reklama

Aby každý rok mohly dělat radost, uložte je bezpečně a přehledně!

Vánoční ozdoby často dědíme z generace na generaci. Ty, které jsou velmi náchylné k rozbití, musíme uložit maximálně bezpečně a přehledně. Poradíme, jak si vyrobit praktické úložiště. Doma vyrobená dřevěná krabice má tři oddělené šuplíky a je opatřena kolečky pro snadnou manipulaci.

Uložte přehledně a bezpečně vánoční ozdoby do vlastnoručně vyrobených boxů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

K výrobě úložné krabice na vánoční ozdoby budete potřebovat:

 • truhlářskou překližku
 • sololitovou desku
 • karton
 • popruh
 • čtyři kolečka
 • tři panty
 • šrouby a podložky
 • nastřelovací hřebíky
 • disperzní lepidlo
 • smirkový papír

Nezbytní budou také tito pomocníci:

 • okružní pila
 • vodící lišta
 • kompresor
 • pneumatická sponkovačka
 • aku šroubovák
 • pravítko
 • nůžky

Nejprve je nutné si rozměřit potřebné díly truhly, která bude mít půdorys čtverce o rozměrech 45x45 cm, stěny na výšku budou mít 35 cm. Tyto rozměry si narýsujeme na připravenou truhlářskou překližku. Stejně tak si rozkreslíme na sololitovou desku tři úložné boxy, které budou mít rozměry 39x39 cm.

Nesmíme zapomenout na boční strany boxů, jejichž jejich výška bude 10 cm. Narýsujeme si je také na překližku. 

Výroba vnitřních boxů

Na jeden box budeme potřebovat čtyři boční strany, které vyřízneme z překližky pomocí okružní pily a vodící lišty. Dno šuplíku vyřízneme ze sololitové desky. Všechny hrany začistíme pomocí smirkového papíru. Poté na okružní pile nastavíme prořez a u všech vnitřních stran šuplíku nařízneme drážky. Tři strany šuplíku spojíme k sobě pomocí disperzního lepidla a sponkovačkou, spoje opatříme hřebíky.

Okružní pilou vyřízneme drážky na vnitřních stranách šuplíku
Okružní pilou vyřízneme drážky na vnitřních stranách šuplíku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do připravených drážek vsuneme vyříznutou sololitovou desku jako dno. Lepidlem a hřebíky připevníme čtvrtou - boční desku šuplíku.

Do drážek vsuneme vyříznutou sololitovou desku
Do drážek vsuneme vyříznutou sololitovou desku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Úchyty k šuplíkům si nejprve ustřihneme z popruhu nůžkami v požadované délce (budeme potřebovat 7 dílů) a všechny konce zatavíme z obou stran nad plamenem, aby se netřepily. Takto připravené úchyty přišroubujeme na vnitřní strany šuplíku pomocí aku šroubováku a šroubů s podložkou. Stejně budeme postupovat i u dalších dvou boxů.

K boxu vyrobte úchyty
K boxu vyrobte úchyty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba truhly

Na výrobu truhly si vyřežeme jednotlivé díly z překližky: čtyři boční strany, dno a víko pomocí okružní pily a vodící lišty. Všechny hrany začistíme smirkovým papírem. Ke spodní straně lepidlem a nastřelovacími hřebíky připevníme dno truhly. Na vrchní víko našroubujeme na jedné straně tři panty - dva na kraj a jeden na střed. Poslouží ke snadnému otevření truhly.

Na horní víko našroubujme panty
Na horní víko našroubujme panty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na druhou stranu proti pantům (na zadní stranu truhly a víko) našroubujeme zbylý popruh, který bude sloužit jako pojistka při otevření víka.

Popruh našroubovaný na víku funguje jako pojistka
Popruh našroubovaný na víku funguje jako pojistka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na spodní - vnější stranu truhly připevníme kolečka, která nám budou sloužit ke snadné manipulaci.  Ideální umístění je v každém rohu, abychom zajistili rovnoměrné rozložení váhy truhly.

Spodní strana truhly opatřená kolečky
Spodní strana truhly opatřená kolečky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vnitřky boxů rozdělíme pomocí kartonu, který nám rozdělí boxy na menší úložné prostory. Budou zároveň sloužit jako opora pro jednotlivé ozdoby. K rozdělení boxů na jednotlivé přihrádky použijeme karton, který si nařežeme na potřebné pruhy a vložíme do šuplíků.

Do boxů si nařežeme pruhy z kartonů
Do boxů si nařežeme pruhy z kartonů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do takto připravených šuplíků uložíme jednotlivé ozdoby. Boxy za pomoci úchytů narovnáme na sebe do truhly, kterou umístíme na zvolené místo. Pomocí koleček se nám s ní bude dobře manipulovat. S takto pečlivě uklizenými ozdobami se můžeme těšit na další Vánoce. 

Tip:

Jednotlivé boxy lze na závěr barevně odlišit, například podle různých barev nebo druhů ozdob. Povrch truhly můžeme nabarvit nebo opatřit esteticky vhodným materiálem do našeho interiéru. Vznikne tak designový kousek. Vnitřek truhly může být i bez boxů a rozdělovačů, pokud ozdoby uložíme v originálních papírových krabicích.

Zdroj informací: pořad stačí Stačí začít

Zde se podívejte na video z výroby:

Publikováno: 11. 12. 2021, Autor: Šárka Miškovská , Profil autora: Šárka Miškovská