reklama

Oprava dvířek vytržených z pantů je hračka!

V pracovně nebo v dětském pokojíku máme nějakou tu uzavíratelnou skříňku skoro všichni. Vejde se toho do ní dost, pořád ji zavíráme a otvíráme, až jednoho dne dvířka nápor nevydrží a vytrhnou se z pantů. Co teď? Nová dvířka, nebo rovnou celou skříňku? Není třeba, opravit dvířka pracovního stolu je hračka! Zvládne to i kutil začátečník, levně a téměř za minutku!

Jak jednoduše opravit vytržené panty dvířek skříňky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Než se pustíte do opravy pantů dvířek skříňky

Aby šla dvířka s vytrženým pantem opravit, je nutné je položit na rovnou plochu, to znamená vyšroubovat je ze skříňky. Pro snadnější manipulaci je doporučováno odmontovat i funkční pant. Bruskou pečlivě zbruste místo po původním pantu. Mělo by být zcela hladké, bez hrbolů. Následně z dvířek vyklepejte piliny.

Poničenou plochu opravovaných dvířek je třeba zabrousit
Poničenou plochu opravovaných dvířek je třeba zabrousit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď je třeba vytvořit pevnou plochu, do které bude možné přišroubovat šroubky – s pantem se totiž obvykle vytrhne i kus dřeva a to teď chybí. K tomu poslouží dvousložkový tmel nebo také polyuretanové lepidlo. To nabude na objemu a je skutečně pevné. Jestliže zvolíte právě tohle lepidlo, musíte nechat ošetřená místa nejméně čtyři hodiny zaschnout.

Polyuretanové lepidlo se snadno aplikuje
Polyuretanové lepidlo se snadno aplikuje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Opět plochu zbruste a můžete vrátit pant. Teď už jej jen přišroubujte a namontujte dvířka zpět na skříňku.

Po zatvrdnutí lepidla či tmelu opravené místo přebrousíme a namontujeme pant zpět
Po zatvrdnutí lepidla či tmelu opravené místo přebrousíme a namontujeme pant zpět (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pár rad na závěr:

  • Nemáte-li při ruce brusku, poslouží k opravě dvířek s vytrženým pantem dobře i nůž, kterým se dají třísky dřeva jednoduše odstranit.
  • Jestli vám chybí tmel a poškození dvířek není nijak závratné, může postačit trocha pilin smíchaných s obyčejným lepidlem na dřevo.
  • Než aplikujete polyuretanové lepidlo, zkontrolujte, že je plocha dokonale očištěná od pilin, lepidlo by pak nemuselo dobře přilnout.
  • V případě, že budete používat dvousložkový tmel, který funguje jako modelína, nepodceňujte řádné prohnětení obou složek. Aplikovat tmel můžete až v momentě, kdy obě různě barevné složky mají stejnou barvu. Do tmelu se pak rovnou vloží pant, šroubky se ale dotahují až zhruba po dvaceti minutách, když tmel vytuhne.
  • Tmel můžete zakoupit přímo v barvě dvířek, nebude tak nic poznat.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Nebojte se opravy rozklížené židle:

Publikováno: 1. 1. 2022, Autor: Iva Dušková Zemánková , Profil autora: Iva Dušková Zemánková