reklama

Zamrzl vám zámek? Pomůže oheň nebo prezervativ

Se zamrzlým visacím zámkem je potíž – obvykle se totiž zablokuje právě ve chvíli, kdy pospícháte na vlak nebo potřebujete stihnout důležité jednání v práci. Poradíme vám, jak zámek rychle odemknout, a hlavně přidáme pár tipů na to, jak zamrznutí zámků předcházet. Pomoci vám mohou speciální přípravky i nářadí a pomůcky, které má každý doma.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak odemknout zamrzlý zámek? Způsobů je více (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Do boje se zamrzlým zámkem povolejte šikovné pomocníky

Oheň

Zamrzlý zámek vás nemusí dlouho trápit, pokud máte při ruce sirky nebo svíčku. Právě jimi můžete zkusit zámek pokrytý ledem odemknout. Primitivní metoda, která funguje jen v případě, že máte velkou trpělivost a hodně sirek. K rozmrazení zámku můžete použít i kvalitní zapalovač – levné zapalovače se často při delším hoření poškodí. Plamenem nahřívejte kovové pouzdro zámku a připravte se na to, že tím strávíte několik dlouhých minut. A pokud bude foukat vítr, bude rychlejší, když plot přeskočíte. 

Horkovzdušná pistole

Sofistikovanějším řešením může být horkovzdušná pistole, kterou využijete v případě, že je v dosahu zámku zásuvka na elektřinu, anebo máte dostatečně dlouhou prodlužovačku. Proud horkého vzduchu dokáže zámek rozehřát velmi rychle. Na práci si vezměte raději kvalitní rukavice, abyste se o rozpálený kov nepopálili. Disponuje-li vaše pistole redukčním nástavcem, který dokáže proud horkého vzduchu soustředit na jediné místo, využijte jej.

Dobrou práci odvede horkovzdušná pistole
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Dobrou práci odvede horkovzdušná pistole

Plynová kartuše

Podobně jako horkovzdušnou pistolí můžete zámek rozmrazit malým plynovým hořákem. Postupujte ale citlivě. Horký vzduch může poškodit méně kvalitní povrchovou úpravu u laciných zámků – barva se pak po čase začne loupat a zámek zrezaví.

Chemie

V obchodě si můžete pořídit také chemické prostředky na zamrzlé zámky – rozmrazovače. Aplikují se přímo do zámku, stačí pár minut počkat a zamrzlý mechanismus dokážou uvolnit. Také při jejich aplikaci používejte ochranné rukavice – některé výrobky obsahují poměrně agresivní látky, které mohou podráždit pokožku.

K rozmrazení zámku můžete použít tekutý rozmrazovač ve spreji
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
K rozmrazení zámku můžete použít tekutý rozmrazovač ve spreji

Důležitá je prevence

Nejúčinnější je prevence. Snažte se zámky přes zimu před ledovkou a námrazou ochránit. U visacího zámku je úplně nejjednodušším způsobem otočit ho tak, aby vstup klíče směřoval směrem k zemi. V opačném případě vám do zámku naprší velmi rychle a noční teploty pod nulou mechanismus spolehlivě zablokují.

Očekávají-li meteorologové ledovku, preventivně zabalte zámek do igelitového sáčku nebo nafukovacího balonku. Pokud je nemáte a chybí vám i cudnost, můžete ke stejnému účelu použít pánskou ochranu.

Primitivní, ale účinná metoda, kterou předejdete zamrznutí zámku – jednoduše ho zabalte do igelitového sáčku a omotejte gumičkou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Primitivní, ale účinná metoda, kterou předejdete zamrznutí zámku – jednoduše ho zabalte do igelitového sáčku a omotejte gumičkou

Ať už použijete k rozmrazení zámku jakoukoli metodu, důležité je odnést ho následně do tepla a nechat řádně proschnout. Voda se musí z mechanismu dostat pryč, jinak se bude problém při další mrazivé noci opakovat. Do zámku můžete rovněž stříknout konzervační olej, který odpudí vodu i vzdušnou vlhkost.

Zdroj informací: autor článku

Buďte připraveni na mráz:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 1. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč