reklama

Používat kleště na ocelová lanka zvládne i úplný neumětel

Ocelová lanka jsou v domácnostech nebo dílnách velmi nepostradatelným pomocníkem. Jejich pevnost a odolnost v tahu se nedá srovnat s žádným provazem nebo sebelepším lepidlem. Unesou velkou váhu a jsou prakticky nezničitelná. Můžeme je dokonce tvarovat a pracovat s nimi. Ale jak, abychom se nezranili o jejich ostré konce?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)))
Používání kleští na ocelová lanka zvládne i úplný neumětel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak používat kleště na ocelová lanka?

Ocelová lanka začínají ovládat naše domácnosti. Jejich pevnost a praktičnost spočívá především v tom, že unesou, resp. udrží o mnoho víc než provaz. Lze na ně zavěsit téměř všechno od lustru až po náhradní díly na auto. Navíc svým provedením předčí další závěsné systémy v estetičnosti a variabilitě použití. 

Jediným jejich problémem je, jak je bezpečně zkrátit a nepřijít přitom k úrazu. Jistě nás hned napadne, že slabší ocelová lanka je jednoduché zkrátit pomocí klasických kleští štípaček. Problém je však v tom, že tyto kleště nám na konci lanka vytvoří mnohdy roztřepenou a nebezpečnou část, o kterou není problém se píchnout. 

Kleště na štípání ocelových lanek a dalších materiálů seženete v obchodě s dílenským nářadím
i (Zdroj: LEVIOR s.r.o.)
Kleště na štípání ocelových lanek a dalších materiálů seženete v obchodě s dílenským nářadím

Na to budeme muset jinak. Nabízí se nám řešení v podobě speciálních kleští na ocelová lanka. Kleště na lanka a další podobné materiály hravě přeštípnou lanka do tloušťky 6 mm, struny do 5 mm, lze je dále použít také pro střih drátů, kabelů, bovdenů a mnoha dalších materiálů. Jejich kalené čelisti (speciálně tvarované čelisti pro střihy) bez následného rozplétání zakrátí ocelové lanko zcela jednoduše a bezpečně. Kleště jsou opatřeny rozevírací pružinou a aretační západkou, ergonomické rukojeti potažené plastem zajistí komfort při úchopu. S těmito kleštěmi přeštípnete ocelové lanko jako nic a nemusíte se obávat, že se vám ostrý konec při další práci s lankem zapíchne pod kůži. Kleště totiž konce lanka samy zakulatí.

Pokud máte speciální kleště na ocelová lanka, můžete bez obav pracovat
Pokud máte speciální kleště na ocelová lanka, můžete bez obav pracovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Speciální kleště konce ocelového lanka zaoblí a nedojde k úrazu
Speciální kleště konce ocelového lanka zaoblí a nedojde k úrazu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud potřebujeme přeštípnout lanka silnější, můžeme použit pákové kleště pro různě silné materiály. Například pákové kleště 450 mm (18 ") přeštípnou kov o tloušťce 6 mm, a to díky převodovému mechanismu, který umožňuje vysoký řezný výkon při vynaložení nepatrné síly.

Pákové kleště  FESTA 760 mm (30 ") 3 v 1 jsou potom profesionální pákové kleště s kalenými čelistmi z Cr-Mo (chrom-molybdenové) oceli. Systém 3 v 1 umožní použít tři druhy čelistí pro roxory maximálního průměru 10 mm, lanka maximálního průměru 9 mm nebo kabely maximálního průměru 14 mm. Čepel čelistí na roxory je z jedné strany upravená patentovaným frézovaným drážkováním pro rychlejší a snadnější střih, a to opět za použití nepatrné síly. 

Kleště FESTA 910 mm (36 ") z kalené čelisti z Cr-Mo (chrom-molybdenové) oceli nám umožní štípat materiály o maximální tloušťce 12 mm.

Silnější materiály přeštípnete pomocí pákových kleští
i (Zdroj: LEVIOR s.r.o.)
Silnější materiály přeštípnete pomocí pákových kleští

Použití ocelových lanek

Ocelová lana a lanka se používají jako vázací, tažná, nosná nebo vlečná lana, takže všude tam, kde je potřeba vyvinout v tahu opravdu velkou sílu (tento ukazatel se měří v MPa, tedy v megapascalech). Používají se na nejrůznějších zařízeních ve strojírenství, stavebnictví, lesnictví či u lanovek.

Ocelová lana (profesionální) můžeme nalézt na konstrukcích mostů, na stavebních jeřábech nebo jsou právě součástí lanovek. Takováto lana ovšem nebudeme zkracovat pomocí kleští, protože zde přichází ke slovu autogen.

Ocelová lanka ale využijeme i v domácnostech nebo dílnách. Výborně se hodí jako nejrůznější závěsná zařízení. Zavěsíme na ně lustr, police, jízdní kolo nebo nejrůznější dílenské nářadí. Novinkou ve výrobě ocelových lanek jsou poplastovaná. Použití této technologie výroby má velký vliv na životnost ocelového lana, poněvadž při jeho zatížení se dráty mezi vnějšími prameny a drátěnou duší netřou o sebe. 

Při použití běžných štípacích kleští může dojít k rozpletení ocelového lana
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)))
Při použití běžných štípacích kleští může dojít k rozpletení ocelového lana

Věděli jste také, že ocelová lana můžete zakoupit v provedení levotočivém i pravotočivém?

Zdroj informací: pořad Minutový manžel, Levior

Zde se podívejte, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), LEVIOR s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová