reklama

Kutilská přípravka: Jak zkrotit přímočarou pilu

Stejně jako okružní pila, také přímočará pila najde využití v každé kutilské dílně. Jde o univerzální stroj, kterým můžete vyřezávat křivky, kruhy, ale i čáry rovné jako podél pravítka. Využívá se k dělení masivního dřeva, překližek a v omezené míře i lamina a kovu.  Na rozdíl od maflu je lehčí a dostanete se s ní do méně přístupných míst. Pokud se začtete dál, zjistíte, kterak správně přímočarou pilu používat i jaké pilové listy můžete využít.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Použití přímočaré pily je zcela univerzální (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Používání přímočaré pily je vcelku snadnou záležitostí. Přímočaré pily můžeme rozdělit na dva typy, a to podle způsobu provedení – takzvané žehličky, které mají rukojeť přes celou délku stroje nebo pily s horním držením – ty mají krátkou rukojeť. Obě se mohou používat na totéž, obecně ale platí, že žehlička je lepší pro ty, kteří častěji řežou rovné přímky, zatímco druhé provedení se ergonomicky více hodí pro tvarově náročné řezy.

Rozdíl je samozřejmě i ve výkonu motoru, s čímž souvisí maximální tloušťka materiálu, který můžete přeříznout. Nejlepší pily umí prořezat 140 mm dřeva a 10 mm hliníku. Průměr je kolem 80 mm na dřevo, což pro běžné použití bohatě stačí. Dobré je, pokud má pila regulaci rychlosti otáček. Zvolit si můžete optimální počet podle toho, jaký materiál řežete.

Přímočarou pilu můžete použít nejen na dřevo, ale také ocel a hliník

Jak už bylo naznačeno, "přímočarkou" nemusíte řezat jen dřevo. Použít ji můžete i k dělení neželezných kovů, jako je například hliník. V omezené míře se dá použít také na ocel, dobře se osvědčila například při dělení plechů. Řezat můžete také materiály z umělé hmoty.

Pilu držte oběma rukama
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pilu držte oběma rukama

Jak s přímočarkou pracovat a k čemu je předkmit

Pilový plátek se upíná do hřídele pily pomocí imbusového klíče. Vždycky pamatujte na to, aby byl stroj vytažený z elektrické zásuvky. Modernější pily nabízí beznástrojové upnutí i uvolnění plátku. Pozor, list bývá po řezu horký, nechytejte na něj holými prsty.

Předkmit se nastavuje v několika stupních – jde o funkci, která zajišťuje rychlejší řez. Pilový plátek při něm opisuje elipsovitý pohyb. Pro čistší řezy nebo řezy v oceli je lepší předkmit vypnout.

Stejně jako u ostatních pil i tady platí, že nejprve je potřeba, aby pracovní nástroj dosáhl pracovních otáček. Až potom můžete přiložit stroj k materiálu a řezat. U dřeva si nastavte nejvyšší předkmit pily, budete řezat rychleji. Na pilu netlačte a nechte ji klouzat po materiálu jemným tlakem. Pokud chcete provést rovný řez, je lepší použít vodítko – a to buď to, které bývá přibalené k pile, nebo například lištu ze dřeva. Před dořezáním materiálu si ho podržte rukou, aby se odřezaný kus nevyštípl.

Pro čistý řez použijte omezovač vytrhávání třísek. Jde o plastovou vložku, které se vkládá do pily v místě, kudy prochází pilový list. Funguje době, ale pozor – nedá se využití při řezu křivek. Vložka by se totiž poškodila.

Plastová vložka zajišťuje čistý řez, ale jen v případě, že řežete přímku
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Plastová vložka zajišťuje čistý řez, ale jen v případě, že řežete přímku

Výroba křivek

Výroba křivek jde s přímočarkou snadno. Ideálně se hodí pro oblé tvary v OSB deskách nebo překližkách a masivním dřevu do cca čtyř centimetrů. Nastavte si nejvyšší otáčky a sledujte pilou křivku nakreslenou na materiálu. Pozor – při řezání silnějšího materiálu může dojít v místech, kde je rádius křivky malý, k vypálení dřeva. Abyste tomu zabránili, snižte počet otáček. Ne moc, chce to trochu cviku.

POZOR! Při řezání křivek v tlustém masivu postupujte velmi opatrně. Zejména v místech, kde se řez stáčí, musíte počítat s ohybem listu pily. V důsledku toho nebude řez k povrchu materiálu zcela kolmý. A čím silnější materiál řežete, tím patrnější tato odchylka bude. Kompenzovat ji dokážou jen velmi drahé pily profesionálních výrobců.

Nejsnadněji se křivky řežou v tenčím materiálu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nejsnadněji se křivky řežou v tenčím materiálu

Řezání kovu

Řezání kovu se v principu nijak neliší od řezání dřeva. Použít ale musíte listy na kov. Při řezání dělejte často přestávky a list mažte olejem – jinak se rychle otupí. Důležité je nezapomenout na brýle – špony z oceli vám mohou poškodit zrak.

Řezání pod úhlem

Většina pil umožňuje nastavit také úhel řezu. Funkci využijete tam, kde potřebujete provést rohové spojení dvou desek, a nechcete je spojovat „natupo“. Základna pily se povolí klíčem nebo páčkou a vyhne se do požadovaného úhlu.

S přímočarkou můžete řezat i pod úhlem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
S přímočarkou můžete řezat i pod úhlem

Jaký zvolit list?

Univerzálnost přímočaré pily nejlépe pochopíte na výčtu listů, které do ní můžete upnout. Množství je totiž nepřeberné. Vybrat si můžete listy na řezání masivu, na kombinaci masivu s hřebíky, dále listy na překližku (mají více zubů) nebo listy na rychlý řez. Další nástroje slouží na ocelové plechy, jiné na hliník. Dělit můžete i plast, plexisklo, sádrokarton, polystyren, kůži, koberce apod.

Plátky na řezání různého druhu dřeva
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Plátky na řezání různého druhu dřeva

Pozor si dávejte jen na tvar upnutí pilového plátku – ten se může u některých výrobců lišit. Kompatibilní stroje jsou obvykle vyznačeny na obalu od plátků pily.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 27. 12. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč