reklama

Vyšší dívčí. Naučte se řezat závity

Řezání vnějších závitů je něco, co se vám můžete vždycky hodit. Práce není náročná fyzicky, ale vyžaduje přesnost a trpělivost. Odměnou vám může být vlastnoručně vyřezaný závit vyrobený třeba ze zbytků hlazenky – ocelové tyče. V následujících řádcích se dozvíte přesný postup. K práci budete potřebovat řezná očka, vratidlo a trochu oleje, ke slovu přijde i kvalitní svěrák. Při nákupu oček nešetřete – poctivý nástroj je sice dražší, ale déle vydrží a snadněji se s ním závity řežou.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řezání vnějších závitů je náročné na přesnost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Důležitý je výběr materiálu. Vnější závity se obvykle řežou na kulatině, takzvané hlazence. Musí být rovná, jinak na ní kvalitní závit nevyřežete. Pomocí úhlové nebo stolní brusky (případně pilníku) srazte kulatině čelní hranu. Následně vytvořte náběh, zkosení hran o zhruba 60 °, aby vám šlo vyřezávací závitové očko dobře a snadno nasadit. Hlazenku si upněte do svěráku tak, aby byla kolmo. Tip: Můžete si pomoci úhelníkem, kterým ocelovou tyčku srovnáte do roviny.

Pro lepší náběh očka je nutné hrany kulatiny zbrousit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro lepší náběh očka je nutné hrany kulatiny zbrousit

Teď si připravte řezné závitové očko. Na osmičku kulatinu budete potřebovat osmičku očko, na desítky – desítku atd. Zkontrolujte, zda jsou řezné hrany očka čisté, a namažte je olejem. Použít můžete speciální řezný olej. Pokud ho nemáte, vystačíte si i s obyčejným mazivem. Natřete jím také samotnou hlazenku. Olej je při řezání závitů velmi důležitý, bez něj se o práci ani nepokoušejte.

Očko musíte ve vratidle pořádně dotáhnout. Slouží k tomu šrouby po jeho obvodě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Očko musíte ve vratidle pořádně dotáhnout. Slouží k tomu šrouby po jeho obvodě

Závitové očko si upevněte do vratidla – držáku. Vratidlo má obvykle jeden nebo více šroubů, kterými se očko ve vratidle zajistí. Dotáhněte je pevně, jinak se bude očko protáčet a budete dělat zbytečnou práci. Teď můžete očko nasadit na čelo hlazenky, a to tak, že nápisy na čele očka budou směřovat směrem dolů. Otáčejte po směru hodinových ručiček pod mírným tlakem. Moment, kdy se očko chytlo, poznáte zvýšeným odporem v rukách.

Vratidlem otočte vždy maximálně o jednu otočku, pak se o půl otočky vraťte zpět, abyste odlomili vzniklou třísku. Na začátku operace ještě jednou zkontrolujte, zda máte hlazenku i řezací očko nasazené kolmo. V řezání závitu po jedné otočce teď můžete pokračovat – nezapomeňte na pravidelné odlamování třísky a mazání očka i hlazenky olejem. Nástroj a materiál udržujte při práci v čistotě – špony můžete vymést malým štětečkem.

Pro kvalitu závitu je rozhodující kolmost materiálu i nasazeného očka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro kvalitu závitu je rozhodující kolmost materiálu i nasazeného očka

Po skončení operace vyřezaný závit očistěte od třísek a oleje (stejně jako řezné očko). Ještě než hlazenku vyjmete ze svěráku, zkontrolujete, zde matka pasuje na závit, který jste si zvolili. Matice musí jít lehce našroubovat. Pokud narazíte na tuhý odpor, můžete celou operaci ještě zopakovat. V případě, že jste zvolili nekvalitní hlazenku, možná budete muset materiál vyměnit a začít znovu.

Špatně nasazené očko (mimo rovinu kolmosti) poznáte tak, že na jedné straně hlazenky je závit ostrý a na druhé nedotažený. Takovou chybu už nelze opravit. Tip: Především u kulatin s menším průměrem hrozí, že se mohou při řezání závitu ohýbat a závity nebudou kvalitní. Proto si menší hlazenky upněte ve svěráku tak, aby materiál vyčníval nad čelistmi svěráku vždy jen několik centimetrů.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Zde se podívejte, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 1. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč