reklama

Král řemesel láká své příznivce. Troufnete si i vy?

Umělecé pasířství je králem řemesel zabývající se uměleckým zpracování kovů. Vyznačuje se příbuzenským poměrem k uměleckému kovářství a své prvopočátky zaznamenalo toto řemeslo již v dobách největší rytířské slávy. Z mnoha oborů, jako je např. kovářství, zámečnictví či kovotlačitelství, si pasířina vzala určité prvky. Skloubila je se svým oborem a povznesla k dokonalosti.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jan Čermák, umělecký pasíř (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Umělecké pasířství jako předurčená budoucnost

Jan Čermák je muž, kterému byla umělecká pasířina předurčena. Zatímco jiné děti snily o kariéře popeláře či kosmonauta, tento muž měl o své budoucnosti jasno již od raného dětství. Díky svému otci, který byl naprostou špičkou v pasířském řemesle, věděl, kam budou jeho kroky směřovat. Aktivním odpočinkem se pro něj stala sportovní střelba. Koníček, při kterém si vždy perfektně vyčistí hlavu od všech starostí.

Tatínek pana Čermáka byl opravdovým mistrem ve svém oboru. Svou práci miloval. Nespočet hodin trávil ve své pasířské dílně, a když ho chtěl Honza vidět jako malý kluk, zatoulal se za ním do dílny. Tatínka navštěvoval velice často. Vzhledem k tomu, že pracoval v divadelní technice, měl malý Honzík možnost držet ve svých rukách nejrůznější divadelní rekvizity, jako byl např. rytířský meč či královská koruna. Již od dětství nasával vůni pasířského řemesla a tato vůně se mu stala osudnou.

Jan Čermák následoval kroky svého otce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jan Čermák následoval kroky svého otce

Umělecké pasířství je královnou uměleckého zpracování kovů. Z mnoha oborů, jako je např. kovářství, zámečnictví, kovotlačitelství či soustružení, si vzalo určité prvky, které zakomponovalo do svého oboru. Pasíř vyrábí svá díla převážně z barevných kovů např. mosazi, mědi nebo tombaku. Ještě dnes přinášejí často lidé do dílny pana Honzy mosazné lustry, které byly vyrobeny před sto lety. On je opraví - včetně nové elektriky i povrchové úpravy - vdechne tak těmto věcem naprosto nový život.

Pasířské řemeslo vyžaduje obrovské soustředění a perfekcionalismus, který ctí každý pasíř, dělá je tím zcela jedinečnými. Veškeré výrobky pana Honzy spatří světlo světa v jeho pasířské dílně. Ve chvíli, kdy se pouští do své milované práce a rozhodne se vyrobit např. krásnou lucernu, vedou jeho první kroky nejprve k výkresu, který si pečlivě prostuduje.

Honzova práce počíná pečlivým prostudováním výkresu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Honzova práce počíná pečlivým prostudováním výkresu

Nejdříve se vyrábí základní rám svítidla. Ten se skládá ze dvou dílů vyrobených z plechu. Potřebný plech se tedy musí nejprve nastříhat a ohnout do požadovaného tvaru. Následně se na signovacím stroji signují veškeré ozdobné drážky a rýhy.

Ozdobné drážky a rýhy se signují na signovacím stroji
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ozdobné drážky a rýhy se signují na signovacím stroji

Základní rámy se spojí se sloupky, které se vyrábí naprosto stejným způsobem jako rám svítidla. Rámy i sloupky se spojí cínem. V dalším kroku se vyrábí rameno lucerny. K výrobě pomáhají kovové přípravky. Jednotlivé díly se následně propojí v kompletní celek a ve chvíli, kdy je svítidlo složené, dochází ke kontrole výrobku s výkresem. Všechno musí sedět tak, jak má.

Nyní je na čase kompletně sestavené svítidlo rozebrat do posledního šroubku a jednotlivé komponenty se musí povrchově upravit. Existují dvě možnosti povrchových úprav. Buď docílíme leštění do vysokého lesku za pomoci hadrového kotouče a lešticí pasty, nebo se může povrch jednotlivých komponentů zpatinovat tak, aby vypadal jako starý. Povrch se dále musí vykartáčovat. Pokud má povrch vypadat opravdu historicky, musí se jednotlivé díly lucerny patinovat v chemické lázni. Ve chvíli, kdy jsou veškeré díly lucerny povrchově upraveny, dojde řada na složení svítidla, osazení elektrickými komponenty, otestuje se na testru a kompletní výrobek se může poslat do světa.

Jednotlivé komponenty se musí povrchově upravit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednotlivé komponenty se musí povrchově upravit

Budoucnost pasířského řemesla se zatím nevyvíjí příliš pozitivně, ale pan Honza věří, že se vše obrátí k lepšímu. Doufá, že se zájem o učební obory změní a řemeslo nezanikne. Bez řemeslných výrobků bychom na trhu nalezli pouze bezduché věci. A kdo z nás by se chtěl dobrovolně obklopovat věcmi, které na nás nepůsobí žádnou energií. Do budoucna má Jan Čermák v plánu výrobu moderních mosazných svítidel a pevně doufá v uplatnění i za hranicemi České republiky.

Zdroj informací: pořad Řemeslo nenahradíš

Zde se podívejte na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 12. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

18. díl, série 3 - Jan Čermák - Pasíř

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jan Čermák zdědil talent i pasířství po svém otci, který patřil ke špičce ve svém oboru. Jejich pasířství v centru Prahy existuje již desítky let. A přestože je pasířské řemeslo méně známé, jeho výrobky si člověk jen tak nesplete. Pokud spatříte lustr, kl