reklama

Jestliže již klika neplní správně svou funkci, musíme ji vyměnit

Někdy je nutné vyměnit vadnou kliku dveří, když neplní řádně svoji funkci, je totiž společně s kováním nedílnou a velice důležitou součástí každých vchodových dveří. Její výměna není nic složitého, ale není radno to odkládat. V případě, kdy zjistíte, že vaše klika již neplní svou funkci a není klikou pro vaše obydlí, neotálejte a pusťte se do její výměny. Zvládne to opravdu každý.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kliku u vchodových dveří zvládne vyměnit úplně každý (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výměna kliky vchodových dveří

Bojíte se, že nezvládnete vyměnit kliku u vchodových dveří? Žádný strach. Jedná se o velice jednoduchý úkon, kvůli kterému v žádném případě není potřeba volat řemeslníka.

Každý šikovný muž či žena si s touto maličkostí hravě poradí během chviličky. Na vchodové dveře se nejvíc hodí štítové kování a při jeho výběru je velice důležité znát potřebnou rozteč. Jedná se vlastně o vzdálenost mezi dvěma osami. Kolem první osy se otáčí klika a kolem druhé se otáčí klíč. Dále je důležité vědět, jaký typ zámku máme. Nové kování se vždy prodává jako kompletní sada, která obsahuje všechny potřebné díly včetně šroubů a červíků.

Kování se vždy prodává jako kompletní sada
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kování se vždy prodává jako kompletní sada

Nejprve se musíme zbavit starého kování. Za pomoci imbusového klíče sundáme starou kliku. Každá klika je k propojovacímu čtyřhranu připevněna tzv. červíkem. Povolíme tedy oba červíky a opatrně sundáme staré kliky. Šroubovákem pak odšroubujeme staré štítky po obou stranách dveří. Připevníme nové štítky. Abychom se zbytečně nevysilovali, použijeme pro zajištění šroubů aku šroubovák.

K sundání staré kliky nám pomůže imbus
K sundání staré kliky nám pomůže imbus (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na vchodové dveře přišroubujeme nové štítky
Na vchodové dveře přišroubujeme nové štítky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní si nachystáme první kliku, kterou nasuneme na propojovací čtyřhran a zajistíme červíkem. Kliku společně s propojovacím čtyřhranem vložíme do štítku, a to v místě, kde se nachází prostor pro kliku. Každé balení nového kování obsahuje také dva kroužky. Jedná se o malého pomocníka, který patří do prostoru mezi štítek a kliku. Na každé straně dveří je samozřejmě jeden kroužek, který svou přítomností pomáhá hladké funkci - klika nikde nedrhne.

Nezapomeňte na kovové kroužky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nezapomeňte na kovové kroužky

Nasadíme tedy první kliku do dveří a zkontrolujeme délku propojovacího čtyřhranu, který vyčnívá na druhé straně dveří. Musí být tak dlouhý, aby se mohla bezpečně uchytit i druhá klika. Pokud tomu tak není, uvolníme červík na první klice, jemně ji posuneme a ve chvíli, kdy máme po obou stranách dveří správnou délku čtyřhranu, zajistíme opět první kliku červíkem. Nyní už jen stačí nasadit i druhou kliku, kterou opět pečlivě zajistíme červíkem.

Kliku máme vyměněnou a můžeme se těšit mnoha rokům její perfektní služby.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

Zde se podívejte, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 12. 2021, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová