reklama

Kutilská přípravka: Jak pracovat s úhlovou bruskou a kdy může být opravdu nebezpečná?

Práce s úhlovou bruskou vyvolává kontroverzní emoce – ten, kdo ji ovládl, řeší jediné: jak bez ní mohl žít? A kdo kolem flexy chodí s mrazením v zádech, patrně ještě nepochopil její výhody. Každopádně respekt před tímto nástrojem se hodí vždycky. Jinak je snadné přijít k úrazu. V textu se dozvíte, jak s bruskou bezpečně pracovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práce s úhlovou bruskou je snadná. Vždy ji držte oběma rukama a hlavu mějte mimo osu rotujícího kotouče (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pracovat s úhlovou bruskou, podle čeho vybírat?

Práce s úhlovou bruskou není těžká, záleží na tom, k čemu ji chcete používat. Jestli často opracováváte velké jekly, traverzy a řežete betonové překlady, určitě sáhněte po silném stroji s průměrem kotouče 230 mm. Ideálním univerzálem je bruska s průměrem kotouče 150 mm, k jemnější práci se hodí brusky s kotoučem 115 nebo 125 mm.

Některé flexy mají různé bezpečnostní funkce, dražší modely třeba regulaci otáček. TIP: Regulace se hodí, když brousíte nebo řežete plasty – třeba plastové potrubí ke kanalizaci. Nižší otáčky způsobí, že se plast nebude přehřívat a lepit na kotouč. Kromě klasických síťových brusek na 230 V jsou v nabídce i akumulátorové stroje. Jsou skvěle ovladatelné, ale baterka dlouhou a těžkou práci při řezání a broušení kovů „nedává“. Hodí se tak spíš na jemnější dořezávání a začišťování.

Každý kotouč má vyznačen celkový průměr, tloušťku a průměr otvoru, za který se uchycuje. Nechybí ani údaj o maximálních otáčkách
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Každý kotouč má vyznačen celkový průměr, tloušťku a průměr otvoru, za který se uchycuje. Nechybí ani údaj o maximálních otáčkách

Nastavení ochranného krytu

Ještě předtím, než začnete s flexou pracovat, musíte si ji nastavit. Připevněte šroubovací rukojeť – ta se obvykle montuje do závitů v těle převodovky. K dispozici máte tři polohy, a to levou, pravou a střední. Vyberte si tu, ve které se vám bude bruska dobře držet. Dalším krokem je nastavení ochranného krytu, který brání v odlétávání jisker proti obsluze stroje. U novějších brusek můžete kryt seřídit bez použití nástroje. Stačí uvolnit páčku a kryt natočit do takové polohy, aby vás chránil před jiskrami. Pokud flexa takovou páčku nemá, určitě bude mít šroub, jehož povolením dosáhnete téhož.

Jak uchytit řezný kotouč

Kotouč vybírejte podle materiálu, který budete řezat – litinu, ocel, nebo beton. Důležité je dodržet správný průměr kotouče. Jeho maximální otáčky (údaj je uveden na kotouči) porovnejte s otáčkami brusky. TIP: pro řezání slabších ocelových profilů volte menší tloušťku kotouče – řez bude čistější a rychlejší. Zkontrolujte, zda máte flexu vytaženou ze zásuvky – jde o důležité bezpečnostní upozornění.

Na těle převodovky naleznete aretační tlačítko – stiskněte ho a otáčejte hřídelí brusky tak dlouho, dokud neuslyšíte znatelné zacvaknutí, čímž dojde k zablokování hřídele. Tlačítko držte stále stisknuté a na hřídel nasaďte kotouč. Uchopte klíč dodávaný k brusce a ve směru hodinových ručiček (stále se stisknutým aretačním tlačítkem) kotouč pevně dotáhněte. Uvolněte aretační tlačítko a rukou prověřte, zda se kotouč volně otáčí. Pokud ano, máte hotovo.

Aretační tlačítko najdete ve vrchní části převodové skříně
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Aretační tlačítko najdete ve vrchní části převodové skříně

Uchycení brusného kotouče

Brusný kotouč od řezného poznáte snadno – brusný je daleko tlustší. Samotná technika upevňování do brusky je podobná, jako je ve výše uvedeném případě. Jen s jednou podstatnou výjimkou! Brusný kotouč není zcela plochý – jeho prostřední část je proti okrajům zapuštěná dovnitř a jeho tvar trochu připomíná misku. Na hřídel brusky nasaďte kotouč tak, aby „miska“ byla svým dnem upevněna na střed hřídele a okraje kotouče vystupovaly směrem ven.  

Brusný kotouč se uchycuje tak, aby miska kotouče směřovala k tělu stroje
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Brusný kotouč se uchycuje tak, aby miska kotouče směřovala k tělu stroje

Jdeme řezat a brousit

Práce s flexou je snadná, ale nástroj vyžaduje respekt a pozornost. Určitě si nasaďte ochranné brýle. Brusku zapněte a až se kotouč roztočí, začněte brousit nebo řezat. Místo řezu si označte, aby byl řez rovný. Vždycky držte brusku oběma rukama a pevně. Na brusku netlačte, silnější materiál budete muset brousit na několikrát.

Pracovní část řezného kotouče leží na jeho obvodě. Řežte takovým způsobem, aby hrana kotouče směřovala kolmo k obrobku. Vždycky pracujte tak, aby byl obrobek pod kotoučem, točící nástroj musí řezaný materiál jakoby tlačit směrem dolů, nikde ne opačně. Pro lepší pochopení je možné si kotouč rozdělit do kvadrantů, přičemž horní kvadrant nikdy nepoužívejte – hrozí extrémní riziko zpětného vrhu!!!

U brusného kotouče je situace trochu jednodušší – brusný kotouč nebrousí hranou, ale plochou částí pod vnějším obvodem nástroje. Je zde menší pravděpodobnost zpětného vrhu.

Úplně dole je brusný kotouč, pak diamantový kotouč na beton a nahoře řezný kotouč na ocel
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Úplně dole je brusný kotouč, pak diamantový kotouč na beton a nahoře řezný kotouč na ocel

Materiál mějte dobře upnutý. Opět POZOR na zpětný vrh. Dochází k němu i v situaci, kdy materiál sevře točící se kotouč. Následně dojde k nebezpečné reakci a nástroj se vymrští směrem k obsluze! Dobře si proto přečtěte návod ke stroji a přiložená bezpečnostní upozornění. Dalším důsledkem zpětného vrhu může být to, že se kotouč rozlomí nebo poškodí. Brusku okamžitě vypněte, kotouč vyhoďte a nasaďte nový. Videa s vysvětlením situací, kdy může dojít ke zpětnému vrhu, najdete na internetu. Tip: Někteří výrobci prodávají úhlové brusky, které následky zpětného vrhu eliminují – v okamžiku, kdy materiál točící se kotouč sevře, flexa se sama zastaví. 

Na čerstvě odřezaný nebo obroušený obrobek nesahejte rukou – je horký a jistě byste se spálili. Tip: Pokud chcete chladnutí urychlit, ponořte horkou část železa do kovového kbelíku se studenou vodou.

Kolik toho přeříznete?

Často se budoucí majitelé úhlových brusek pídí po údaji, jak široký obrobek s flexou přeříznou. Rozhodně nepočítejte s tím, že 230 mm kotouč prořeže rovnou polovinu, tedy 115 mm. Průměr řezného výkonu snižuje převodová skříň, a to až o několik cm. Správný údaj najdete v návodu stroje nebo tak, že si ho s nasazeným kotoučem a metrem v ruce jednoduše změříte.

Můžete brousit i dřevo

K úhlovým bruskám si můžete pořídit širou nabídku dalšího příslušenství. Zde je několik tipů. Koupit se dají brusné kotouče na dřevo, hrncové drátěné kotouče na broušení železa nebo speciální kotouče – rašple. Užitečnou vychytávkou jsou také stojany, které ve spojení s flexou fungují jako stacionární pily na železo. Hodí se tehdy, když potřebujete dodržet přesnou rovinu řezu.

Ocelový kartáč upnutý ve flexe. Nikdy nepracujte bez brýlí. Z kotouče vylétávají dráty, které mohou vážně poškodit zrak
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Ocelový kartáč upnutý ve flexe. Nikdy nepracujte bez brýlí. Z kotouče vylétávají dráty, které mohou vážně poškodit zrak

Zdroj informací: autor

Podívejte se na to, jak vrtat do zdi a neporušit omítku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 12. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč