy menších kruhových částí, které budou sloužit pro upevnění hřídele – dřevěné kulatiny.  Jejich průměr by měl být kolem padesáti milimetrů. Vyřežte je stejným způsobem jako samotné kladky a rovněž je začistěte brusným papírem.

Hlavní kladka s už provlečenou osou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hlavní kladka s už provlečenou osou

Doprostřed hlavních kladek vyvrtejte otvor, kudy půjde prostrčit „kluzné ložisko“ – v našem případě kus novodurové trubky. Průměr vrtáku volte tak, aby přesně odpovídal průměru trubky.  K vykroužení přesného otvoru se už děrovky moc nehodí. Sáhněte raději po sukovníku, který umí vyvrtat otvor přesněji a čistěji. Plastovou trubku stačí do otvoru jemně zatlouct kladívkem nebo paličkou. Pokud je otvor příliš těsný, upravte ho opatrně brusným papírem s vyšší hrubostí. Osou kladek bude dřevěná kulatina, kterou jednoduše provlékneme novodurovou trubkou. Osa by měla tloušťku kladky přečnívat asi o pět milimetrů. Pokud se vám podaří sehnat kulatinu bukvou, tím lépe – vydrží déle. Použít můžete například kulatinu, která se používá pro výrobu truhlářských kolíků.

Takto se mechanismus kování sestaví
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Takto se mechanismus kování sestaví

Připravte si držáky dveří a kladek – z kusu překližky si vyřízněte dva dřevěné pásky. Na jednom konci budou držet osu kladek, na druhém konci budou přišroubovány ke dveřím. Hrany držáků můžete srazit horní frézkou nebo pomocí brusného papíru. Samotné sestavení posuvného mechanismu proběhne takto – k držáku kladky přišroubujte a vruty zajistěte menší kolečko. Do jeho středu připevněte osu – ta bude také napevno. Na osu navlékněte kladku – musí se volně otáčet. Na druhý konec osy pak přišroubujte zbývající druhé kolečko – bude zajišťovat, aby kladka z osy nesjela. Její další funkcí je odsazení dveří od čela nábytku, aby o něj při pojíždění nedřely. Veškeré šroubované spoje můžete pojistit lepidlem.  

Kladky s dvířky se musí pohybovat v dřevěném profilu. Buď si ho můžete vyfrézovat z masivní smrkové lišty, nebo ho můžete vyrobit tak, že k sobě přitlučete a přilepíte tři pásky z překližky – vytvoříte tak „U“ profil. Vnitřní šířka profilu by měla být zhruba o 3 mm větší než šířka kladky. Držáky kladek za jeden konec přišroubujete ke dveřím a za druhý zavěsíte kladky do profilu. Ten můžete na začátku a na konci uzavřete dřevěným hranolkem, aby dveře nevyjely z vedení. Tím je práce hotova.

Dřevěná lišta, ve které se budou kladky pohybovat. Od rámu dveří je lepší ji trošku odsadit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dřevěná lišta, ve které se budou kladky pohybovat. Od rámu dveří je lepší ji trošku odsadit

Tip:

Nad dřevěné kování můžete zároveň vytvořit ozdobné zalištování. Postačí vám k tomu dva kousky dřeva, které k sobě přilepíte tak, aby desky svíraly pravý úhel. Z vrchu můžete přišroubovat malé kovové úhelníky, kterými lištu přichytíte k čelu nábytku. Kování dvířek tak zůstane zcela skryto. Pro stabilnější vedení dveří můžete v jejich dolní části vyfrézovat drážku, jež bude nasazena v čepu – ten vyrobíte z dřevěného kolíku a přišroubujete do spodní části nábytku. Čep zajistí stabilnější posuv dvířek. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 1. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč