reklama

Tady se budete rádi dívat, jak vám ubíhá čas

Máte doma staré hodiny, a ty mají své kouzlo. Zasloužily by si renovaci? Láďa se vydal ke kutilovi, který jim umí dát nový kabát. A vy se do toho můžete pustit také. Popraskaný či zašlý povrch nahradí nové dřevo s vámi zvolenou povrchovou úpravou. Čas pak budete sledovat vždy s radostí.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zrenovujte staré hodiny, dejte jim moderní kabátek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na renovaci hodin budete potřebovat:

  • hodiny staré
  • dřevěná prkna
  • nářadí a spojovací materiál
  • vosk nebo lazuru na povrchovou úpravu

Ze starého korpusu odmontujte hodinový ciferník. Buďte opatrní, ať ho nerozbijete. Vezměte širší fošnu, na kterou se vejde ciferník. Přiložte na ni sklo z hodin zhruba doprostřed. Můžete vybrat i takové místo, které na fošně není hezké, třeba se sukem. Následným vyříznutím se ho zbavíte. Úhelníkem si kolem nakresleného kola vyznačte čtverec. Kruh na prkně vyfrézujte. Prkno si upevněte. Uvnitř kruhu vyvrtejte otvor a nasaďte do něj přímočarou pilu. Tou kolo vyřízněte. Pak můžete vyříznout celý čtverec.

Obkreslete tvar a velikost ciferníku na fošnu
Obkreslete tvar a velikost ciferníku na fošnu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyřízněte otvor na ciferník a začistěte jej
Vyřízněte otvor na ciferník a začistěte jej (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Povrch i hrany obruste. Vezměte si na pomoc brusku i smirkový papír na vnitřek kruhu. Pak už můžete vsadit sklo a přišroubovat ciferník. Z dalších prken si vytvořte konstrukci. Budou to dvě stejná prkna na boky hodin, další dvě stejně velká na podstavu a stříšku a pak ještě jedno, které bude umístěné těsně pod čtvercem s hodinami. Bude hodiny rámovat. Spojte prkna dohromady pomocí vrutů. 

Konstrukci spojte pomocí vrutů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Konstrukci spojte pomocí vrutů

Dřevo můžete ošetřit podle svého uvážení – určitě povrch nejprve obruste a očistěte, následně je vhodná lazura i vosk, přírodní i barevné varianty možné. Dodají dřevu odstín, který potřebujete.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Vyrobte si stylové hodiny z kuchyňského prkénka:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.