reklama

Máte starý dům a chcete ušetřit za energie? Dejte dohromady kotel a čerpadlo

Dobře zvolenou kombinací ohřevu vody v rodinném domě můžete ušetřit. Především pro starší rodinné domky se hodí kombinace hybridního tepleného čerpadla a stávajícího plynového kotle. Systém se dá zapojit tak, že funguje zcela automaticky. Stačí si jen na termostatu nastavit zvolenou teplotu a automatika udělá zbytek za vás.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Možnosti ohřevu vody jsou různé. Efektivní je kombinovat tepelné čerpadlo s plynovým kotlem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Víte, jaké máte možnosti ohřevu vody? Pojďme se na to podívat. Starší rodinné domy většinou spoléhají na vytápění klasickými radiátory. Realizace podlahového vytápění je totiž relativně nákladná a zdlouhavá. Právě kvůli tomu se jako nejvhodnější řešení přípravy teplé vody hodí kombinace tepelného čerpadla a stávajícího plynového kotle.

Čerpadlo optimálně funguje k ohřevu vody do zhruba 60 °C, u kondenzačního plynového kotle leží optimální hodnota kolem 80 °C. Propojením těchto dvou systémů získáte řešení, které se bude navzájem vhodně doplňovat. A nemusíte ho využít jen pro topení, ale také pro přípravu teplé vody na mytí.

Základem je vybrat dobrou a zkušenou firmu, která vzájemnou kooperaci plynového kotle a tepelného čerpadla zajistí. V praxi se nejčastěji používá tepelné čerpadlo systému vzduch – voda. To znamená, že se teplo čerpá ze vzduchu a následně se předává do otopného systému. Zařízení dokáže efektivně fungovat i v mrazivých teplotách.

Hybridní systém můžete zprovoznit také v kombinaci se stávajícím plynovým kotlem – nový tedy kupovat nemusíte. Pokud byste se k jeho pořízení přesto rozhodli, získáte výhodu v lepší optimalizaci kotle. Řídící automatika totiž s moderními otopnými systémy spolupracuje efektivněji.

Přepínání mezi čerpadlem a plynovým kotlem probíhá zcela automaticky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přepínání mezi čerpadlem a plynovým kotlem probíhá zcela automaticky

Je to snadné

Ačkoli se celý systém může jevit jako složitý a těžkopádný, ve skutečnosti funguje výborně a spolehlivě. Uživatelé rodinného domu se nemusí obávat, že by museli cokoli složitě nastavovat nebo přepínat. Řízení probíhá zcela automaticky podle předem nastavených parametrů. Pro obyvatele domu stačí jednoduše nastavit vhodnou teplotu na pokojovém termostatu, o zbytek se postarají čidla a servomotory.

A co víc, systém se dá sledovat a ovládat také z mobilního telefonu, a to prostřednictvím bezplatné aplikace. Kdo chce, může topení řídit také prostřednictvím počítače nebo tabletu – jedinou podmínkou je připojení zařízení k internetu.

Technikům se podařil vyřešit také hluk tepleného čerpadla, které je mimořádně tiché, a navíc se dá přepnout i do nočního bezhlučného režimu – to pro případ, že byste si čerpadlo umístili přímo před okna ložnice.

Systém můžete nastavovat přes mobil
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Systém můžete nastavovat přes mobil

Nebojte se údržby

Stejně snadná je také údržba celého systému. V případě plynového kotle probíhá obvyklou a povinnou servisní prohlídkou, při které se kontroluje těsnost systému, funkčnost jednotlivých komponent a čistota kotle – především jeho výměník je potřeba udržovat v čistotě, aby byl provoz kolte ekonomický a hospodárný.

Podobně jednoduchá je také údržba tepleného čerpadla – u něj se rovněž kontroluje těsnost spojů, důležité je udržovat venkovní jednotku čerpadla v čistotě. Ventilátory mohou zachytávat prach a další nečistoty z ovzduší, což snižuje efektivitu systému a také jeho životnost.

Ventilátor tepelného čerpadla udržujte v čistotě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ventilátor tepelného čerpadla udržujte v čistotě

Nimbus mezi tepelnými čerpadly

Mezi technicky nejvyspělejší hybridní čerpadla patří model Nimbus M Hybrid Universal. Je totiž přímo určen pro kombinaci čerpadla s plynovým kotlem, obsluhovat dokáže několik topných okruhů a dá se k němu připojit i systém k přípravě teplé vody na mytí. Na rozdíl o jiných výrobků umí nejen topit, ale také chladit, což využijete při parných letních dnech. Bez dodatkového zdroje dokáže vytopit váš dům i při -20 °C. Automatika hlídá přepínání mezi čerpadlem a plynovým kotlem nejen na základě efektivnosti jednotlivých okruhů, ale také s ohledem na zadané ceny elektřiny a plynu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 19. 12. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč