Když vám padá sníh za krk, není to nic příjemného. A když vám za krk sjede hromada sněhu ze střechy, může jít o zdraví. Montáž sněhových zábran zvládnete sami. Díky moderním střešním systémům nebudete potřebovat nic víc než akuvrtačku, pár šroubů a klíč. Zapomenout nesmíte na bezpečnostní jištění – úvazek. Na menších střechách můžete pracovat ze žebříku. Tam, kde to možné není, nezbývá než pozvat odbornou firmu.

Ujistěte se, že máte po ruce všechny prvky systému, které k montáži sněhových zábran patří. Jedná se o držák sněhové zábrany, fixní prvek, trubky, těsnění držáku, speciální šrouby do plechu, nerezové metrické šrouby a zábranu proti sjíždění ledu. Všechny tyto prvky jsou nedílnou součástí sněhových zábran a každý dobrý prodejce střešních krytin vám je takto musí nabídnout.
Držák sněhové zábrany se kotví do vrchu vlny plechové tabule, a to pomocí samořezných šroubů. Pod držák nezapomeňte nalepit těsnění. Rozteč držáků by měla být maximálně 1,2 metru. Aby byly držáky rovně, rozměřte si jejich rovinu například od okapové hrany. Montáž fixačních prvků sněhové zábrany proveďte pomocí nerezových metrických šroubů – obvykle jsou součástí systému.

Teď můžete přes držáky protáhnout trubky, které slouží coby samotná zábrana proti sjíždění sněhu ze střechy. Pokud jste držáky dobře rozměřili, půjdou trubky protáhnout snadno. Trubky musíte v držáku pojistit dalšími šrouby. Na trubky následně přijdou přicvaknout plastové trny, které zajistí, aby ze střechy nesjížděl nebezpečný led. Jejich instalací je montáž sněhových zábran u konce.

Záleží na sklonu střechy i typu krytiny
Sněhových zábran existuje více druhů. Důležitým parametrem pro návrh systému je například sklon střechy a sněhová oblast, ve které váš dům stojí. V lokalitách, kde lze očekávat tuhé zimy a hodně sněhových srážek, se mohou sněhové zábrany zdvojovat. Výběru správného provedení se ale nemusíte bát. Výrobci plechových krytin mají k dispozici jednoduché návody, podle kterých vhodné řešení snadno vyberete. Kromě sněhových zábran patří mezi další bezpečnostní prvky střechy například schůdky pro obsluhu komínu. Ani jejich instalace není nijak náročná – kotví se rovnou do střešních tabulí za použití samořezných šroubů a speciálních těsnicích pásků.

Šrouby nepřetahovat!
Bezpečnostní prvky se na plechové krytiny kotví pomocí speciálních samořezných šroubů do plechu, nemusíte tedy předvrtávat otvory. Vybrat si můžete z několika barev hlaviček šroubů tak, aby přesně odpovídaly odstínu vaší střechy. Velmi důležité je správné dotažení šroubů, které mají pod hlavičkou těsnění – šrouby musíte dotáhnout pevně, ale zároveň je nesmíte přetáhnout. Hrozí, že by se šroub protočil a těsnění poškodilo.
Optimální utahovací moment je takový, kdy hlavička šroubu přitiskne těsnění tak, že těsnění přesahuje obvod hlavičky zhruba o jeden milimetr. Na aku šroubováku si nejprve nastavte menší utahovací moment a jeho postupným zvyšováním brzy poznáte sílu, která je pro zašroubování šroubů optimální. A šroubujte na nižší rychlosti, abyste měli roztažení těsnění vrutu snadněji pod kontrolou.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického
Podívejte se, jak na to:
Publikováno: 3. 1. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč
, Profil autora: Jaroslav Kropáč