reklama

Máte správně nastavené topení na zimu? Nejvyšší čas zkontrolovat kotel i všechny radiátory před prvními mrazy

Pokud jste před sezonou správně připravili topení na zimu, máte to v suchu a teple. Pravděpodobně už topíte naplno - větších potíží vašich radiátorů jste si už dříve všimli a napravili je. Nepodceňujte ale i menší nesrovnalosti v topném systému nebo výkyvy topení jednotlivých radiátorů. Také kotel a komín je potřeba udržovat v kondici, pravidelně kontrolovat a čistit. Správné nastavení je pak už jen třešničkou na dortu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správně připravený radiátor na zimu vám poskytne nejlepší tepelný komfort (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Topná sezona je v plném proudu, ale radiátory je samozřejmě nejlepší připravit na zimu už v předstihu. Pokud jste to letos zanedbali, napravte to ještě dnes. Překontrolujte kotel a všechny radiátory. Ve vlastním domě máte vše přístupné, v bytovém domě máte přístup k radiátorům ve svém bytě a některým částem topného systému ve společných prostorách. Zbylou část by měla kontrolovat správa domu, případně pověřená osoba. Příprava topení na zimu začíná vizuální kontrolou a následnými opravami či nápravami, které se rozhodně nehodí podceňovat nebo odkládat. S nástupem prvních mrazů to pak oceníte.

Příprava topení na zimu začíná u kotle

Kontrola kotle by měla probíhat každý rok, a to ještě před zahájením topné sezony. Pokud jste na to zapomněli, tak to rychle napravte. V činžovním domě by měl být pověřený správce, který za to také zodpovídá. Ve vlastním domě můžete kotel kontrolovat pravidelně podle potřeby, případně se obrátit na odborníka a požádat ho o revizi. Taková revize podléhá zákonné pravidelné kontrole, ale není na škodu raději kontrolovat častěji a vždy správně nastavit celý systém. Pokud topíte na tuhá paliva, je to o důvod navíc - zejména s ohledem na bezpečnost.

S tím souvisí i kontrola komína. Zanesený komín bývá i příčinou požáru, kdy se v komínovém systému může vznítit nános zbytků tuhých spalin. Teplota ohně při takovém požáru může dosáhnout až 1200 °C a poškodit střechu i dům. Kvalifikovaný kominík vám komínový systém překontroluje a podle potřeby vyčistí. Může hned odhalit i skrytá poškození a navrhnout nutné opravy. Čistý komín vám navíc zabezpečí správné fungování celého topného systému.

Kominík vám zkontroluje a vyčistí komín a přinese štěstí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kominík vám zkontroluje a vyčistí komín a přinese štěstí

Odvzdušnění radiátorů je základ

Odvzdušnění radiátoru není nic složitého a můžete to zvládnout sami. Mělo by se provádět jak před zahájením topné sezóny, tak v průběhu. Kdy je to potřebné, zjistíte snadno, buď slyšíte z radiátoru nebo trubek typické ťukání a pukání, nebo je teplota tělesa na různých místech jiná. Pokud si nejste jistí, nebo máte celý systém starší, zavolejte odborníka, instalatéra či topenáře. Často tuto službu nabízí i tzv. hodinový manžel, což je šikovný kutil všeho druhu. Doporučuje se začít u nejníže položeného topení a postupovat nahoru, resp. u tělesa nejdále umístěného od kotle. U jednopodlažních budov je to obyčejně radiátor v koupelně, ale nemusí to být váš případ. Odvzdušnění se dělá pomocí odvzdušňovacího ventilu, který by měl být k dispozici u každého otopného tělesa.

Jak odvzdušnit radiátor

Připravte si misku nebo hrnec, hadr a klíč k odvzdušňovacímu ventilu. Pokud ho doma nemáte, koupíte ho běžně v železářství nebo v prodejnách se zbožím pro topenáře.

Radiátor snadno odvzdušníte pomocí speciálního klíče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Radiátor snadno odvzdušníte pomocí speciálního klíče

Umístěte hadr pod radiátor v místě ventilku, aby se na něj mohla zachytávat kapající voda. Můžete také hadr omotat přímo kolem ventilu. Nasaďte klíč a podržte připravenou nádobu pod ventilem, abyste zachytili případnou prskající vodu, ke konci už bude voda mírně kapat. Pomocí klíče pomalu ventil uvolněte, ale ne úplně, jen aby mohl unikat přebytečný vzduch. Většinou stačí opravdu pootočit mírně (půl otáčky), než uslyšíte syčení.

UPOZORNĚNÍ: Unikající vzduch může být hodně horký, udržujte bezpečnou vzdálenost. Můžete před prací stáhnout teplotu tělesa pomocí regulační hlavice, ale i tak počítejte raději s vyšší teplotou vzduchu i následných kapek vody.

Syčení postupně utichne a nakonec se zastaví úplně, pak začne unikat voda. V této chvíli máte radiátor odvzdušněný. Uvolnili jste zbytečný vzduch, který bránil správné cirkulaci vody v tělese topení, a můžete ventil uzavřít.

Radiátor snadno odvzdušníte pomocí speciálního klíče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Radiátor snadno odvzdušníte pomocí speciálního klíče

Nyní můžete vše nastavit, jak potřebujete zpátky. Teplotu radiátoru vraťte pomocí ventilu na požadovaný stupeň, případně zapněte oběhové čerpadlo, pokud jste ho předtím vypli. Zkontrolujte, zda je vše v pořádku a radiátory topí správně. Může se stát, že jedno odvzdušnění nebude stačit, bude potřeba provést uvolnění vzduchu několikrát. Odvzdušnění radiátorů je možné (často i běžné) provádět několikrát za sezonu. Vůbec se toho nebojte, zabezpečíte si tak příjemné a klidné teplo domova.

Pokud ventil na odvzdušnění nenajdete, což může být případ starých těles a starých činžovních domů, tak se odvzdušnění provádí v nejvyšších patrech. Požádejte podle potřeby sousedy, co v těchto bytech bydlí, nebo k bytům mají přístup, aby provedli odvzdušnění, případně se obraťte se žádostí na správce vašeho domu.

Odstranění špíny a prachu umí zázraky

Zní to banálně, ale vrstva špíny a prachu může také způsobit špatné fungování vašich radiátorů. Jednak je to nezdravé a neestetické, takže byste v rámci vánočního či novoročního úklidu neměli zapomínat ani na čištění radiátorů. Vrstva prachu může ale dokonce snižovat celkovou účinnost topení. Větší vrstva prachu totiž zbytečně pohlcuje teplo. Odstraněním prachové vrstvy zlepšíte přenos tepla, proudění teplého vzduchu a také zvednete kvalitu vzduchu v místnosti.

Jednoduchý moderní radiátor se čistí velmi snadno
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednoduchý moderní radiátor se čistí velmi snadno

Čím čistit radiátory

Záleží, jaký typ radiátoru máte. Staré žebrové radiátory šikovně vyčistíte štětkami na čištění lahví. Dalším šikovným trikem je vlhký hadr namotaný na vařečce. Se základním úklidem vám pomůže tenká násada vysavače, kterou používáte na špatně přístupná místa a rohy. Čištění a mytí radiátoru by mělo probíhat pravidelně - stejně jako pravidelný úklid bytu.

Poškozený radiátor odstavte a co nejdříve vyměňte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poškozený radiátor odstavte a co nejdříve vyměňte

Ploché radiátory s mřížkou se nahoře čistí hůře, budete potřebovat kartáč s delší rukojetí. Na trhu jsou tyto speciální čisticí pomocníci k dispozici a malá investice se vám určitě vyplatí. Pak už jenom jednoduše sundejte horní mřížku, vyčistěte radiátor uvnitř, vysajte napadené zbytky pod ním a máte uklizeno. Při pravidelném čištění vám často stačí profouknout prostor mezi žebry pomocí fénu a sfouknout tak lehkou vrstvu prachu dřív, než se pořádně usadí a nalepí na radiátor.

Někdy je nutná výměna

Pokud najdete prasklá či zrezivělá místa, je nutná oprava, případně výměna celého tělesa. Udělejte tak co nejdříve. U samostatného bydlení nemusíte řešit sousedy a opravu si přizpůsobíte. V bytovém domě, kde je celý topný systém společný, budete muset nahlásit problém správci, informovat sousedy a domluvit se na termínu opravy. Bude totiž nutné topení vypnout a vypustit vodu, aby bylo možné opravu, resp. výměnu provést. V případě, že to nebude možné hned, poškozený radiátor vypněte a do konce topné sezóny raději nepoužívejte. Využijte pro topení v dané místnosti prozatím externí topení, například elektrický přenosný radiátor s termostatem nebo elektrický ohřívač vzduchu s ventilátorem.

Zdroj informací: www.fachmani.cz

Publikováno: 9. 12. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná