reklama

Nátěr fasády s rozmyslem a podle předpisu

Nejdůležitější při natírání fasády je správná příprava podkladu, jakož i výběr vhodné fasádní barvy. Barvu vybírejte opravdu pečlivě, aby váš dům ve finále nevypadal jako papoušek ara a nehýřil jásavými barvami na pět kilometrů. A víte, jak správně postupovat při natahování nebo natírání fasády?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při nátěru fasády dodržujte postupy (https://cz.depositphotos.com))

Fasáda a nový nátěr

Existují různé fasádní nátěry s různými vlastnostmi a možnostmi využití. Disperzní silikátové barvy jsou vhodné speciálně pro minerální podklady, jako např. vápenné a cementové omítky, cihly a vápenatý pískovec. Nabízí mimo jiné přirozenou ochranu proti řasám s houbám a propůjčují zdivu vyšší prodyšnost.

Disperzní fasádní barvy mají dobrou přilnavost a širokou škálu využití. Kromě minerálních podkladů lze jimi natřít také všechny přilnavé, tzn. dobře únosné staré nátěry. Nabízí vyšší čistící schopnosti a v závislosti na produktu navíc také různé speciální vlastnosti, jako je např. odperlovací efekt nebo ochrana proti povětrnosti. Při výběru dbejte na to, abyste zvolili správný výrobek pro váš podklad. U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracovaní.

Kvalitní příprava podkladu včetně lešení je velice důležitá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvalitní příprava podkladu včetně lešení je velice důležitá

Ověření stavu podkladu

Otěr: přejeďte rukou po povrchu fasády. Pokud se povrch otírá nebo bude vaše ruka bílá, popřípadě barevná, je nutný podkladový nátěr.

Únosnost: zkontrolujte svou fasádu také poklepem, abyste odhalili případně uvolněnou omítku. Kontrola únosnosti starého nátěru se nejsnáze provede lepicí páskou. Přitiskněte ji pevně na fasádu a prudce ji strhněte. Pokud zůstanou na pásce nalepené zbytky barvy, není podklad pro nátěr dostatečně únosný. Všechny volné částice musí být beze zbytku odstraněny a musí být proveden nový nátěr.

Vápenná barva: vápenné barvy nejsou vhodným podkladem pro nové nátěry disperzní barvou. Musí být zcela odstraněny nebo natřeny opět vápennými barvami.

Test: pokud dáte na fasádu trochu octa a vytvoří-li se drobné bublinky, pak se jedná o vápennou barvu. Špalíkem z měkkého dřeva můžete vyzkoušet únosnost barvy. Pokud zůstanou na povrchu třísky, je pro nátěr dostatečně únosný.

Pokud máte pochybnosti o svém umu, svěřte nátěr fasády odborníkům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud máte pochybnosti o svém umu, svěřte nátěr fasády odborníkům

Příprava podkladu

Podklad: podklad musí být pevný, čistý, suchý a zbaven všech případných nečistot. Podle výsledku stavu podkladu proveďte potřebné přípravné práce.

Znečištění: nečistoty na fasádě musí být před novým nátěrem kompletně odstraněny pomocí kartáče a vody. Pro velké plochy je vhodný vysokotlaký čistič. Dbejte prosím na platné ekologické předpisy a pracujte opatrně, abyste nepoškodili povrch. Řasy a houby musí být odstraněny a příčiny jejich výskytu také odstraněny.

Trhliny a díry: malé trhliny, díry a spáry musí být před malováním vytmeleny vhodnou vyrovnávací hmotou na trhliny. Výběr produktu závisí na druhu omítky, jejich zrnitosti a míře poškození.

Detaily na fasádě domu jsou také velmi důležité
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Detaily na fasádě domu jsou také velmi důležité

Nátěr fasády

Nasákavost: přitiskněte mokrou houbu na fasádu. Pokud se voda rychle vsákne nebo se podklad zbarví tmavě, je nutný podkladový nátěr. Zdi, které nemají povrchovou úpravu, musí být vždy opatřeny penetrační vrstvou nátěru, aby došlo k úpravě nasákavosti a zpevnění podkladu.

Příprava nátěru: okenní rámy a přilehlé součásti, které nemají být natřeny, olepte lepicí páskou nebo folií. Pokud by byl nutný nátěr základní barvou, dbejte na to, aby byla vyrobena na správné bázi - pro disperzní silikátové barvy nebo disperzní fasádní barvy existují různé produkty.

Vytvoření nátěru: první a finální nátěr provádějte stejnou fasádní barvou. Pro snadnější zpracování lze základní nátěr zředit max. 10% vody. Finální nátěr naneste neředěný. Dbejte na příslušné pokyny ke zpracování vašeho vybraného výrobku. Natřete jednu stranu domu po druhé.

Nátěr: nejdříve naneste barvu štětcem kolem oken, zárubní a přípojek. Pak natírejte fasádu zleva nahoře směrem doprava dolu - za mokra, v jednom nátěru, aby vznikl rovnoměrný nátěr.

Při natírání pracujte křížem: nejdříve natřete válečkem 2 - 3 pruhy od shora dolu. Poté barvu rozetřete napříč a nakonec shora dolu válečkem přetřete.

Nově natřená fasáda změní váš dům, vybírejte proto barvu opravdu pečlivě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nově natřená fasáda změní váš dům, vybírejte proto barvu opravdu pečlivě

Co budete potřebovat:

  • fasádní barva
  • penetrační nátěr
  • tmelící hmota na trhliny
  • plochý štětec
  • fasádní váleček, polstrovaný a s dlouhým vlasem
  • dřevěné míchadlo
  • teleskopická tyč
  • stírací mřížka
  • štětec
  • žebřík/lešení
  • lepicí páska
  • krycí folie
  • houba
  • řezací nůž
  • malířská špachtle
  • kladivo
  • vysokotlaký čistič
  • čistící/drátěný kartáč

Tip: nátěr neprovádějte na přímém a prudkém slunci. Teplo zkracuje dobu schnutí, což může mít za následek vznik nerovnoměrného nátěru.

Zdroj informací: autor

Podívejte se, jak vybrat tu pravou fasádu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 12. 2021, Autor: Jaroslav Celba (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Celba